Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros
Znaki BHP w miejscu pracy – podstawowe informacje

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom w firmie?

W miejscu pracy powinniśmy nie tylko wykonywać swoje obowiązki służbowe, ale też czuć się bezpiecznie. Jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w pracy jest stosowanie odpowiednich znaków BHP, które należy umieścić w widocznym miejscu. To, jakie konkretnie znaki trzeba wybrać, zależy od charakteru pracy. Inne znajdą się na placu budowy, inne w zakładzie chemicznym, a jeszcze inne w szpitalu czy urzędzie. Są jednak pewne uniwersalne znaki BHP, które powinny znaleźć się w absolutnie każdym miejscu pracy.

 

 

Czy znaki znaki bezpieczeństwa i higieny pracy są konieczne?


Tak i jest to regulowane przez kilka przepisów, regulaminów i wytycznych. Jednym z dokumentów sugerujących konieczność stosowania znaków BHP jest Kodeks Pracy. W rozdziale II „Podstawowe zasady prawa pracy” w artykule 15 widnieje zapis „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy”. Podobną informację znajdziemy w artykule 66 Konstytucji RP: „Każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki pracodawcy określa ustawa”. Natomiast rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wręcz nakazuje stosowanie odpowiednich znaków, ostrzeżeń i informacji w miejscu pracy.

 

 

Kategorie znaków BHP w pracy


Są cztery główne kategorie znaków BHP stosowanych w biurach i zakładach pracy. Różnią się od siebie kolorem i kształtem, dzięki czemu łatwo je odróżnić oraz odczytać ich znaczenie.

 • Znaki informacyjne bhp są w kolorze zielonym, mają białą obramówkę, a znajdujący się na nich piktogram również jest w kolorze białym. Informują między innymi o kierunku ewakuacji, miejscu zbiórki, rozmieszczeniu apteczek, telefonów alarmowych czy defibrylatora.

 

Znak BHP Wyjście Znak BHP Miejsce zbiórki do ewakuacji Znak BHP Pierwsza pomoc medyczna
Wyjście Miejsce zbiórki do ewakuacji Pierwsza pomoc medyczna

 

 • Znaki zakazu BHP są okrągłe. Znajduje się na nich przekreślony na czerwono czarny piktogram na białym tle w czerwonej obramówce. Czasami piktogramowi towarzyszy napis dopełniający jego znaczenie. Ich zadaniem jest wyznaczane stref, gdzie pewne czynności są zabronione, jak na przykład zakaz wstępu osobom nieupoważnionym, zakaz spożywania posiłków czy zakaz palenia tytoniu.

 

Zakaz używania telefonów komórkowych Znaki BHP Nieupoważnionym wstęp wzbroniony Znak BHP Zakaz palenia tytoniu
Zakaz używania telefonów komórkowych Nieupoważnionym wstęp wzbroniony Zakaz palenia tytoniu

 

 • Znaki nakazu BHP to okrągłe niebieskie znaki z białym piktogramem. Ich zadaniem jest wskazywanie, jak należy się zachować w danym miejscu, czyli na przykład nosić elementy odzieży ochronnej, myć ręce, czy przechodzić w wyznaczonym miejscu. 

 

Znaki BHP Nakaz stosowania kamizelki odblaskowej Używaj poręczy Nakaz stosowania ochrony głowy

Nakaz stosowania kamizelki

odblaskowej

Używaj poręczy Nakaz stosowania ochrony głowy

 

 • Znaki ostrzegawcze BHP, jak sama nazwa wskazuje, ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Są to czarne piktogramy znajdujące się na trójkątnym znaku w kolorze żółtym z czarną obwódką. W ich pobliżu należy zachować szczególną ostrożność, bo mogą oznaczać substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia, materiały łatwopalne oraz wybuchowe, butle z gazem albo nawet miejsca charakteryzujące się dużym hałasem.

 

Znak BHP Ostrzeżenie przed materiałem radioaktywnym lub promieniowaniem jonizującym Znak BHP Wysoki poziom hałasu Znak BHP Ostrzeżenie przed napięciem elektrycznym

Ostrzeżenie przed materiałem radioaktywnym

lub promieniowaniem jonizującym

Wysoki poziom hałasu

Ostrzeżenie przed napięciem

elektrycznym

 


Znaki BHP w pracy – jakie miejsca i elementy należy oznaczyć?

 1. Wyjścia ewakuacyjne – podczas pożaru czy zagrożenia życia najważniejsze jest to, aby wszyscy pracownicy szybko i bezpiecznie opuścili budynek. W takich przypadkach główne wejście nie zawsze jest jedyną opcją, dlatego każde wyjście i każda droga ewakuacyjna powinna mieć specjalne oznaczenie, wskazujące kierunek, w którym trzeba się udać.
 2. Miejsca zbiórki – po ewakuacji i opuszczeniu budynku wszyscy powinni zebrać się w jednym miejscu, aby można było przeprowadzić akcję ratunkową oraz sprawdzić, czy aby na pewno wszyscy zdążyli się uratować. W sytuacji paniki ludzie potrafią działać nieracjonalnie i chaotycznie, dlatego wskazanie miejsca zbiórki znacznie pomoże im w ewakuacji.
 3. Gaśnice i apteczki – dzięki znakom znajdującym się w widocznym miejscu oba te przedmioty będzie łatwo znaleźć w razie potrzeby.
 4. Miejsca, w których wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności – działania zapobiegawcze znacznie ograniczą potencjalne wypadki i wynikające z nich groźne konsekwencje. Takie miejsca mogą być także otoczone specjalnymi taśmami ostrzegawczymi oraz dodatkowymi znakami uzupełniającymi, które dokładnie wytłumaczą, jakiego zagrożenia można się spodziewać.
 5. Schody – wydawać by się mogło, że schody są dobrze widoczne i każdy je widzi, jednak zgodnie z przepisami powinny być one odpowiednio oznaczone. Można umieścić w ich pobliżu specjalny znak lub przykleić na nie taśmę ostrzegawczą.
 6. Progi i niskie stropy – podobnie jak w przypadku schodów wszelkie miejsca, które mogą być źródłem zagrożenia, muszą być oznakowane. Tak jest w przypadku nagłych zmian ukształtowania powierzchni, do których można zaliczyć progi oraz obniżenie sufitu.
 7. Wysoki poziom natężenia hałasu – dotyczy to zwłaszcza hal produkcyjnych, w których pracują różne maszyny. W takich miejscach hałasu nie da się uniknąć, jednak jeżeli zastosuje się oznaczenia, można odpowiednio przygotować się do pracy. Na przykład zakładając słuchawki tłumiące dźwięki.

 

Znaków BHP, które można stosować w zakładzie pracy, jest bardzo dużo. Ich dobór zależy od charakteru pracy i zdecydowanie warto zadbać o to, aby były one odpowiednio dostosowane.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl