Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Znaki bezpieczeństwa pożarowego – jak je stosować?
Znaki bezpieczeństwa pożarowego – jak je stosować?

Czym są znaki bezpieczeństwa pożarowego?

W budynkach publicznych i zakładach pracy trzeba stosować profesjonalne znaki bezpieczeństwa, w tym znaki przeciwpożarowe. Służą one do ostrzegania przed możliwością pożaru, a w razie zaprószenia ognia ułatwiają przeprowadzenie akcji ratunkowej i gaśniczej. Znaki bezpieczeństwa pożarowego to zatem szeroka gama oznaczeń, które są niezbędne do minimalizowania zagrożeń oraz zapobiegania urazom i wypadkom.

 

Znaki bezpieczeństwa pożarowego – gdzie muszą się znaleźć?

Budynki prywatne są wyłączone z obowiązku stosowania oznaczeń pożarowych. Jednak muszą się one bezwzględnie znaleźć w obiektach, w których na co dzień przebywają ludzie. Są to przede wszystkim zakłady pracy, biurowce, banki, urzędy, galerie handlowe, przychodne i szpitale, szkoły i placówki oświaty oraz pozostałe budynki użyteczności publicznej. Stosowanie znaków ochrony ppoż wynika z treści ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Zgodnie z nią ochrona przeciwpożarowa polega na zapobieganiu i rozprzestrzenianiu się pożaru, zapewnianiu sił i środków do zwalczania pożaru oraz prowadzeniu działań ratowniczych. Umieszczanie znaków bezpieczeństwa pożarowego w widocznych miejscach i newralgicznych punktach można zaliczyć do wszystkich tych działań.

 

Najczęściej stosowane znaki bezpieczeństwa pożarowego

Znaki ochrony przeciwpożarowej można podzielić na piktogramy pożarowe, znaki techniczne oraz znaki ostrzegawcze. Każdy z nich stosuje się w razie potrzeby oraz środków dostępnych na terenie obiektu. W niektórych budynkach stosuje się bardziej zaawansowane rozwiązania jak klapy dymowe, półstałe urządzenia gaśnicze, dźwigi przeciwpożarowe, oddymianie grawitacyjne oraz zawory hydrantowe. Techniczne znaki pożarowe używane są też do oznaczania drabiny pożarowej, baterii gaśniczych, aplikatorów piany lub mgły wodnej, a także koca gaśniczego. Jednak najczęściej spotkać można znaki bezpieczeństwa pożarowego, którymi oznacza się rozmieszczenie gaśnicy oraz hydrantu wewnętrznego. Są to podstawowe sprzęty gaśnicze, których używa się jeszcze przed przyjazdem służb ratunkowych.

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem budynków publicznych. Musi się ona znaleźć w łatwo dostępnym miejscu i nie może zostać zastawiana przez inne przedmioty. Oznaczenie jej za pomocą dobrze widocznego znaku gaśnica znacznie ułatwia odnalezienie jej w korytarzu lub pomieszczeniu. Jeżeli w budynku znajduje się hydrant wewnętrzny, także należy go oznaczyć za pomocą stosownej tabliczki.

Znaki bezpieczeństwa pożarowego to także znaki ostrzegawcze, których zadaniem jest zapobieganie pożarom. Należy stosować je w przypadku występowania materiałów łatwopalnych, utleniających oraz wybuchowych, a także butli z gazem. Dzięki nim osoby znajdujące się w pobliżu mogą zachować ostrożność, zastosować się do obowiązujących procedur oraz ewentualnie sięgnąć po wymagane środki ochrony.

 

Opisowe znaki bezpieczeństwa pożarowego

Piktogramy i rozwiązania graficzne to nie jedyne dostępne opcje w przypadku oznaczeń przeciwpożarowych. Zastosować można także tabliczki, na których zamiast grafiki znajduje się tekst. Nie są one tak często spotykane, jednak mimo to są skutecznym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa na terenie obiektu. Używa się ich w przypadku braku piktogramu lub kiedy potrzebne jest doprecyzowanie obrazku. Może to być na przykład tabliczka z napisem przeciwpożarowy zbiornik wody, piasek gaśniczy, klapa dymowa, droga pożarowa czy punkt czerpania wody. Takie tabliczki to białe prostokąty z czarnym tekstem oraz czerwoną ramką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl