Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Jakie znaki bhp w szkole trzeba stosować?
Jakie znaki bhp w szkole trzeba stosować?

 

Znaki bezpieczeństwa w szkołach

Budynek szkoły to bardzo specyficzna przestrzeń. Jest to miejsce pracy nauczycieli, pedagogów i innych pracowników oraz też miejsce, w którym praktycznie każdego dnia przebywają uczniowie, za których bezpieczeństwo odpowiada personel. Dlatego też bardzo ważne jest stosowanie rozwiązań jak znaki bhp w szkole, które są regulowane przez  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Istotna jest oczywiście znajomość tych znaków oraz wiedza z zakresu tego, jak się zachować w obliczu zagrożenia i jak postępować w sytuacjach awaryjnych.

 

Znaki bhp w szkole – na jakie kategorie się dzielą?

Znaki bezpieczeństwa w szkołach i innych placówkach oświaty można podzielić na kilka kategorii, co znacznie ułatwia ich interpretację oraz odpowiednie zastosowanie. Są to znaki informacyjne, przeciwpożarowe, ewakuacyjne nakazu, zakazu oraz ostrzegawcze.

 

Kierunek do wyjścia drogi ewakuacyjnej w prawo Znak przeciwpożarowy - Gaśnica Zakaz używania otwartego ognia, zakaz palenia tytoniu

Kierunek do wyjścia drogi

ewakuacyjnej w prawo

Znak przeciwpożarowy - Gaśnica

Zakaz używania otwartego ognia,

zakaz palenia tytoniu

 

Znaki ewakuacyjne w szkole

Podczas poważnego zagrożenia, jak na przykład pożar albo uszkodzenie instalacji gazowej, najważniejsze jest jak najszybsze opuszczenie budynku szkoły w jak najbardziej zorganizowany sposób. Znaki ewakuacyjne w szkole pomagają w wybraniu kierunku ewakuacji oraz w zlokalizowaniu drzwi prowadzących na zewnątrz. Jak jest to w przypadku większości budynków publicznych ważne jest też wyznaczenie miejsca zbiórki do ewakuacji w szkole, które może znajdować się na przykład na boisku albo na parkingu – plac musi być wystarczająco duży, aby pomieścić uczniów i pracowników oraz zapewnić im swobodną przestrzeń.

 

Znaki ostrzegawcze w szkole

Bardzo ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa jest prewencja, czyli zapobieganie groźnym sytuacjom, do których może dojść. To zadanie spełniają znaki ostrzegawcze w szkole, czyli tabliczki w kształcie żółtego trójkąta. Mogą informować na przykład o możliwości potknięcia się lub poślizgnięcia na śliskiej powierzchni. W salach, w których odbywa się chemia można użyć ich do oznaczania substancji niebezpiecznych, których można używać jedynie pod nadzorem nauczyciela.

 

Znaki przeciwpożarowe w szkole

Kolejną ważną grupą tabliczek i oznaczeń są znaki przeciwpożarowe w szkole, którymi oznacza się rozmieszczenie sprzętu przeznaczonego do gaszenia pożarów, czyli na przykład gaśnicy albo hydrantu wewnętrznego. Te znaki w szkole są niezbędne w budynkach publicznych i ułatwiają przeprowadzanie akcji ratunkowych.

 

Znaki informacyjne w szkole

Oznaczenia służą także do lepszej orientacji w budynku szkoły, co też może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Tabliczki na drzwi w szkole wskazują między innymi, gdzie znajdują się takie pomieszczenia jak pokój nauczycielski, gabinet pedagoga, biblioteka, różne pracownie oraz sale lekcyjne oraz kantorek woźnego. Znaki informacyjne w szkole to cała gama tabliczek, a więc bez trudu można dopasować je do zapotrzebowania oraz pomieszczeń, znajdujących się w budynku.

 

Instrukcje bhp

Instrukcje bhp w szkole są bardzo ważnym elementem systemu zapewniającego bezpieczeństwo w placówkach oświaty. Mogą dotyczyć na przykład zasad zachowania się w pracowniach oraz laboratoriach albo podczas zajęć wychowana fizycznego.

 

Znaki nakazu w szkole

Znaki nakazu bhp mają kształt koła i są koloru niebieskiego. Umieszczono na nich białe piktogramy. Znaki nakazu w szkole mogą informować o konieczności stosowania ochrony oczu w pracowniach chemicznych podczas przeprowadzania doświadczeń albo też nakaz mycia rąk.

 

Znaki zakazu w szkole

Te białe okrągłe znaki z czerwoną ramką i czarnymi piktogramami informują o tym, co w szkole jest zabronione i czego należy się wystrzegać. Znajdą swoje zastosowanie między innymi w laboratoriach, w których korzysta się z różnych substancji, których nie można gasić wodą. Znaki zakazu w szkole dotyczą też zakazu palenia i używania otwartego ognia czy zakaz używania drabiny.

 

Nakaz mycia rąk Instrukcja ogólna BHP w szkołach i placówkach publicznych Tabliczka na drzwi – Pedagog szkolny
Nakaz mycia rąk

Instrukcja ogólna BHP w szkołach

i placówkach publicznych

Tabliczka na drzwi – Pedagog szkolny

 

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w szkole?

Zgodnie z prawem za przestrzegane zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole odpowiada dyrektor placówki. Wlicza się w to poprawne rozmieszczenie znaków bezpieczeństwa w szkole oraz oznakowanie dróg ewakuacyjnych oraz sprzętu przeciwpożarowego. Zadaniem dyrektora jest też kontrolowanie stanu znaków oraz warunków, jakie panują na terenie szkoły pod względem bezpieczeństwa. Taką kontrolę należy przeprowadzić raz w roku.

 

Znaki w szkole muszą znaleźć się w widocznym miejscu, tak aby jak najlepiej spełniały swoje zadanie. Dzięki temu w razie zagrożenia lub tez konieczności przeprowadzenia akcji ewakuacyjnej łatwo będzie je zauważyć i postępować zgodnie z zawartymi na nich komunikatami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl