Szelki bezpieczeństwa | Szelki do pracy na wysokości | Szelki bhp
Producent
Cena
-
od
do
Szelki bezpieczeństwa
Szelki bhp to obowiązkowy element sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości. Ich zadaniem jest asekuracja i rozłożenie sił oddziałujących na ciało w czasie upadku. Kompletny sprzęt asekuracyjny oprócz szelek składa się także z linek, amortyzatorów i zaczepów. W naszym sklepie online dostępne są wszystkie oprzyrządowania, z których skompletujesz swój zestaw do prac na wysokościach.
Jakie szelki bezpieczeństwa wybrać?
Szelki bezpieczeństwa zwykle zbudowane są z taśm poliamidowych połączonych systemem klamer. Podstawowe modele wyposażone są w pojedynczą klamrę zaczepową, służącą do zamocowania elementów łącząco-amortyzujących. Zaczep znajduje się na grzbiecie lub piersi. Bardziej zaawansowane modele mają oba rodzaje zaczepów, a także opcjonalnie pas biodrowy. Uchwyty znajdujące się po jego bokach umożliwiają zamocowanie linek do pracy w podparciu.
Aby szelki właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dopasowane — zarówno typ, jak i rozmiar szelek musi być dobrany do wzrostu i wagi użytkownika, a także rodzaju wykonywanych prac. W naszym sklepie internetowym dostępne są szelki do pracy na wysokości w rozmiarach M, L, XL, XXL. Dobór odpowiednich szelek ułatwiają tabele rozmiarów udostępniane przez producentów.
Podstawowy typ szelek bhp polecamy do prac krótkotrwałych. Natomiast szelki wyposażone na przykład w podkładki pod uda czy też dodatkowy pas pozycjonujący polecamy osobom, które większość czasu spędzają na wysokościach. Zalecamy, aby szelki asekuracyjne były dostosowane do panujących warunków pracy – na przykład wysokiej temperatury, wilgoci czy też nadmiernego zapylenia.
Jeśli szelki przeznaczone będą do zapewnienia podstawowej asekuracji, to rekomendujemy zakup szelek wyposażonych w uprząż jedno lub dwupunktową. Lina łączy się z uprzężą jednopunktową na wysokości łopatek, a z uprzężą dwupunktową w okolicach grzbietu i mostka. Szelki grzbietowe doskonale sprawdzą się do krótkotrwałych i niezbyt zaawansowanych prac. Uprząż dwupunktowa zapewnia wyższy stopień ochrony, dlatego może być używana na przykład przez pracowników budowlanych lub osoby zatrudnione do mycia elewacji i okien na różnych kondygnacjach.
Do prac na wysokości, które wymagają dużej swobody ruchu, polecamy szelki pozycjonujące wyposażone w uprząż grzbietową i dodatkowe uchwyty na wysokości pasa biodrowego.
Normy dla szelek bezpieczeństwa
Każde szelki wysokościowe muszą spełniać minimalne wymagania określone w Polskich Normach. Obecnie funkcjonują trzy podstawowe normy dla szelek bhp:
- PN-EN 363 – systemy powstrzymywania spadania;
- PN-EN 361 – szelki bezpieczeństwa;
- PN-EN 358 - indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości.
W opisach naszych produktów znajdują się szczegółowe informacje co do zgodności z obowiązującymi normami.
Konstrukcje szelek opisuje norma 361 – tylko szelki spełniające wymagania normy 361 i posiadające certyfikat CE mogą być stosowane jako sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości. W naszym asortymencie dostępne są wyłącznie certyfikowane szelki alpinistyczne. Do każdego egzemplarza załączana jest karta użytkowania, która zawiera dokładny opis parametrów oraz miejsce na adnotacje napraw i regularnych przeglądów technicznych.
Warto pamiętać, że wedle obowiązujących przepisów sprzęt asekuracyjny, który brał udział w hamowaniu upadku, musi zostać bezwzględnie odsunięty z użytkowania. Tak samo należy postąpić z przyrządami, na których w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono występowania uszkodzeń mechanicznych, mogących negatywnie wpływać na właściwości asekuracyjne.