Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zakaz palenia w miejscach publicznych. Gdzie można palić?
Zakaz palenia w miejscach publicznych. Gdzie można palić?

Czy można palić w miejscach publicznych?

Zgodnie z tak zwaną ustawą antynikotynową w Polsce od 2010 roku nie można palić w miejscach publicznych, o czym często przypominają znaki zakazu palenia w różnych formach. Palenie tytoniu zabronione jest między innymi:

 • w obiektach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne
 • na terenie szkół, uczelni i ośrodków pomocy społecznej
 • w zakładach pracy
 • w obiektach kultury i wypoczynku
 • w restauracjach, barach i kawiarniach
 • w środkach transportu publicznego, na przystankach i dworcach

Są to zatem miejsca, w których gromadzą się ludzie. Ograniczenia te wprowadzono w celu podniesienia świadomości społeczeństwa o zagrożeniach płynących z palenia papierosów oraz w trosce o zdrowie osób niepalących. Udowodniono bowiem, że bierne palenie papierosów, czyli wdychanie dymu, może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Wprowadzane zakazu palenia w miejscach publicznych ma też na celu sprawienie, że coraz więcej osób będzie rzadziej sięgać po papierosa, co będzie mieć wpływ na stan zdrowia Polaków.

Lista miejsc, w których palenie jest zabronione, nie jest zamknięta. Według prawa na obszarach poszczególnych gmin możliwe jest wyznaczenie dodatkowych obszarów, na których zakaz będzie obowiązywał.

Pomimo tego, że wspominana ustawa weszła w życie ponad dziesięciu lat, znak zakaz palenia powinien znaleźć się w miejscach publicznych, tak aby przypominać o obowiązujących restrykcjach.

 

Znak BHP - Zakaz palenia tytoniu Znak BHP - Zakaz palenia papierosów elektronicznych Znak BHP - Zakaz palenia papierosów elektronicznych Zakaz palenia tytoniu i papierosów elektronicznych

 

Gdzie można palić?

Zakaz palenia w miejscach publicznych nie obowiązuje na przykład na ulicach i na plażach, chyba że w ich obrębie znajduje się znak zakazu palenia. Jednak z grzeczności powinno się to robić w pewnej odległości od pozostałych ludzi.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, aby zapalić papierosa wewnątrz budynku należy skorzystać w wyznaczonych w tym celu miejsc. Są to albo specjalne pomieszczania z dobrą wentylacją, czyli palarnie albo obszary na zewnątrz. W ten sposób znacznie ogranicza się rozprzestrzenianie szkodliwego dymu tytoniowego.

Palarnie mogą znaleźć się między innymi:

 • na terenie zakładu pracy
 • w hotelach
 • na dworcach kolejowych i autobusowych
 • na lotniskach
 • w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych
 • na uczelniach

Duże wątpliwości rodzi pytanie, czy można palić na balkonie. W obecnych przepisach nie ma zapisu zakazującego tej czynności. Zakaz palenia obowiązuje w miejscach publicznych, natomiast balkon w mieszkaniu jest własnością prywatną. Inaczej trzeba traktować kwestię jaką jest tak zwane naruszanie dobra osobistego biernych palaczy, którzy mieszkają obok.

 

Jak wyglądają znaki zakazu palenia?

W zdecydowanej większości te tabliczki wyglądają jak standardowe znaki zakazu, czyli mają formę białego koła z czarnym piktogramem oraz czerwoną otoczką i linią przechodzącą na ukos znaku. Symbolem graficznym jest znak zapalonego papierosa lub też papierosa elektronicznego. Czasami piktogram uzupełniony jest o część tekstową brzmiącą „zakaz palenia tytoniu” lub „zakaz palenia wyrobów tytoniowych w pomieszczeniach”.

Czasami znak zakazu palenia ma tylko i wyłącznie formę tekstową, bez dodatkowych grafik. Komunikaty to między innymi „zakaz palenia na terenie obiektu”, „zakaz palenia obowiązuje na terenie całego zakładu”, „zakaz palenia na klatce schodowej” czy „zakaz palenia w środkach komunikacji”.

 

 

Zakaz palenia na terenie obiektu Nie palić - No smoking Palenie zabronione Zakaz palenia tytoniu i papierosów elektronicznych 1

 

 

Czy w miejscach publicznych można palić e-papierosy?

Ustawa antynikotynowa nie obowiązywała użytkowników e-papierosów do 2016 roku. Od tego czasu osoby palące tak zwane „elektroniki” także muszą stosować się do panującego w Polsce zakazu palenia w miejscach publicznych, ponieważ traktowani są na równo z osobami palącymi tradycyjne papierosy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl