Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zastosowanie znaków ratunkowych w przemyśle
Zastosowanie znaków ratunkowych w przemyśle

 

Zakłady produkcyjno–przemysłowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem wypadków i występowaniem zagrożeń, takich jak pożary i wybuchy. Kluczowa jest zatem dobra organizacja przestrzenna obiektów służących jako hale magazynowo–produkcyjne, a zwłaszcza ich właściwe oznakowanie. Jaką funkcję na terenie zakładów produkcyjnych pełnią znaki ratunkowe i jak należy je stosować?

 

Znaki ratunkowe – co to jest?

Znaki ratunkowe pełnią kluczową rolę podczas każdej akcji gaśniczej lub ratunkowej, ułatwiają bowiem orientację w terenie i wskazują na punkty krytyczne podczas ewakuacji. Dzięki nim akcja ratunkowa przebiega szybko i sprawnie, a dodatkowo poszkodowani mogą z łatwością znaleźć drogę ucieczki, czy też miejsca, w którym znajduje się telefon. Ważne jest, aby tabliczki ratunkowe znajdowały się w widocznych miejscach i były odpowiednio rozlokowane – w sposób niebudzący wątpliwości co do ich właściwej interpretacji.

 

 

Miejsce zbiórki do ewakuacji Pierwsza pomoc Nosze Telefon awaryjny
Miejsce zbiórki do ewakuacji Pierwsza pomoc Nosze Telefon awaryjny

 

 

Jak wyglądają tabliczki ratunkowe?

Znaki ratunkowe to zielone tablice, na których znajduje się biała grafika, opcjonalnie tekst. Do tej kategorii należą także fotoluminescencyjne znaki ewakuacyjne, które wskazują na miejsca zbiórki. Na zielonym tle naniesiona jest specjalną farbą grafika, która widoczna jest w ciemności, co jest szczególnie ważne podczas przeprowadzania akcji ratunkowej w nocy lub podczas awarii sieci elektrycznej. Znaki bhp ratunkowe z opisem dodatkowo zawierają napis, który doprecyzowuje znaczenie konkretnego znaku.

 

Znaki ratunkowe – co oznaczają?

Na zielonych tablicach ratunkowych bhp znajduje się prosta grafika. Piktogramy ratunkowe najczęściej określają miejsca przechowywania sprzętu medycznego, na przykład noszy lub apteczki pierwszej pomocy. Oprócz tego wskazują na punkty krytyczne podczas każdej akcji ratunkowej, kierując poszkodowanych w stronę telefonu alarmowego lub punktu opatrunkowego. Ponadto piktogramy ratunkowe oznaczają miejsca zbiórki do ewakuacji, również dla osób niepełnosprawnych. Najczęściej spotykany jest znak pierwsza pomoc medyczna, znak telefon alarmowy, 

 

Jak prawidłowo stosować znaki ratunkowe

W każdym zakładzie produkcyjno–przemysłowym obligatoryjnie powinny zostać wyznaczone ciągi ewakuacyjne, a taki obowiązek nakładają obowiązujące akty prawne. Ścieżki ewakuacyjne powinny być oznaczone za pomocą znaków kierunkowych, a także ratunkowych. O ile znaki kierunkowe wskazują głównie kierunek ścieżki ewakuacyjnej lub wyznaczają miejsca przechowywania sprzętu gaśniczego, to znaki ratunkowe powinny widnieć zawsze przy apteczce pierwszej pomocy, obok miejsca przechowywania noszy lub przy punkcie opatrunkowym. Kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa jest ich właściwe rozmieszczenie – powinny bowiem być widoczne i wyeksponowane, co znacznie ułatwia przeprowadzenie akcji ratunkowej.

 

 

Prysznic do przemywania oczu Zatrzymanie awaryjne Punkt opatrunkowy Apteczka pierwszej pomocy

Prysznic do przemywania

oczu

Zatrzymanie awaryjne Punkt opatrunkowy

Apteczka pierwszej

pomocy

 

 

Wykonanie znaków ratunkowych

Piktogramy ratunkowe dostępne są w dwóch wariantach jeśli chodzi o materiał, z jakiego są produkowane. Występują one w formie samoprzylepnej taśmy, która zawiera mocny klej i może z powodzeniem być stosowana wewnątrz budynków. Jednak zdecydowanie trwalsze i odporniejsze na czynniki zewnętrzne są znaki ratunkowe z tworzywa PCV, które mogą zostać zamieszczone również na zewnątrz obiektów. Każdy piktogram ratunkowy występuje w pięciu różnych formatach, co daje szerokie pole manewru podczas dobierania odpowiedniej tabliczki bhp. Podczas zakupu najlepiej sugerować się przeznaczeniem znaku oraz miejscem, które możemy przeznaczyć na jego montaż, a także kryteriami związanymi z widocznością i czytelnością tablicy ratunkowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl