Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Co warto wiedzieć o znakach zakazu w zakładzie pracy?
Co warto wiedzieć o znakach zakazu w zakładzie pracy?

Znaki zakazu w pracy

Bezpieczeństwo w pracy jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych, gdzie o wypadek nie jest wcale trudno. Dlatego też stosuje się liczne oznaczenia, w tym znaki zakazu w zakładach pracy. Służą one do minimalizowania zagrożeń oraz informowana pracowników o potencjalnym niebezpieczeństwie, jakie może ich spotkać podczas wykonywania obowiązków służbowych. Znaki zakazu bhp są jednym z podstawowych sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa oraz uświadamianie zatrudnionych osób na temat ryzyka związanego z wykonywaniem swojego zawodu oraz przebywania na terenie obiektu. Obowiązek ich umieszczania spoczywa na pracodawcy. Ich brak wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.

 

Jak wyglądają znaki zakazu stosowane w zakładach pracy?

Znaki zakazu bhp wyglądają dokładnie tak samo jak drogowe znaki zakazu. Są to grafiki umieszczone na planie białego koła, w którego wnętrzu znajduje się czarny piktogram symbolizujący czynność albo rodzaj zagrożenia. Całość otoczona jest przez czerwony okrąg oraz przekreślona ukośną czerwoną linią. W przeciwieństwie do tabliczek drogowych, znaki zakazu w pracy stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy mogą mieć także element opisowy umieszczony w dolnej części planszy. Dzięki temu znaki zakazu używane w zakładach pracy są bardziej czytelne i jeszcze łatwiejsze do zrozumienia. Pracownik nie będzie miał żadnego problemu z ich interpretacją. Należy pamiętać, że znaki nakazu bhp również są okrągłe, jednak mają one kolor niebieski oraz posiadają białe piktogramy.

Zakazy mogą być też wyrażane za pomocą prostokątnych tabliczek z tekstem. Takie rozwiązanie stosuje się zazwyczaj wtedy, kiedy nie można idealnie dopasować znaku graficznego do typu zagrożenia. Na tabliczce można wtedy umieścić dowolny tekst i w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom w każdych warunkach.

 

 

Znak BHP - Zakaz przejścia  Znak BHP - Zakaz ruchu urządzeń do transportu poziomego  Znak BHP - Zakaz wkładania rąk do środka  Znak BHP - Zakaz smarowania urządzeń w ruchu
 Znak BHP - Zakaz przejścia

 Znak BHP - Zakaz ruchu

urządzeń do transportu

poziomego

 Znak BHP - Zakaz

wkładania rąk do środka

 Znak BHP - Zakaz

smarowania urządzeń w

ruchu

 

 

Co oznaczają znaki zakazu używane w zakładach pracy?

Wiadomo już, że znaki zakazu stosowane na terenie zakładu pracy mają kształt koła oraz że rozpoznaje się po zastosowanych barwach. Teraz trzeba się zastanowić nad ich znaczeniem. Wynika ono z zastosowanego symbolu wewnątrz koła. Znaki zakazu w pracy mogą mieć bardziej ogólny charakter oraz zastosowanie, lub być konkretne i odnosić się do danych stanowisk.

Znaki ogólne wyrażają między innymi zakaz palenia, używania otwartego ognia, wstępu do wybranych miejsc, przechodzenia w wyznaczonym miejscu czy używania telefonów komórkowych. Są one istotne, jednak znacznie ważniejsze wydają się być oznaczenia związane z miejscem pracy oraz obsługą danej maszyny. W takim wypadku zakazuje się wstępu z rozrusznikami serca, pracy w niedopasowanym obuwiu, wkładania rąk do środka urządzenia, dotykania powierzchni lub też zdejmowania osłon podczas pracy maszyny. Piktogramy zastosowane na znakach zakazu w zakładach pracy są bardzo proste, co wynika głównie z ich przeznaczenia. Pracownik, który musiałby się długo zastanawiać nad tym, co oznacza dana tabliczka, miałby znacznie mniej czasu na reakcję na zagrożenie.

 

Znaki zakazu w pracy – kwestie techniczne

Znaki zakazu bhp mają różne formaty oraz podłoża. Najpopularniejsze są tabliczki nadrukowane na sztywnej i wytrzymałej płycie PCV oraz praktyczne naklejki przygotowane na folii samoprzylepnej. Natomiast rozmiar znaku należy dobrać w zależności od odległości, z jakiej ma być widoczny. Duże oznaczenia umieszcza się na drzwiach lub na ścianach, natomiast te najmniejsze można z powodzeniem przykleić na widocznych elementach maszyny.

 

Przeczytaj także:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl