Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Znaki ostrzegawcze w pracy
Znaki ostrzegawcze w pracy

Znaki ostrzegawcze w zakładzie pracy – podstawa bezpieczeństwa

Zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest bardzo ważne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Przestrzeganie bhp pozwala na uniknięcie wypadków oraz kar finansowych. Jednym z najważniejszych założeń przepisów bhp jest stosowanie tabliczek bezpieczeństwa, w tym znaków ostrzegawczych w miejscu pracy.

Gdzie umieścić znaki ostrzegawcze w pracy?

Wszystkie tabliczki bhp muszą bezwzględnie znaleźć się w miejscu dobrze widocznym dla pracownika. Oznacza to nie tylko lokalizację nieosłonięta przez inne przedmioty oraz maszyny, ale też dobór odpowiedniego rozmiaru oznakowania. Małe tabliczki mogą znaleźć się bezpośrednio na powierzchni urządzenia lub na elementach instalacji, z których będzie się korzystać, natomiast większe znaki montuje się na ścianach lub na drzwiach. Jednak na samym początku trzeba odpowiedzieć sobie na dwa podstawowe pytania:

Jak wyglądają znaki ostrzegawcze?

Standardowe znaki ostrzegawcze w zakładach pracy są koloru żółtego i zawierają czarne elementy w postaci piktogramów i ramki. Tabliczki te są trójkątne, a w przypadku znaków ostrzegawczych z opisem pod spodem posiadają dodatkowy element w postaci prostokątnego pola z tekstem.

Znaki ostrzegawcze – co oznaczają?

Jak sama nazwa wskazuje znaki ostrzegawcze wskazują na jakieś niebezpieczeństwo i przed nim ostrzegają. Poinformowany w ten sposób pracownik może odpowiednio zareagować i zachować ostrożność, a także zastosować potrzebne środki ochrony indywidualnej.

 

Ogólny znak ostrzegawczy - Znak bhp Znak BHP - Ostrzeżenie- materiał wybuchowy Znak BHP - Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem potknięcia się Znak BHP - Ostrzeżenie przed napięciem elektrycznym

Ogólny znak ostrzegawczy -

Znak bhp

Znak BHP - Ostrzeżenie- materiał

wybuchowy

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

niebezpieczeństwem potknięcia

się

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

napięciem elektrycznym

 

Jakie są znaki ostrzegawcze najczęściej spotykane w miejscu pracy?

To jakie tabliczki bhp znajdziemy w pracy zależy tak naprawdę od branży, zajmowanego stanowiska oraz rodzaju zagrożeń, z jakimi zetknie się pracownik. W doborze znaków ostrzegawczych w zakładzie pracy powinno się kierować analizą przeprowadzoną przez specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadaniem takich osób jest zidentyfikowanie wszystkich potencjalnych zagrożeń i wskazanie ich pracodawcy wraz z zaleceniami dotyczącymi procedur bezpieczeństwa.

W zakładach pracy bardzo często spotykany jest ogólny znak ostrzegawczy, czyli żółty trójkąt z nadrukowanym wewnątrz czarnym wykrzyknikiem. Taka tabliczka informuje pracownika o tym, że w pobliżu występuje ryzyko urazu lub wypadku i powinien on zachować szczególną ostrożność. Czasami jednak ogólny znak ostrzegawczy jest niewystarczający i mało konkretny. Wtedy należy sięgnąć po typowe znaki ostrzegawcze lub tabliczki uzupełniające.

W halach magazynowych najczęściej występującym znakiem jest ostrzeżenie przed ruchem wózków widłowych. Na tabliczce znajduje się symbol pojazdu kierowanego przez ludzika. Na magazynie znaleźć też można ostrzeżenie przed wiszącymi przedmiotami, znak ostrzegający o składowanych butlach z gazem czy butlach pod ciśnieniem.

Zdecydowane najwięcej znaków ostrzegawczych w zakładzie pracy można spotkać na halach produkcyjnych, gdzie każdego dnia pracuje się z zaawansowanymi maszynami i urządzeniami. Pracownik musi zatem zostać ostrzeżony przed możliwością zranienia, skaleczenia, zgniecenia kończyn, poparzenia, porażenia prądem, a także przed działaniem różnych szkodliwych substancji.

 

Znak BHP - Ostrzeżenie przed urządzeniami do transportu poziomego Znak BHP - Ostrzeżenie przed gorącą powierzchnią Znak BHP - Ostrzeżenie przed zgnieceniem bocznym Znak BHP - Ostrzeżenie przed ostrymi elementami

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

urządzeniami do transportu

poziomego

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

gorącą powierzchnią

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

zgnieceniem bocznym

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

ostrymi elementami

 

Jakie są wersje znaków ostrzegawczych w miejscu pracy?

Zdecydowana większość tabliczek ostrzegawczych występuje w dwóch wersjach: na sztywnej i wytrzymałej płycie PCV oraz na praktycznej folii samoprzylepnej, czyli w formie naklejki. Dzięki temu można dobrać odpowiedni znak do miejsca montażu, co jeszcze bardziej wpływa na poziom bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl