Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Wymagania dotyczące środków ochrony słuchu
Wymagania dotyczące środków ochrony słuchu

Czym są środki ochrony słuchu?

Środki ochrony słuchu należą do środków ochrony indywidualnej i są stosowane jako ostateczny środek zapobiegający narażeniu na działanie hałasu. W pierwszej kolejności powinno się eliminować głośne dźwięki przez stosowanie ciszej działających maszyn lub systemu wygłuszeń. Jeżeli takie rozwiązania nie są możliwe, pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika w odpowiednie ochronniki słuchu dopasowane do indywidualnych potrzeb, natężenia hałasu, zdolności słyszenia i wad słuchu, potrzeb komunikacyjnych i indywidualnych preferencji.

 

Podział środków ochrony słuchu

Pracownicy mogą skorzystać z trzech typów środków ochrony słuchu. Są to:

Nauszniki ochronne – służą do osłony całego zewnętrznego kanału usznego oraz małżowiny, dzięki czemu redukują ilość hałasu, która dociera do ucha wewnętrznego. Nauszniki muszą dobrze przylegać do głowy aby tworzyć pewnego rodzaju uszczelkę pomiędzy uchem a dźwiękiem. Każde przerwanie tej uszczelki przez okulary ochronne, włosy, zarost czy maski filtrujące sprawia, że ten typ środków ochrony słuchu nie chroni w dostateczny sposób.

Wkładki przeciwhałasowe – są to małe zatyczki wykonane z elastycznej pianki lub wosku, które wkłada się bezpośrednio do kanału słuchowego. Dzięki swojej budowie wkładki dopasowują się do ucha noszącej je osoby, co stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie. Zatyczki mogą być jednorazowe lub wielorazowego użytku.

Opaski słuchowe – są podobne do wkładek przeciwhałasowych, jednak mają dodatkowy element w postaci sztywnej opaski łączącej oba elementy. Nie zapewniają one tak dobrej ochrony jak występujące osobno zatyczki, ponieważ opaska uniemożliwia pracownikowi idealnie dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz budowy ucha.

 

Wkładki przeciwhałasowe 3M-EAR-CAPS Ochronnik słuchu 3M-OPTIME1 Y Wkładki przeciwhałasowe 3M-EAR-FLEXIBLE Y Ochronnik słuchu 3M-OPTIME3-K BC

Wkładki przeciwhałasowe

3M-EAR-CAPS

Ochronnik słuchu

3M-OPTIME1 Y

Wkładki przeciwhałasowe

3M-EAR-FLEXIBLE Y

Ochronnik słuchu

3M-OPTIME3-K BC

 

Jakie środki ochrony słuchu zastosować w przypadku dużego hałasu?

Same wkładki przeciwhałasowe, nauszniki czy opaski słuchowe mogą być niewystarczające w przypadku pracy w pomieszczeniu z dużym natężeniem dźwięku. W takich przypadkach zalecane jest noszenie podwójnej ochrony w postaci zatyczek i nauszników, jednak zatyczki nie mogą być połączone sznurkiem, który mógłby przerwać uszczelkę stworzoną przez nauszniki. Natomiast opaski słuchowe nie mogą być stosowane z żadnym innym środkiem ochrony słuchu ze względu na swoje funkcje, budowę oraz miejsce zakładania.  

 

Jak dopasować środki ochrony słuchu?

Podczas wyboru prawidłowo dopasowanych ochronników słuchu należy wziąć pod uwagę fakt, że u dużej części społeczeństwa małżowiny oraz kanały uszne różnią się od siebie wielkością. Dlatego też w przypadku wkładek przeciwhałasowych często dochodzi do sytuacji, w których konieczne jest skorzystanie z dwóch rozmiarów.

W pierwszej kolejności powinno się przeprowadzić badanie pracownika oraz ocenić stan ucha. Dzięki temu wykryje się wszelkie przeciwwskazania do korzystania z konkretnych środków ochrony słuchu oraz sprawdzi się, czy budowa kanału słuchowego pozwala na zastosowanie zatyczek z pianki lub wosku.

Pracodawca ma za zadanie wybrać jak najlepsze środki ochrony słuchu dla swoich pracowników przeprowadzając wcześniej analizę produktów dostępnych na rynku, a kadra powinna zostać przeszkolona z zakresu funkcjonalności i prawidłowego użycia ochronników słuchu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl