Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Znaki ostrzegawcze w zakładach pracy
Znaki ostrzegawcze w zakładach pracy

Czy znaki ostrzegawcze w pracy są potrzebne?

Każdy pracownik musi mieć zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Aby były one zagwarantowane pracodawca musi stosować między innymi znaki ostrzegawcze w zakładach pracy oraz pozostałe oznaczenia bhp dopasowane do charakteru pracy i rodzaju zagrożenia. Dzięki temu szansa na uniknięcie wypadku w pracy jest znacznie większa, co wpływa na komfort i produktywność.

 

 

Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem potknięcia się Ostrzeżenie przed urządzeniami do transportu poziomego Ostrzeżenie przed wiszącymi przedmiotami Ostrzeżenie przed zgnieceniem bocznym

Ostrzeżenie przed

niebezpieczeństwem

potknięcia się

Ostrzeżenie przed urządzeniami

do transportu poziomego

Ostrzeżenie przed

wiszącymi przedmiotami

Ostrzeżenie przed

zgnieceniem bocznym

 

 

Znaki ostrzegawcze w pracy – w jakich branżach są najbardziej potrzebne?

Z każdą branżą związane są inne rodzaje zagrożeń. To właśnie nimi powinno się kierować przy wyborze oznaczeń. Znaki ostrzegawcze w zakładach pracy muszą być na pewno stosowane w przypadku zakładów produkcyjnych, gdzie korzysta się z różnorodnych urządzeń. Piktogramy ostrzegawcze na maszyny w formie naklejki lub tabliczki powinny znaleźć się w widocznym dla pracownika miejscu, tak aby mógł się do nich zastosować w każdym momencie. Bardzo ważne są też znaki ostrzegawcze na budowie, gdzie ostrzegają o spadających elementach czy o poruszaniu się pojazdów.  

 

Najczęściej stosowane znaki ostrzegawcze w zakładach pracy

Bardzo często spotykane znaki ostrzegawcze, które zapobiegają wypadkom, to te informujące o ruchomych elementach maszyny lub o możliwości zgniecenia dłoni. Zauważyć je można zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych oraz w przetwórstwie. Istotne są także znaki ostrzegawcze w pracy, które przestrzegają o możliwości wybuchu substancji niebezpiecznych lub butli z gazem, informujące o nierównościach terenu (na przykład wystające progi lub obniżenia stropu) czy też o gorącej powierzchni. W zakładach chemicznych najczęściej spotyka się tabliczki ostrzegające o substancjach żrących, toksycznych, trujących i rakotwórczych.

 

Jak wyglądają znaki ostrzegawcze?

Zdecydowana większość oznaczeń jakimi są znaki ostrzegawcze stosowane w zakładach pracy to żółte trójkąty z czarnymi elementami. Dzięki temu od razu kojarzą się ze znakami drogowymi spotykanymi każdego dnia w drodze do pracy czy na zakupy. Na środku znaku umieszczony jest piktogram symbolizujący konkretne zagrożenie, a całość otoczona jest przez czarną ramkę. Piktogramy stosowane są uniwersalnie, co oznacza, że są rozpoznawalne także przez obcokrajowców. Wynika to z międzynarodowej normy ISO 7010, która znacznie uprościła i ujednoliciła wygląd podstawowych znaków i tabliczek bhp.

Oczywiście wciąż można spotkać znaki ostrzegawcze z podpisami w postaci dodatkowego pola znajdującego się pod żółtym trójkątem. Stosuje się je w celu doprecyzowania znaczenia tabliczki oraz za każdym razem, kiedy użyty piktogram mógłby powodować wątpliwości. Co prawda nie powinno to mieć miejsca, ale pracodawca może zastosować takie rozwiązanie dla jeszcze większego bezpieczeństwa.

 

 

Ostrzeżenie przed uderzeniem w głowę Ostrzeżenie przed ostrymi elementami Ostrzeżenie przed zgnieceniem dłoni Ostrzeżenie przed silnym hałasem

Ostrzeżenie przed

uderzeniem w głowę

Ostrzeżenie przed

ostrymi elementami

Ostrzeżenie przed

zgnieceniem dłoni

Ostrzeżenie przed

silnym hałasem

 

 

Znaki ostrzegawcze w zakładach pracy – jakie są zasady ich stosowania?

Najważniejsze to to, aby znak był dobrany do zagrożenia oraz bardzo dobrze widoczny. Zła tabliczka może wprowadzić pracownika w błąd, ponieważ owszem, zostaje on ostrzeżony o niebezpieczeństwie, ale nie spodziewa się on właściwego zagrożenia. Przez to może dojść do narażenia zdrowia oraz życia pracownika oraz do wypadku, który może mieć bardzo poważne konsekwencje. Piktogramy ostrzegawcze na maszyny najlepiej umieszczać w pobliżu elementu, który może zranić pracownika albo na panelu kontrolnym potrzebnym do obsługi. Znak powinien mieć dobrze dopasowany rozmiar – małe naklejki mogą zostać przyklejone na urządzeniu, natomiast większe tabliczki mogą znaleźć się na ścianie nad stanowiskiem pracownika, tak aby mógł zostać dostrzeżony też przez inne osoby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl