Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Oznakowanie substancji niebezpiecznych – znaki chemiczne ostrzegawcze i piktogramy clp
Oznakowanie substancji niebezpiecznych – znaki chemiczne ostrzegawcze i piktogramy clp

 

Oznakowanie substancji niebezpiecznych

Z każdą substancją, która może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia oraz dla środowiska trzeba odpowiednio postępować. Jednym z działań jest stosowanie znaków chemicznych ostrzegawczych w postaci piktogramów CLP.  Każde z oznakowań substancji niebezpiecznych powinno być dobrze rozpoznawalne oraz spełniać wymagane normy. Dzięki temu przystępując do pracy z groźnym materiałem lub podczas jego transportu albo utylizacji będzie można zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa oraz środki ochrony indywidualnej.

 

Znak bezpieczeństwa - Produkt wybuchowy - znak piktogram GHS 01 CLP https://znaki-bhp.pl/produkty/4521_produkt_latwopalny.html Znak bezpieczeństwa - Produkt utleniający - znak piktogram GHS 03 CLP

Znak bezpieczeństwa

Produkt wybuchowy

Znak bezpieczeństwa

Produkt łatwopalny

Znak bezpieczeństwa

Produkt utleniający

 

Substancje niebezpieczne zostają sklasyfikowane na podstawie zagrożeń dla zdrowia oraz środowiska. Taka klasyfikacja dostarcza informacji na temat cech, które mogą powodować problemy podczas standardowego użytkowania. Dostawca ma obowiązek oznaczyć substancję z uwzględnieniem wszystkich zagrożeń, tak aby poinformować pracowników lub osoby korzystające z substancji o jej negatywnych skutkach. Do zadań dostawcy należy także pakowanie substancji niebezpiecznej w taki sposób, aby nie doszło do wycieku oraz umieszczenie jej w pojemniku, który będzie odporny na jej działanie.

 

 

Znaki chemiczne ostrzegawcze

Substancje niebezpieczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. To substancje żrące i toksyczne, które mogą ulec zapaleniu, wybuchnąć, utleniać się, itp. Kiedy nie są odpowiednio oznakowane ludzie przebywający w ich pobliżu mogą nie być świadomi, że są narażeni między innymi na uszkodzenia skóry, zatrucie, uszkodzenie oczu albo podrażnienie dróg oddechowych.

 

Znak bezpieczeństwa - Produkt pod ciśnieniem - znak piktogram GHS 04 CLP Znak bezpieczeństwa - Produkt żrący - znak piktogram GHS 05 CLP Znak bezpieczeństwa - Produkt bardzo toksyczny - znak piktogram GHS 06 CLP

Znak bezpieczeństwa

Produkt pod ciśnieniem

Znak bezpieczeństwa

Produkt żrący

Znak bezpieczeństwa

Produkt bardzo toksyczny

 

Znaki chemiczne ostrzegawcze umieszczane są na cysternach i zbiornikach podczas transportu substancji niebezpiecznych, na pojemnikach z chemikaliami oraz między innymi na karcie charakterystyki substancji niebezpiecznych.

Obowiązek stosowania oznaczeń substancji niebezpiecznych należy do producentów i dostawców, jednak pracodawca także musi zadbać o obecność znaków chemicznych ostrzegawczych na pojemnikach z chemikaliami. Pracownicy muszą być świadomi zagrożeń płynących ze stosowania substancji, dlatego powinni zostać odpowiednio przeszkoleni także z zakresu rozpoznawania oznaczeń substancji.

 

 

Piktogramy clp

Charakterystyczne piktogramy clp są zgodne z Globalnie Zharmonizowanym Systemem Klasyfikacji (GHS), które zostało wprowadzone przez ONZ w 2003 roku. Dotyczy ono sposobu klasyfikacji i oznakowań substancji niebezpiecznych. Dzięki niemu to, w jaki sposób oznacza się chemikalia jest spójne i stosowane w wielu państwach.

 

Znak bezpieczeństwa - Produkt zagrażający zdrowiu - znak piktogram GHS 07 CLP Znak bezpieczeństwa - Produkt poważnie zagrażający zdrowiu - znak piktogram GHS 08 CLP Znak bezpieczeństwa - Produkt niebezpieczny dla środowiska - znak piktogram GHS 09 CLP

Znak bezpieczeństwa

Produkt zagrażający zdrowiu

Znak bezpieczeństwa

Produkt poważnie zagrażający zdrowiu

Znak bezpieczeństwa

Produkt niebezpieczny dla środowiska

 

Piktogramy clp to kwadratowe tabliczki bhp, ustawione na jednym z rogów kwadratu. Zawierają czarny piktogram przedstawiający symbol zagrożenia. Grafika umieszczona jest na białym tle, a całość otoczona jest grubą czerwoną ramką. Oprócz użytku przemysłowego są one także powszechnie stosowane na przykład na środkach czyszczących używanych w gospodarstwach domowych, jak na przykład spraye do mebli, środki do udrażniania rur, proszki do prania i wiele innych.

Symbol użyty na piktogramach ghs i clp dobrze działa na wyobraźnię i jest łatwy w interpretacji. Dzięki temu można szybko rozpoznać zagrożenie i odpowiednio na nie zareagować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl