Substancje toksyczne | Oznakowanie substancji niebezpiecznych
Producent
Cena
-
od
do
Oznakowania substancji toksycznych w zakładzie pracy
Każde miejsce pracy, które na co dzień zajmuje się niebezpiecznymi substancjami, musi być zaopatrzone w odpowiednie znaki bhp. Jednym z nich są oznaczenia substancji toksycznych w formie karty charakterystyki substancji oraz etykiet chemicznych. Dzięki temu pracownik może łatwo i szybko znaleźć informację dotyczące danego materiału, jakie zagrożenia powoduje, jak im zapobiegać oraz jak na nie reagować oraz w jakie środki ochrony indywidualnej zaopatrzyć się podczas pracy.
Karty charakterystyki substancji chemicznych umieszczone na etykietach substancji toksycznych nie tylko służą ratowaniu zdrowia oraz życia ludzkiego, ale też pozwalają pracodawcom na uchronienie się od kar finansowych wynikających z ich braku. W przypadku kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzane może być na przykład, czy w zakładzie stosowane są wskazane znaki bhp. Ich brak może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Do oznaczenia substancji toksycznych na środkach transportu używa się nalepek ADR i RID. Pierwsze z nich dotyczą transportu drogowego, natomiast drugie przewożenia chemikaliów koleją.
Dlaczego należy stosować oznakowania w formie etykiety substancji toksycznych?
Co prawda osoby pracujące z daną substancją powinny posiadać odpowiednią wiedzę czy kwalifikacje, jednak zawsze warto na każdym kroku podkreślać zagrożenia związane z korzystaniem z materiałów chemicznych czy biologicznych. Można dzięki temu uniknąć wielu groźnych wypadków.
Etykieta substancji toksycznych zawiera wszystkie zagrożenia oraz sposoby postępowania. Za każdym razem, kiedy pracownik nie jest pewien, jak się zachować, może skonfrontować swoją wiedzę z informacjami zawartymi na planszy substancji toksycznej.
Nieumiejętne korzystanie z substancji toksycznych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Powodują one między innymi oparzenia skóry, uszkodzenia oczu, podrażnienia układu oddechowego, a ich wdychanie lub połknięcie może skończyć się śmiercią. Aby zapobiegać tym zagrożeniom należy postępować zgodnie z procedurami oraz działaniami zapobiegawczymi, które są wypisane na karcie charakterystyki substancji toksycznych, jak na przykład: przechowywanie z dala od źródeł ciepła w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, stosowanie odzieży, gogli i rękawic ochronnych, unikanie wdychania czy nie używanie ognia w pobliżu pojemnika z substancją.
Karty charakterystyki substancji i etykiety substancji toksycznych w naszym sklepie ze znakami bhp
W naszej ofercie znajdą Państwo praktyczne naklejki na substancje toksyczne, na których nadrukowane są karty charakterystyki substancji podzielone na sześć osobnych części:
- Nazwa substancji wraz z jej wzorem chemicznym
- Piktogramy CLP oznaczające, jakie zagrożenie powoduje dany materiał
- Słowny opis zagrożeń
- Sposoby zapobiegania zagrożeniom
- Zasady reagowania na powstałe zagrożenie
- Sugerowane środki ochrony osobistej
Dzięki temu osoba pracującą z substancją toksyczną dostaje kompleksowy zestaw informacji, który pozwala jej pracować z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej atrakcyjnej oferty!
Etykiety substancji chemicznych – na jakich materiałach się je umieszcza?
Najpopularniejsze i najczęściej stosowane w zakładach pracy substancje toksyczne to między innymi cykloheksanon, metanol techniczny, kwas solny, bezwodnik octowy, dwutlenek siarki, nadtlenek wodoru, podchloryn sodu, wodorotlenek sodu, aceton, etanol, butan czy chlorek cynku. Część z nich ma też właściwości żrące, co również zostało uwzględnione w karcie charakterystyki substancji toksycznych.