Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zasady bezpieczeństwa związane z pracą na wysokości
Zasady bezpieczeństwa związane z pracą na wysokości

Dlaczego należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa związanych z pracą na wysokości

Bezpieczna praca na wysokości jest niezwykle ważna, bez względu na to, czy wykonuje się ją często czy też raz na jakiś czas. Wystarczy jeden drobny błąd, aby rutynowe wykonywanie czynności zmieniło się w wypadek, który będzie miał bardzo poważne konsekwencje. Upadki z wysokości w najlepszym przypadku skutkują stłuczeniami i bolesnością, ale często kończą się złamaniami lub nawet śmiercią. Dlatego też niezbędne jest wyposażenie pracowników we właściwy sprzęt służący do ochrony przed upadkiem z wysokości oraz poinstruowanie ich w zakresie bezpieczeństwa.

Trzymanie się protokołów oraz wcześniej ustalonych zasad bezpieczeństwa związanych z pracą na wysokości ma wpływ nie tylko na daną osobę, ale też i na pozostałych pracowników. Ich znajomość poprawia nie tylko komfort pracy, ale też znacznie ogranicza ryzyko wypadków i urazów.  Niezależnie od tego, czy korzysta się z drabin czy rusztowań do wykonywania prac na wysokości, te wytyczne pomogą zapewnić efektywne wykonanie pracy, jednocześnie chroniąc wszystkich przed niebezpieczeństwem.

 

Stosowanie zbiorowych środków ochrony przed upadkiem z wysokości

W pierwszej kolejności powinno zadbać się o zbiorowe środki ochrony przed upadkiem z wysokości, które zabezpieczają więcej niż tylko jednego pracownika. Najpopularniejsze z takich środków to barierki, które mogą być instalowane w wielu miejscach. Barierka skutecznie ogranicza przestrzeń wydzieloną na wykonywanie pracy na wysokości, dzięki czemu pracownik, który potknie się, straci równowagę lub po prostu zrobi za dużo kroków do tyłu nie spadnie i nie dozna urazu. Zastosowanie barierek wpływa na wygodę pracy, ponieważ nie ogranicza ruchów, jak mogłoby to być w przypadku szelek bezpieczeństwa.

 

Nakaz stosowania szelek bezpieczeństwa Uwaga! Roboty na wysokości Szelki bezpieczeństwa OUP-KRM-FBH-A Amortyzator bezpieczeństwa OUP-KRM-EAFWL

Nakaz stosowania

szelek bezpieczeństwa

Uwaga!

Roboty na wysokości

Szelki bezpieczeństwa

OUP-KRM-FBH-A

Amortyzator bezpieczeństwa

OUP-KRM-EAFWL

 

Zasady dotyczące indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości

Po upewnieniu się, że zastosowano wszystkie dostępne zbiorowe środki ochrony przed upadkiem z wysokości należy rozważyć, jakie środki ochrony indywidualnej mogą zostać wprowadzone. Najczęściej sięga się po uprzęże i szelki bezpieczeństwa. Pod uwagę należy wziąć nie tylko komfort pracownika, ale też sposób mocowania, obciążenie a także dopasowanie do rodzaju wykonywanej pracy. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy przeprowadzić inspekcję środków ochrony indywidualnej pod kątem sprawności i możliwości użycia. Trzeba sprawdzić, czy żaden z elementów nie jest uszkodzony i czy wszystko jest na swoim miejscu. Aby inspekcja została przeprowadzona poprawnie pracownik musi wiedzieć, na co ma zwrócić uwagę. W tym celu warto przeprowadzić odpowiednie szkolenie lub do tej czynności wyznaczyć osobę z wymaganymi kompetencjami.

Kolejny ważny aspekt w zakresie zasad bezpieczeństwa przed upadkiem z wysokości to dobór długości liny, która będzie podpięta do uprzęży lub szelek. Nawet najlepsze i najbardziej profesjonalne środki ochrony indywidualnej nie będą skuteczne, jeżeli pracownik zdąży uderzyć w ziemię przed tym, zanim lina osiągnie całkowitą długość lub urządzenie asekuracyjne zadziała.

 

Bezpieczna praca na wysokości a punkt zaczepienia urządzenia asekuracyjnego

Wiele miejsc na placach budowy czy też innych terenach, gdzie prowadzi się prace na wysokości, nie będą dobrymi punktami zaczepienia dla urządzeń asekuracyjnych. Przede wszystkim muszą być one wytrzymałe, ponieważ muszą być w stanie udźwignąć nie tylko wagę pracownika i indywidualnych środków ochrony przed upadkiem, ale też dodatkowe obciążenie wynikające z siły spadania. Aby dane miejsce mogło być punktem zaczepienia musi spełnić określone wymagania i posiadać dokumentację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl