Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zasady dotyczące pracy na drabinie
Zasady dotyczące pracy na drabinie

Czy praca na drabinie jest pracą na wysokości?

Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, które zostało wydane 26 września 1997 roku, za prace na wysokości można uznawać czynności wykonywane powyżej 1 metra nad ziemią. Zatem każdy pracownik, który pracuje na drabinie i wchodzi na nią powyżej tego poziomu, wykonuje już pracę na wysokości. Związane są z tym pewne procedury i zasady bezpieczeństwa, których należy bezwzględnie przestrzegać.

 

Jakie zagrożenia związane są z pracą na drabinie?

Najpoważniejszym wypadkiem związanym z pracą na drabinie jest upadek pracownika z wysokości. Główną przyczyną takich sytuacji jest złe zamontowanie drabiny, co powoduje jej ruch lub brak stabilności. Dzieje się tak, kiedy źle przygotowano podłoże pod drabinę lub nie jest ona odpowiednio przymocowana do ściany, ogrodzenia lub innej pionowej powierzchni. Inne przyczyny wypadków podczas pracy na drabinach to wychylanie się pracownika poza przewidziany zasięg, poślizgnięcie się lub potknięcie podczas wchodzenia lub schodzenia, wady samej drabiny oraz porażenie prądem w przypadku kontaktu z drabinami metalowymi. Przed każdym użyciem drabiny należy sprawdzić, czy może ona zostać dopuszczona do użytku. Sprawdza się stabilność nóżek oraz mocowanie poszczególnych szczebli. W przypadku wykrycia wad lub jakichkolwiek wątpliwości, należy zgłosić to odpowiednim osobom w miejscu pracy.

 

Zakaz wspinania się - Znak BHP Instrukcja BHP przy pracy na drabinach Zakaz używania drabiny - Znak BHP

Zakaz wspinania się

- Znak BHP

Instrukcja BHP przy

pracy na drabinach

Zakaz używania drabiny

- Znak BHP

 

Wytyczne dotyczące pracy na drabinach w kontekście materiału

Drabiny zazwyczaj wykonane są z jednego z trzech najpopularniejszych materiałów:  aluminium, drewna lub włókna szklanego. Najczęściej spotkać można drabiny aluminiowe, ponieważ są one lekkie i łatwo jest je przetransportować z miejsca na miejsce. Jednak praca na drabinie wykonanej z tego materiału nie jest wskazana w wietrznych warunkach, ponieważ może dojść do utraty stabilności. Drabiny drewniane należy poddawać częstym kontrolom, ponieważ są one najbardziej narażone na uszkodzenia. Takie drabiny nie mogą być malowane, ponieważ farba może ukrywać ewentualne pęknięcia czy uszczerbki w drewnie. W przeciwieństwie do drabin aluminiowych, te wykonane z włókna szklanego mogą być używane w pobliżu źródeł prądu i urządzeń elektrycznych.

 

Co należy wziąć pod uwagę podczas pracy na drabinie?

Należy pamiętać, że pracę na drabinie należy zacząć dopiero wtedy, kiedy nie ma możliwości wykonania danej czynności z poziomu ziemi, rusztowania czy też innej konstrukcji, która zapewni pracownikowi większe bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem powinna być ocena stabilności drabiny oraz jej wytrzymałości i trwałości mocowań poszczególnych elementów. Należy ocenić też warunki pracy (na przykład moc wiatru, opady, odległość od przewodów elektrycznych) i zweryfikować, czy został do nich dobrany odpowiedni typ drabiny.

Następnie trzeba przejść do oceny powierzchni, na której stanie drabina oraz tej, o którą zostanie oparta. Muszą one być suche, twarde, równe i nie mogą być śliskie. W przypadku pracy na drabinie bardzo ważny jest też odstęp od powierzchni, o którą zostanie ona oparta. Największą stabilność zapewnia stosunek 1 do 4, czyli jedna długość podłoża poziomego do czterech długości powierzchni pionowej. 

Jeżeli istnieje taka możliwość, drabinę należy do czegoś przymocować, tak aby jeszcze bardziej wzmocnić jej stabilność oraz zapobiec przesuwaniu się. Mocowania najlepiej jest umieścić na górze i dole drabiny, natomiast nie powinno się przywiązywać niczego do poszczególnych szczebli.

Pracownicy zajmujący się pracą na drabinie powinni zostać przeszkoleni z zakresu obsługi tego narzędzia. Muszą oni znać najważniejsze zasady bezpieczeństwa, czyli używanie obu rąk podczas wspinania się i noszenie obuwia z antypoślizgową podeszwą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl