Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy
Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy

Dlatego ochrona przeciwpożarowa jest istotna?

Pożar w miejscu pracy może być szczególnie niebezpieczny. Może nie tylko spowodować uszkodzenie budynku i mienia, ale także powodować uszkodzenia ciała a nawet śmierć. Dlatego też każdy pracodawca musi stosować się do zasad ochrony przeciwpożarowej, które pomogą chronić pracowników w przypadku zagrożenia. Jakie są najważniejsze wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w miejscu pracy?

 

Ochrona przeciwpożarowa w miejscu pracy – jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?

Opracowanie planu i strategii ewakuacji

Przygotowanie się na sytuację awaryjną to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Pracownicy powinni znać umiejscowienie gaśnic i apteczek oraz lokalizację drzwi ewakuacyjnych. Ponadto ważne jest, aby mieć dobry plan ewakuacji na wypadek pożaru, z wyznaczoną trasą ucieczki przed zagrożeniem. Posiadanie planu ewakuacji pomaga wszystkim zachować spokój w tej stresującej sytuacji, dzięki czemu mogą skupić się na bezpiecznym wydostaniu się z budynku.

 

Ćwiczenia przeciwpożarowe i próbne ewakuacje

Ćwiczenia przeciwpożarowe są istotną częścią planu ochrony przeciwpożarowej w miejscu pracy. Zapewniają pracownikom możliwość przećwiczenia reagowania na sytuacje kryzysowe w bezpiecznym środowisku i mogą pomóc zapewnić szybką i skuteczną reakcję w przypadku wystąpienia rzeczywistej sytuacji awaryjnej. Zaleca się przeprowadzanie takich ćwiczeń co najmniej dwa razy w roku i powinny one zostać na końcu podsumowane i przeanalizowane aby sprawdzić, czy każdy zachował się prawidłowo.

 

Wyznaczenie stref dla palaczy

Jeśli chodzi o palenie wewnątrz budynków, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim trzeba wyznaczyć specjalne strefy dla osób palących, czyli palarnie. Nie tylko jest to wymagane przez przepisy prawa, ale też ma ogromny wpływ na ograniczanie ryzyka wystąpienia potencjalnych pożarów.

 

Odpowiednia konserwacja maszyn

Bardzo ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej jest cykliczne sprawdzanie maszyn i urządzeń stosowanych w miejscu pracy pod kątem ich prawidłowego działania. Obejmuje to wszelkie urządzenia elektryczne, które mogą się przegrzać i spowodować pożar. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na wszelkie zagrożenia elektryczne. W przypadku wykrycia jakichkolwiek problemów należy natychmiast zgłosić maszynę do naprawy. Wadliwe działanie urządzeń elektrycznych jest główną przyczyną pożarów w miejscu pracy.

 

Sprawdzenie gaśnic

Ważne jest, aby upewnić się, że pracownicy wiedzą, jak prawidłowo  korzystać z gaśnic i że są one łatwo dostępne dla każdego. Wszystkie sprzęty gaśnicze wewnątrz budynku powinny być dokładnie oznaczone za pomocą odpowiednich znaków przeciwpożarowych. Trzeba też dopilnować, aby gaśnica była legalizowana i posiadała wszystkie aktualne przeglądy – w przeciwnym wypadku nie może zostać dopuszczona do użytku.

 

Bezpieczne składowanie

Najbardziej odpowiednim miejscem na przechowywanie odpadów niebezpiecznych są dobrze oznakowane metalowe pojemniki. Nie przewodzą one prądu, a zatem w przypadku zwarcia instalacji elektrycznej w pobliżu miejsca składowania nie dojdzie do sytuacji niebezpiecznych, w tym do zapalenia się substancji znajdującej się wewnątrz.

 

Ochrona przeciwpożarowa – jak zachować się w sytuacji kryzysowej?

Jeżeli pożar już rozprzestrzenił się w budynku i uniemożliwia skorzystanie z drogi ewakuacyjnej, przede wszystkim nie należy panikować. Jeżeli nie ma możliwości bezpiecznego opuszczenia budynku w żaden sposób, najlepiej jest schować się w niewielkim pomieszczeniu o grubych ścianach – na przykład w łazience. Drzwi trzeba zamknąć i uszczelnić wszystkie szczeliny (na przykład ręcznikami lub odzieżą), a wentylatory oraz klimatyzację wyłączyć, tak aby nie przedostawał się nimi dym. W przypadku przedostania się dymu do wnętrza pomieszczenia trzeba zakryć usta i nos szmatką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl