Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Plan ewakuacji – co trzeba o nim wiedzieć?
Plan ewakuacji – co trzeba o nim wiedzieć?

Czym jest plan ewakuacji?

Plany ewakuacyjne to dokumenty, w których przedstawiono procedury dotyczące przeprowadzenia ewakuacji w razie zagrożenia. Tworzy się je na podstawie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, która jest obowiązkowa dla każdego budynku. Plan ewakuacji budynku to także plansza z grafiką, która przedstawia plan danej kondygnacji obiektu wraz z uwzględnionymi wyjściami ewakuacyjnymi, drogami ewakuacyjnymi, miejscami zbiórek do ewakuacji oraz lokalizacją podręcznego sprzętu gaśniczego i innych urządzeń służących do gaszenia pożaru.

 

Dlaczego plany ewakuacyjne są ważne?

Potrzeba ewakuacji może zajść tak naprawdę w każdym momencie i w każdym miejscu. Bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania sytuacje groźne same w sobie mogą stać się jeszcze bardziej poważne. Ludzie mogą wpaść w panikę i zachowywać się irracjonalnie, co doprowadzi do chaosu i znacznie utrudni przeprowadzenie akcji ratunkowej. Właśnie między innymi z tego powodu tworzy się plany ewakuacyjne, które trzeba przedstawić pracownikom lub osobom często przebywającym w danym budynku.

Niestety często zdarza się, że nikt z obecnych osób nie wie, jak przeprowadzić ewakuację ani jakie kroki podjąć aby zminimalizować zagrożenie. W takim przypadku zdecydowanie trzeba sięgnąć po przygotowany plan ewakuacyjny, który został stworzony przez profesjonalistów.

 

Jak wygląda plan ewakuacji?

Plany ewakuacyjne są dokumentem wizualnym co oznacza, że są znacznie bardziej przejrzyste i przez to łatwo z nich skorzystać. Za pomocą znaków ewakuacyjnych oraz przeciwpożarowych zaznaczone są na nich wszystkie najważniejsze miejsca prowadzące w kierunku bezpieczeństwa lub też służące do gaszenia ognia.

Plan ewakuacji to diagram przedstawiający rzut kondygnacji z góry. Przygotowywany jest osobno dla każdego piętra budynku, ponieważ uwzględnia on rozmieszczenie pomieszczeń, korytarzy, drzwi i okien. Na planie zawarte jest rozmieszczanie między innymi strategicznych punktów, urządzeń służących do komunikacji, klatek schodowych, gaśnic czy koców gaśniczych. Bardzo często plan ewakuacji zawiera też narysowaną kolorem zielonym zalecaną ścieżkę ewakuacji, a zatem wskazuje na to, którymi ciągami komunikacyjnymi się poruszać w razie zagrożenia. Można umieścić na nim także numery telefonów alarmowych, tak aby można było szybko wezwać służby ratunkowe.

 

Co należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia planu ewakuacji?

Wszystkie plansze muszą być zamontowane w miejscu, które będzie łatwo dostępne dla każdej osoby przebywającej w budynku. W przeciwnym razie tworzenie plan ewakuacji szkoły czy innego obiektu nie ma tak naprawdę sensu. Wysokość, na której się je umieszcza to przynajmniej 1,2 metra.

Ważny jest też rozmiar diagramu. W przypadku podstawowego planu ewakuacji standardowy wymiar planszy to format A4 (21cm na 29,7cm), natomiast plany ewakuacji zawierające dodatkowe elementy muszą być odpowiednio większe. Wtedy wybiera się format A3 (29,7cm na 42cm) i umieszcza też między innymi kierunki otwierania drzwi, rozmieszczenie apteczek pierwszej pomocy oraz lokalizację drzwi przeciwpożarowych, hydrantów czy defibrylatora.

Plany ewakuacyjne powinny być jak najbardziej uproszczone i zawierać jedynie niezbędne elementy i grafiki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie zorientować się w schemacie i w wyniku czego szybciej opuścić budynek. Najważniejsze miejsca warto zaznaczyć w wyraźny sposób, na przykład przez zastosowanie różnych kolorów, które przyciągną wzrok. Taki zabieg także wpływa na łatwość interpretacji oraz szybkość podejmowanych decyzji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl