
Ochronne ubranie pilarza do pracy w lesie i przy wycince drzew
Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy osoby pracujące na co dzień lub sporadycznie z piłami łańcuchowymi powinny nosić specjalne ubranie dla pilarza, które można zaliczyć do środków ochrony osobistej. Ważna jest nie tylko odzież, ale też akcesoria bhp, które asekurują dłonie, oczy, twarz oraz głowę i osłaniają je przed potencjalnymi urazami, w tym skaleczeniami i zranieniami przez drzazgi i odłamki drewna.
Ubranie dla pilarza – jakie elementy są najważniejsze?
Najważniejsze w ubraniach roboczych do lasu jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Wiele elementów ubrania dla pilarzy ma właściwości antyprzepięciowe, dzięki czemu chronią ciało pracownika przed okaleczeniem piłą łańcuchową o prędkości łańcucha do 28 m/s.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Rękawice ochronne dla pilarza |
Spodnie robocze ogrodniczki dla pilarzy |
Ubranie dla pilarzy zielono-pomarańczowe |
Nogawice robocze dla pilarzy |
Pilarz powinien być wyposażony w następujące elementy odzieży ochronnej:
Kask dla pilarza
Kask pilarza oferuje pewien stopień ochrony głowy osoby pracującej z piłą albo listwą nożową w przypadku nieoczekiwanego odrzutu. Do takiego hełmu często dołącza się zintegrowaną osłonę oczu, która zabezpiecza narząd wzroku przed małymi odpryskami oraz dopasowane ochronniki słuchu. Częsta ekspozycja na słońce osłabia materiał, z którego wykonany jest kask pilarza, dlatego też zaleca się jego wymianę co 3 do 5 lat. Po wewnętrznej stronie każdy hełm powinien posiadać oznaczenie wraz z datą jego produkcji. Nowsze modele posiadają także specjalną naklejkę, która z czasem jest coraz bledsza. Inny sposób na stwierdzenie, czy kask dla pilarza musi zostać już wymieniony to naciśnięcie go rękoma z dwóch stron. Jeżeli usłyszy się trzeszczenie lub dźwięk pękania, hełm bezwzględnie trzeba zastąpić nowym. W Unii Europejskiej kaski muszą być zgodne z normą EN397.
Gogle dla pilarza i inne formy osłony oczu i twarzy
Część pilarzy korzysta pewnego rodzaju przesłon wykonanych z cienkiej metalowej siatki. W przeciwieństwie do innych narzędzi, odłamki produkowane przez piłę łańcuchową są w podobnym rozmiarze, a dodatkowo ten rodzaj piły produkuje bardzo mało pyłu. Dlatego też takie przesłony są dopuszczalne do użytku. Znacznie częściej korzysta się ze standardowych okularów ochronnych dla pilarzy, które muszą spełniać wymagania normy EN1731.
Spodnie dla pilarzy
W przypadku ubrania dla pilarzy produkuje się odzież ze specjalnego i wytrzymałego materiału. Zastosowanie podobnych rozwiązań jak w przypadku tradycyjnej odzieży roboczej nie dawałoby pracownikowi żadnej ochrony i spodnie lub kurtka zostałyby od razu przecięte. W przypadku spodni dla pilarzy należy zadbać o to, aby były one dobrze odporne na uszkodzenia, a jednocześnie lekkie i wygodne, co nie zawsze jest łatwym zadaniem.
W Unii Europejskiej stosuje się specjalną klasyfikację spodni, która opiera się na prędkości piły. Wygląda ona następująco:
- Klasa 0 – 16m/s
- Klasa 1 – 20m/s
- Klasa 2 – 24m/s
- Klasa 3 – 28m/s
Klasa spodni dla pilarzy powinna zostać odpowiednio dobrana do prędkości. Podobne zasady dotyczą także kurtki dla pilarzy.
Rękawice dla pilarzy
Rękawice do piły posiadają wzmocnienie na wierzchu sztuki przeznaczonej na lewą dłoń (jeżeli pilarz jest praworęczny). Muszą one być wygodne, mieć dobrą chwytność oraz pozwalać na swobodę ruchów, co oznacza, że nie mogą być grube.
Buty dla pilarza
Buty pilarskie są bardzo podobne do standardowych butów roboczych ze stalowymi noskami, jednak są dodatkowo wzmacniane na wierzchu specjalnym materiałem odpornym na przecięcia. Mogą być skórzane lub wykonane z gumy. Obie wersje muszą być zgodne z europejską normą EN345-2.