Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Środki ochrony oczu - jakie są ich rodzaje i zastosowanie?
Środki ochrony oczu - jakie są ich rodzaje?

Środki ochrony oczu i twarzy

Narząd wzroku jest niezwykle delikatny, dlatego też w przypadku niektórych zawodów trzeba zastosować środki ochrony wzroku. Dzięki temu ryzyko wystąpienia wypadków i urazów zostanie znacznie zminimalizowane czy wręcz całkowicie wyeliminowane. Jakie są rodzaje środków ochrony oczu i jakie są zasady dotyczące ich dobierania?

 

Kiedy stosować środki ochrony oczu?

Odpowiedź na to pytanie jest łatwa: trzeba to robić za każdym razem, kiedy istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku. Istnieją branże i stanowiska, gdzie występowanie takich zagrożenia jest znacznie częstsze, a pracownik praktycznie każdego dnia jest narażony na szkodliwe czynniki. Środki ochrony oczu zabezpieczają przed urazami mechanicznymi, odpryskami, iskrami, rozbłyskami światła, oparami chemicznymi czy też przed promieniowaniem. Każdy typ zagrożenia wymaga zastosowania innych środków ochrony wzroku, w których zastosowano inne rozwiązania.

 

 

Gogle ochronne MSA-OO-ALTIMETER          Okulary spawalnicze UX-OO-WELD BZ3          Gogle ochronne odporne na zarysowania i parowanie z powłoką Scotchgard 3M-GOG-500 T          Okulary ochronne nakładkowe żółte soczewki 3M-OO-SF3703S Y

 

 

Pracownicy często przyznają, że długotrwałe stosowanie środków ochrony indywidualnej może być uciążliwe i przeszkadza im w wykonywaniu obowiązków służbowych. Dlatego też pracodawca w pierwszej kolejności powinien zadbać o zlikwidowanie zagrożeń, na przykład przez zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Są to rozwiązania techniczne, jak na przykład ekrany izolujące.

 

Jakie są środki ochrony oczu?

Wyróżnić można trzy typy sprzętu zabezpieczającego wzrok przed uszkodzeniem. Są to:

Najczęściej stosowane są okulary ochronne, które są lekkie i najmniej uciążliwe. Najprostsze modele bez specjalistycznych filtrów skutecznie chronią przed urazami mechanicznymi i odpryskami. W przypadku promieniowania należy natomiast użyć okularów z wbudowanymi filtrami UV. Natomiast okulary z przyciemnianymi szkłami przydadzą się podczas pracy w bardzo jasnym środowisku. Część okularów ochronnych posiada osłony boczne oraz specjalną wstawkę od strony czoła, dzięki czemu bardzo dobrze izolują oczy od szkodliwych czynników.

Google ochronne są bardziej zaawansowanym środkiem ochrony oczu, ponieważ są szczelne i dobrze przylegają do twarzy. Większość modeli posiada specjalną gumową wstawkę, która dopasowuje się do kształtu twarzy i nie pozwala na przenikanie na przykład oparów chemicznych. Dodatkowo zamiast standardowych zauszników gogle ochronne są wyposażone w elastyczny pasek zakładany na głowę, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie. Szczelność może przyczyniać się do zaparowywania szybek, co rozwiązano przez wprowadzenie systemów wentylacji.

Osłony twarzy, jak sama nazwa wskazuje, chronią nie tylko wzrok ale też i całą twarz pracownika. Stanowią pewnego rodzaju barierę przed odpryskami i kroplami cieczy. Mogą być zakładane bezpośrednio na głowę lub na hełm ochronny.

 

 

Gogle ochronne spawalnicze GOG-CIRSMA B          Gogle ochronne spawalnicze GOG-SPARK ZB          Osłona twarzy 3M-OT-5ACP T          Osłona twarzy

 

 

Zasady doboru środków ochrony oczu

Podczas wyboru okularów, gogli czy osłon trzeba rozważyć kilka czynników. Przede wszystkim środki ochrony oczu powinny być dopasowane do rodzaju zagrożenia oraz potrzeb pracownika (na przykład trzeba uwzględnić, czy pracownik nosi okulary korekcyjne oraz czy jednocześnie korzysta z kilku środków ochrony indywidualnej). Najlepiej jest oczywiście wybrać takie modele, które można dopasować indywidualnie do kształtu twarzy.

Ważne jest także określenie częstotliwości oraz czas pracy w środkach ochrony wzroku oraz temperaturę, w jakiej się pracuje. Rozróżnia się trzy klasy optyczne okularów (dotyczą one zastosowanych szkieł):

1 – do pracy ciągłej

2 – do pracy z przerwami

3 – do pracy sporadycznej – ich długotrwałe użytkowane może prowadzić do uszkodzenia wzroku

W przypadku pracy w skrajnych temperaturach (np. w chłodniach albo w hutach) trzeba wybrać środki ochrony wzroku dostosowane do ochrony przed uderzeniami w takich właśnie warunkach – posiadają one dodatkowe wzmocnienia i są wykonane z wytrzymalszych materiałów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl