Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Zagrożenia związane z pracą z maszynami
Zagrożenia związane z pracą z maszynami

Zapobieganie zagrożeniom związanym z pracą z maszynami

W zakładach produkcyjnych znajduje się wiele maszyn wykorzystywanych do produkcji różnorodnych produktów. Zdecydowana większość urządzeń operowana jest przez ludzi, którym trzeba zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Maszyny mają wiele ruchomych i ostrych części, które mogą powodować ogromne zagrożenie dla pracowników. Urządzenia działają z wielką szybkością, a więc w przypadku niebezpieczeństwa jest naprawdę niewiele czasu na reakcję. Warto zatem wiedzieć jakie są zagrożenia związane z pracą z maszynami, tak aby skutecznie chronić przed nimi pracowników oraz wprowadzić odpowiednie procedury bezpieczeństwa oraz zastosować dopasowane znaki bhp.

 

Zagrożenie 1: Ryzyko amputacji kończyn

Jest to najpoważniejsze zagrożenie, które trzeba ograniczać za wszelką cenę. Podstawą jest stosowanie środków ochrony indywidualnej oraz znaków ostrzegawczych i montowanie ich w widocznych miejscach. Trzeba pamiętać, że każda maszyna używana do cięcia materiałów jest w stanie przeciąć też mięśnie i kości w ciele. Dlatego do takiego urządzenia powinno się podchodzić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy jest to wymagane. Warto wyznaczyć strefę zagrożenia wokół takiej maszyny za pomocą rzucającej się w oczy taśmy podłogowej w żółto-czarne pasy.

 

Półbuty ochronne z metalowym noskiem BRDOTREIS B Rękawice robocze wzmacniane skórą GOLDENY YY Hełm ochronny 3M-KAS-H700N C Ochronnik słuchu 3M-OPTIME1 Y

Półbuty ochronne z

metalowym noskiem

BRDOTREIS B

Rękawice robocze

wzmacniane skórą

GOLDENY YY

Hełm ochronny

3M-KAS-H700N C

Ochronnik słuchu

3M-OPTIME1 Y

 

Zagrożenie 2: Zmiażdżenia i zgniecenia

Zmiażdżenia kończyn mogą wynikać z korzystania z urządzeń w postaci pras albo z powodu upuszczenia narzędzi lub materiałów na nogi lub dłonie. Przygniecenia przez ciężkie przedmioty mogą prowadzić też do uduszenia i nawet do śmierci. Kluczowe jest zatem prawidłowe zabezpieczanie ładunków i towarów, tak aby nie spadły one nagle na przechodzącą obok osobę. Przydatne będą też szkolenia z zakresu pracy z danym sprzętem oraz o sposobach magazynowania materiałów. Pracownicy, którzy noszą ciężkie materiały, powinni nosić między innymi ochronne obuwie z metalowymi wzmocnieniami na palcach, tak aby jak najbardziej minimalizować ryzyko zmiażdżenia palców u stóp.

 

Zagrożenie 3: Skaleczenia i zadrapania

Wiele maszyn posiada ostre elementy, a więc podczas ich używania o zranienie wcale nie jest trudno. Ważne jest ich prawidłowa obsługa oraz stosowanie indywidualnych środków ochrony w postaci rękawic roboczych dla każdego pracownika. Przydadzą się także różnego rodzaju osłony twarzy oraz osłony na same maszyny.

 

Zagrożenie 4: Uszkodzenia wzroku

Na halach produkcyjnych uszkodzenia wzroku zdarzają się stosunkowo często. Mogą to być uszkodzenia mechaniczne w postaci odprysków obrabianego materiału albo oślepienia spowodowane przez rozbłyski światła albo opary chemiczne. Niezbędne jest zatem noszenie okularów ochronnych odpornych na zarysowania i dopasowanych do danego stanowiska. W miejscach szczególnego zagrożenia powinno się także stosować odpowiedni znak nakazu w niebieskim kolorze.

 

Okulary ochronne 3M-OO-400 T Półmaska 3M-MAS-8822 W Znak BHP - Ostrzeżenie przed zgnieceniem dłoni między prasą i stopą Znak BHP - Nakaz stosowania ochrony słuchu
Okulary ochronne 3M-OO-400 T Półmaska 3M-MAS-8822 W

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

zgnieceniem dłoni między

prasą i stopą

Znak BHP - Nakaz stosowania

ochrony słuchu

 

Zagrożenie 5: Wdychanie toksycznych oparów

W procesie produkcyjnym do obróbki często używa się środków chemicznych do farbowania lub wytrawiania, a środki te produkują szkodliwe opary. Ważna jest zatem bardzo dobra wentylacja pomieszczeń oraz pracowanie w maskach filtrujących, które będą chronić drogi oddechowe.

 

Zagrożenie 6: Urazy spowodowane powtarzającym się ruchem

Praca z maszynami jest niebezpieczna dla zdrowia nie tylko ze względu na same urządzenia, ale też z powodu tego, jakie ruchy należy wykonywać podczas jej obsługi. Ciągłe kucanie i podnoszenie jest bardzo obciążające dla stawów i pleców. Potrzebne jest zatem robienie częstych przerw, rozciąganie mięśni i wykonywanie ruchów przeciwstawnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl