Linka bezpieczeństwa | Linka asekuracyjna | Zaczepy taśmowe
Producent
Cena
-
od
do
Linka bezpieczeństwa
Linka bezpieczeństwa to kluczowy element sprzętu asekuracyjnego do prac na wysokościach. Służy do połączenia pracownika z elementem stabilizującym i mocowana jest do uprzęży szelek bezpieczeństwa. Linki asekuracyjne dostępne w naszym sklepie online spełniają wymagania Polskiej Normy PN-EN 354:2012, która określa parametry środków chroniących przed upadkiem z wysokości.
Rodzaje linek bezpieczeństwa
Linka asekuracyjna stosowana jest w systemach powstrzymywania spadania, ograniczania zasięgu poruszania się oraz pozycjonowania na miejscu pracy. Linki wykorzystywane są we wszystkich rodzajach prac kwalifikowanych jako prace na wysokościach.
Standardowa linka asekuracyjna zbudowana jest z taśmy statycznej lub dynamicznej — może być to także linka stalowa lub syntetyczna. Maksymalna długość linki wraz z osprzętem, czyli zatrzaśnikami i amortyzatorami nie może przekroczyć 2 metrów.
W naszej ofercie dostępne są najpopularniejsze typy linek stosowanych do prac na wysokościach:
- Linka ustalająca pozycję podczas pracy – sztywno podtrzymuje pozycję ciała, jednocześnie umożliwiając swobodę i komfort ruchów;
- Linka bezpieczeństwa do pracy w podparciu – wyposażona w śrubę o zmiennym położeniu z mechanizmem blokowania.
Jak działają linki bezpieczeństwa?
Systemy powstrzymywania spadania mają chronić pracownika przed upadkiem z wysokości. Linka asekuracyjna do szelek ogranicza siłę, jaka może zadziałać na ciało w chwili upadku i pozwala na równomierne rozłożenie energii związanej z hamowaniem. Zaczep taśmowy zmniejsza drogę spadania i tym samym ogranicza możliwość kontaktu z podłożem. W trakcie oczekiwania na pomoc ciało osoby poszkodowanej pozycjonowane jest do pozycji pionowej.
Właściwie skompletowany system powstrzymywania spadania powinien składać się z trzech elementów:
- Zaczepowego
- Łącząco-amortyzującego
- Szelek bezpieczeństwa
Linkę łączy się z amortyzatorem, a następnie mocuje się do szelek za pomocą zatrzaśników oraz do punktu kotwiczącego znajdującego się bezpośrednio nad miejscem pracy.
Linki bezpieczeństwa. Zalecenia dotyczące użytkowania i konserwacji
Linka asekuracyjna w trakcie eksploatacji wystawiana jest na oddziaływanie różnych czynników, na przykład wilgoci lub zabrudzeń. Czyścić linkę należy z użyciem wilgotnej szmatki, a następnie pozostawić ją do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Zatrzaśniki można myć dedykowanymi środkami do części metalowych, zalecanymi przez producenta.
Sprzęt asekuracyjny ma określony termin przydatności do użytku, który zależny jest od producenta. Najczęściej jest to 10 lat, jednakże okres ten powinien być zależny od stanu technicznego poszczególnych elementów. W razie stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych mogących mieć wpływ na właściwości asekuracyjne linki, przyrząd należy bezwzględnie odsunąć od użytku. Podobnie należy postąpić z oprzyrządowaniem, które uczestniczyło w hamowaniu upadku. Każdy element sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości należy poddawać cyklicznym przeglądom – nie rzadziej niż raz w roku. W przypadku trudnych warunków, takich jak intensywne promieniowanie słoneczne, wilgoć, zapylenie lub kontakt z substancjami chemicznymi, przeglądy muszą odbywać się częściej.
Aby wydłużyć okres przydatności do użytku linek bezpieczeństwa, należy dbać o właściwy sposób ich konserwacji, a także przechowywania. Sprzęt najlepiej składować w miejscach suchych i zacienionych z dala od źródeł ciepła. Linki asekuracyjne nie mogą być magazynowane w pobliżu substancji chemicznych oraz narażane na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne.