Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Jakie zastosować znaki ostrzegawcze na budowie?
Jakie zastosować znaki ostrzegawcze na budowie?

 

Konieczność stosowania znaków bhp na budowie

Plac budowy jest miejscem pracy, który jest związany z wieloma niebezpieczeństwami. Dlatego niezbędne jest stosowanie znaków ostrzegawczych budowlanych, które poinformują pracowników o zagrożeniu oraz zmuszą do zachowania należytej ostrożności. Jakie znaki na budowie należy zastosować, tak aby zapewnić wystarczający poziom bezpieczeństwa?

 

Tablice ostrzegawcze budowlane

Z placami budowy najbardziej kojarzą się ostrzegawcze tablice budowlane, czyli prostokątne żółte plansze z wyrazistą czarną czcionką. Umieszczane są one w najważniejszych i najbardziej newralgicznych punktach. Na większości tablic umieszczone jest duże słowo uwaga oraz dalsza część informująca o konkretnym zagrożeniu.

 

 

Tablica budowlana - Uwaga! Roboty budowlane Tablica budowlana - Uwaga! Praca żurawia Tablica budowlana - Uwaga! Prace na wysokości - przejścia nie ma Tablica budowlana - Uwaga! Wyjazd z budowy

Tablica budowlana

Uwaga! Roboty budowlane

Tablica budowlana

Uwaga! Praca żurawia

Tablica budowlana

Uwaga! Prace na wysokości -

przejścia nie ma

Tablica budowlana

Uwaga! Wyjazd z budowy

 

 

Tablice ostrzegawcze na budowie można podzielić na kilka kategorii, jak na przykład roboty budowlane, teren budowy, remonty i przejścia oraz wykopy i rozbiórki. Bardzo ważne są tablice służące do oznaczania terenu budowy. Służą one nie tyle pracownikom, co osobom postronnym, które akurat mogą znajdować się w pobliżu placu i nie być świadome zagrożenia. Najczęściej używa się tablicy Uwaga Roboty budowlane, która powinna zostać zamontowana w widocznym miejscu na ogrodzeniu placu budowy. Za pomocą podobnych tablic ostrzegawczych budowlanych można oznaczać także roboty na wysokości, roboty ziemne, roboty na rusztowaniu, prace spawalnicze i inne.

Niezwykle istotne jest oznaczanie wykopów oraz wszelkich nierówności terenu, które mogłyby stanowić zagrożenie. Można użyć w tym celu właśnie żółtej tablicy budowlanej oraz tymczasowego rozwiązania w postaci taśmy odgradzającej w żółto-czarnym lub czerwono-białym kolorze.

 

Znaki ostrzegawcze na budowie

Drugim często spotykanym rodzajem oznaczeń na placach budowy są znaki ostrzegawcze bhp. To żółte piktogramy lub znaki z opisem w kształcie trójkąta z czarnymi ramkami oraz symbolami graficznymi. Działają one na podobnej zasadzie co tablice ostrzegawcze, jednak można uznać je za bardziej konkretne i używa się ich do konkretnych zagrożeń, jak na przykład wystające elementy o które można się potknąć lub uderzyć w głowę albo pojazdy poruszające się po placu budowy.

Nie ma co prawda osobnej kategorii na znaki ostrzegawcze budowlane, jednak oferta piktogramów ostrzegawczych jest bardzo szeroka i bez problemu można dobrać znak do rodzaju zagrożenia. W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić analizę niebezpieczeństw, które mogą wystąpić na placu budowy i na tej podstawie dokonać wyboru. Brak oznaczeń może mieć bardzo poważne skutki nie tylko pod względem bezpieczeństwa pracowników, ale też może mieć konsekwencje prawne i prowadzić do kar finansowych. Znaki ostrzegawcze na budowie muszą spełniać wymagane normy, czyli obowiązującą w Polsce normę PN-EN ISO 7010:2012.

 

 

Znak BHP - Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem potknięcia się Znak BHP - Ostrzeżenie przed spadnięciem (upadkiem) Znak BHP - Ostrzeżenie przed napięciem elektrycznym Znak BHP - Ostrzeżenie przed wiszącymi przedmiotami (wiszącym ciężarem)

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

niebezpieczeństwem potknięcia się

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

spadnięciem (upadkiem)

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

napięciem elektrycznym

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

wiszącymi przedmiotami

(wiszącym ciężarem)

 

 

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom budowy?

Oprócz znaków i tablic ostrzegawczych na budowie pracownicy powinni zostać też wyposażeni w specjalistyczny sprzęt ochronny oraz środki ochrony indywidualnej. Jednym z najważniejszych elementów jest kask ochronny, który chroni głowę pracownika przed urazami, które mogą zostać spowodowane przez spadające materiały budowlane czy narzędzia. Istotna jest także kamizelka odblaskowa, która zapewnia dobrą widoczność na placu budowy. W przypadku wykonywania niektórych czynności przydadzą się także okulary ochronne oraz środki chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym, a pracownicy prowadzący roboty na wysokości powinni być wyposażeni w szelki bezpieczeństwa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl