Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zasady bezpieczeństwa dotyczące rusztowań
Zasady bezpieczeństwa dotyczące rusztowań

Kiedy należy postawić rusztowanie?

Podczas wykonywania prac na wysokościach najszybszym sposobem na dostanie się na pewną wysokość jest skorzystanie z drabiny. Jednak nie zawsze jest on najbezpieczniejszy i najbardziej praktyczny. Dlatego podczas budowania obiektów, prowadzenia remontów, wymiany okien, czyszczenia rynien czy tynkowania stawia się rusztowanie, po którym będą się poruszać pracujące osoby. Rusztowania muszą być na tyle wytrzymałe, aby unieść ciężar pracowników, materiałów, narzędzi oraz ewentualnych odpadów. Prawidłowo wykonana konstrukcja nie tylko pozwala na wygodną pracę na wysokości, ale też zabezpiecza przed upadkami.

 

Jakie zagrożenia niesie ze sobą praca na rusztowaniu?

Najpoważniejsze są oczywiście upadki spowodowane potknięciami lub utratą równowagi, dlatego też niezbędne jest stosowanie środków ochrony przed upadkiem z wysokości, jak na przykład szelki bezpieczeństwa czy urządzenia asekuracyjne. Osoby pracujące na rusztowaniach powinny także zostać wyposażone w hełm ochronny, który zabezpieczy głowę przed poważnymi urazami w kontakcie z podłożem. Bezwzględnie zabronione jest wspinanie się na zewnątrz rusztowania.

Niebezpieczeństwo związane jest też z zaburzeniem stabilności rusztowania, które może zostać spowodowane przekładaniem poszczególnych desek i platform oraz rurek w celu utworzenia nowych połączeń pomiędzy poziomami.

 

Zakaz używania niekompletnego rusztowania - Znak BHP Instrukcja BHP przy wznoszeniu i demontażu rusztowań budowlanych Wykonawca rusztowania: ... ; Dopuszczalne obciążenie: ...- Tabliczka Prawidłowo wykonane rusztowanie to bezpieczna praca

Zakaz używania niekompletnego

rusztowania - Znak BHP

Instrukcja BHP przy wznoszeniu

i demontażu rusztowań budowlanych

Wykonawca rusztowania: ... ;

Dopuszczalne obciążenie: ...

- Tabliczka

Prawidłowo wykonane rusztowanie

to bezpieczna praca

 

Jakie są zasady bezpieczeństwa dotyczące rusztowań?

Przede wszystkim rusztowanie musi zostać zainstalowane przez osoby kompetentne, które się na tym znają oraz posiadają wiedzę w tym zakresie. Wszystkie potrzebne zmiany w konstrukcji również mogą być wprowadzane tylko przez osoby, które przeszły odpowiednie szkolenie.

Aby zapobiec upadkom w obrębie rusztowania należy zamontować krawężniki i barierki ochronne. Górna barierka powinna znajdować się na wysokości przynajmniej 95cm od platformy, a poręcze pomiędzy nimi powinny być zainstalowane na wysokości około 47cm. Wysokość krawężników powinna być dostosowana do narzędzi oraz materiałów, z których się korzysta. Do każdego rusztowania musi zostać dołączona informacja na temat tego, kto jest odpowiedzialny za jego budowę oraz jakie są maksymalne obciążenia wagowe poszczególnych platform.

Każde rusztowanie musi stać na równym i stabilnym podłożu oraz posiadać bezpieczne punkty wejścia i zejścia. Pod rurki ustawione pionowo należy podkładać deski lub platformy wykonane z innych wytrzymałych materiałów. Deski składające się na platformy robocze muszą być do siebie dobrze dopasowane, bez szczelin pomiędzy poszczególnymi elementami.

Kolejna ważna kwestia związana z bezpieczeństwem na rusztowaniu dotyczy jego mocowania do konkretnego obiektu. Brak dobrego zamocowania może doprowadzić do poluzowania się jego fragmentów lub też runięcia całego rusztowania, co naraża zdrowie i życie pracujących na nim osób.  

 

Kto może pracować na rusztowaniu?

Do pracy na wysokości nie może zostać dopuszczona każda osoba. Najpierw trzeba przejść odpowiednie szkolenia oraz posiadać aktualne badania lekarskie potwierdzające zdolność do pracy na rusztowaniu. Pracownik powinien posiadać wszystkie niezbędne zabezpieczenia oraz odzież roboczą dopasowaną do danej pory roku, a także buty robocze z powłoką antypoślizgową oraz metalowymi podnoskami.

Każdy pracownik wykonujący pracę na rusztowaniu powinien zostać poinstruowany na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z wymaganych narzędzi w ograniczonej przestrzeni, tak aby nie stanowić zagrożenia dla siebie oraz dla innych osób przebywających w pobliżu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl