Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Gdzie trzymać gaśnicę w pracy i w domu?
Gdzie trzymać gaśnicę w pracy i w domu?

Lokalizacja gaśnicy ma bardzo duże znaczenie

Gaśnice należą do podstawowego podręcznego sprzętu przeciwpożarowego, który powinien znaleźć się w miejscach publicznych. Dobrze jest mieć je także w domu lub w mieszkaniu. Jednak nawet najlepiej dobrana gaśnica nie spełni swojego zadania, jeżeli nie będzie wiadomo, gdzie ona się znajduje lub gdy dostęp do niej będzie utrudniony. Przechowywanie gaśnicy może być problematyczne z uwagi na jej rozmiar, ale nie zmienia to faktu, że w niektórych miejscach jest ona wręcz obowiązkowa. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego miejsca na gaśnicę?

 

Gdzie umieścić gaśnicę w miejscu pracy?

W biurach oraz w zakładach pracy takich jak hale, magazyny czy hale produkcyjne najważniejsze jest to, aby gaśnica znajdowała się w miejscu, które będzie łatwo dostępne dla każdego z pracowników. W przypadku budynków wielokondygnacyjnych warto zadbać o to, aby sprzęt gaśniczy znalazł się na każdym piętrze, tak aby nie trzeba było gorączkowo szukać go w obliczu zagrożenia.

W budynku, w którym mieści się zakład pracy, jest kilka miejsc, które będą najlepsze na umieszczenie w nich gaśnicy. Są to pomieszczenia, z których pracownicy korzystają każdego dnia i często w nich przebywają. Przede wszystkim są to pokoje socjalne lub aneksy kuchenne, które zatrudnione osoby wykorzystują podczas przerw lub w których przechowują swoją odzież wierzchnią. Takie pomieszczenia są zazwyczaj dość przestronne, a więc na pewno znajdzie się w nich miejsce na gaśnicę. Najlepiej aby została ona zamontowana na ścianie na linii wzroku. Dzięki temu pracownicy będą ją często widzieć i od razu skojarzą, gdzie mają się udać po sprzęt gaśniczy w przypadku pożaru. Dodatkowo trzymanie gaśnicy w miejscu przygotowywania posiłków pozwala na szybkie ugaszenie małych pożarów urządzeń kuchennych.

 

Gaśnica proszkowa 1kg GP-1Z B/C samochodowa Gaśnica proszkowa 6kg GP-6x ABC/E do 245 kV Gaśnica pianowa 6l GPN-6z AB Gaśnica śniegowa 5kg GS-5x B/E do 245 kV

Gaśnica proszkowa 1kg

GP-1Z B/C samochodowa

Gaśnica proszkowa 6kg

GP-6x ABC/E do 245 kV

Gaśnica pianowa 6l

GPN-6z AB

Gaśnica śniegowa 5kg

GS-5x B/E do 245 kV

 

Gaśnice są także często spotykane w biurach, salkach konferencyjnych oraz na korytarzach. Tak naprawdę każde pomieszczenie, w którym znajdują się materiały potencjalnie łatwopalne jak papier czy drewno, powinno być wyposażone w gaśnicę, nawet taką o niewielkich rozmiarach. Co prawda uważa się, że przestrzenie biurowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc, w których można wykonywać obowiązki służbowe, jednak może w nich dojść na przykład do spięcia instalacji elektrycznej czy też uszkodzenia kabli, które mogą doprowadzić do wybuchu pożaru.

Podręczny sprzęt gaśniczy w postaci gaśnicy warto umieścić także w pobliżu wyjść ewakuacyjnych. Nie tylko będą tam łatwo dostępne, ale też pozwolą na ugaszenie ognia, który może blokować takie wyjście i uniemożliwiać bezpieczne opuszczenie budynku.

Oczywiście gaśnicy nie może też zabraknąć w zakładach produkcyjnych w miejscach, gdzie praca jest wykonywana a natychmiastowe opanowanie ognia jest kluczowe dla zabezpieczenia maszyn i infrastruktury oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Gaśnica znajdująca się w magazynie, hali produkcyjnej czy na terenie innego pomieszczenia z maszynami pozwala na znacznie szybsze ugaszenie pożaru niż gdyby trzeba było udać się po nią do pokoju socjalnego, który może być znacznie oddalony. 

 

Gaśnica w domu – gdzie ją zamontować?

Kupowanie gaśnicy do domu wciąż nie jest popularną praktyką. Z oczywistych względów powinno się to zmienić, ponieważ pożary w domu wybuchają naprawdę często. Najważniejszym pomieszczeniem, w którym trzeba zamontować sprzęt gaśniczy, jest kuchnia. To tam dochodzi do największej liczby pożarów, a znacznej części nie można gasić za pomocą wody, ponieważ palą się tłuszcze. Nie można jednak umieścić gaśnicy zaraz koło kuchenki, ponieważ ogień mógłby ją zniszczyć. Istotne jest także kupienie odpowiedniej gaśnicy do kuchni – aby można było gasić nią pożary tłuszczu, musi ona mieć oznaczenie F. Jeżeli w domu lub w mieszkaniu znajduje się kominek w jego pobliżu powinien znaleźć się także sprzęt gaśniczy. Gaśnicę warto zamontować także w garażu, piwnicy oraz w okolicy drzwi wyjściowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl