Substancje żrące | Oznakowanie substancji niebezpiecznych | Znaki BHP
Producent
Cena
-
od
do
Czym są substancje żrące?
Są to wszystkie substancje chemiczne, które w kontakcie ze skórą lub innymi materiałami mogą powodować ich trwałe uszkodzenie lub zniszczenie. Substancje żrące powodują nieodwracalne zmiany w materiałach oraz organizmach. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich oznaczeń substancji żrących w formie karty charakterystyki wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.
Substancjami żrącymi mogą być kwasy, utleniacze oraz zasady. Mogą mieć postać cieczy, gazów oraz ciał stałych. Kiedy dochodzi do kontaktu tych chemikaliów z powierzchnią, traci ona swoją strukturę. Taka reakcja może zajść bardzo szybko, jak na przykład w przypadku działania kwasu solnego, lub może zająć kilka dni, a nawet trwać latami (proces rdzewienia).
Dzięki specjalnym tablicom z oznakowaniami substancji żrących można zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy z chemikaliami i w trakcie ich obróbki. Jest to niezwykle ważne w przemyśle chemicznym i powinny towarzyszyć im także stosowne instrukcje bhp. Natomiast podczas transportu tych substancji trzeba pamiętać o tablicach i naklejkach ostrzegawczych ADR i RID.
Oznakowania substancji żrących
Każda z substancji mogących powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia ma stworzoną kartę charakterystyki substancji niebezpiecznych. Znajdują się na niej najważniejsze informacje o charakterze i szkodliwości materiału.
Karta charakterystyki substancji żrących składa się z pięciu części:
- Nazwy substancji żrącej wraz ze wzorem chemicznym
- Zestaw piktogramów clp oznaczających rodzaj zagrożenia
- Słowne opisanie rodzajów zagrożenia
- Zestaw wskazanych środków ostrożności w tym działania zapobiegające wypadkom oraz reagowanie na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu
- Zalecane osobiste wyposażenie ochronne
Oznakowania substancji żrących stosuje się w zakładach pracy, a zwłaszcza na stanowiskach, które związane są z używaniem danego środka chemicznego. Najlepiej umieścić je w widocznym i łatwo dostępnym dla pracownika miejscu. Dzięki temu w każdej chwili można sprawdzić, jak postępować z daną substancją oraz na jakie szkodliwe działanie być przygotowanym.
Podczas pracy z substancjami żrącymi pracownik musi być wyposażony w środki ochrony indywidualnej, które zapewnia mu pracodawca. Zazwyczaj jest to odzież ochronna, gogle, obuwie robocze i osłony na twarz. Trzeba pamiętać także o dobrej wentylacji pomieszczenia oraz o systemie utylizacji, który nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko.
Substancje żrące - przykłady
W naszym sklepie ze znakami bhp oferujemy oznaczenia substancji żrących dotyczące cykloheksanonu, kwasu solnego, kwasu azotowego, kwasu octowego, kwasu mrówkowego, kwasu siarkowego, kwasu fosforowego, dwutlenku siarki, nadtlenku wodoru, podchlorynu sodu, wody amoniakalnej, wodorotlenku sodu, wodorotlenku potasu, węglika wapnia, amoniaku i chlorku cynku.
Jakie zagrożenia powodują substancje żrące?
W niskich stężeniach substancje żrące mogą powodować jedynie podrażnienia i dlatego nazywa się je wtedy drażniącymi. Natomiast wysokie stężenia powodują poparzenia chemiczne prowadzące do trwałych uszkodzeń tkanek i materiałów.
Oznaczenia substancji żrących wskazują, że z ich używaniem związane są liczne zagrożenia dla człowieka. Narażona jest nie tylko skóra po kontakcie z chemikaliami, ale tez oczy czy układ oddechowy podczas wdychania szkodliwych oparów. Część substancji żrących jest łatwopalna, dlatego nie można pracować z nimi w pobliżu źródła ognia. Nie mogą być także wystawione na działanie promieni słonecznych, które mogłyby nagrzać pojemnik z substancją do niebezpiecznych temperatur. Na szczęście wszystkie te informacje są zawarte na karcie charakterystyki substancji chemicznej.