Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Tablice i znaki bhp na budowie
Tablice i znaki bhp na budowie

Jakie znaki bhp i tablice budowlane powinny znaleźć się na budowie?

Plac budowy to miejsce, z którym związanych jest wiele zagrożeń. Dlatego muszą tam znaleźć się profesjonalne tablice budowlane oraz odpowiednie znaki bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu da się zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia pracowników lub minimalizować ich skutki.

 

Tablica informacyjna budowlana

Jednym z najbardziej charakterystycznych oznaczeń stosowanych na budowie są żółte tablice budowlane, które zawierają różne komunikaty. Podstawowa plansza to tablica informacyjna budowy, na której znajdują się podstawowe i najważniejsze dane dotyczące inwestycji. Są to przede wszystkim informacje o tym, co powstaje w danym miejscu, dokładny adres działki, numer pozwolenia na budowę oraz dane nadzoru budowlanego, inwestora, wykonawcy, kierownika robót, projektanta i inspektora nadzoru. W dolnej części informacyjnej tablicy budowlanej zawarte są standardowe numery telefonów alarmowych straży pożarnej, pogotowia oraz policji, a także dodatkowe lokalne numery pogotowia gazowego, pogotowia energetycznego oraz okręgowego inspektoratu pracy. Dzięki temu w razie potrzeby wiadomo, gdzie szukać numerów w celu wezwania pomocy.

 

Tablica Budowlana Informacyjna Budowlana tablica informacyjna - ogłoszenie Tablica budowlana - Uwaga! Roboty budowlane Tablica budowlana - Przestrzegaj przepisów BHP
Tablica Budowlana Informacyjna

Budowlana tablica informacyjna

- ogłoszenie

Tablica budowlana

Uwaga! Roboty budowlane

Tablica budowlana

Przestrzegaj przepisów BHP

 

Inną planszą z kategorii tablic informacyjnych budowlanych jest tablica ogłoszeniowa. Znajdują się na niej informacje dotyczące nazwy i terminu robót wraz z rozpoczęciem i zakończeniem, liczby pracowników na budowie oraz tego, gdzie znajduje się plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Te plansze powinny znaleźć się w widocznym miejscu i zazwyczaj umieszcza się je na ogrodzeniach, postawionych elewacjach lub na rusztowaniu.

Na każdym placu znajdą się też tablice budowlane ostrzegawcze, które ostrzegają przed konkretnym zagrożeniem, dzięki czemu można zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa. Mogą zawiadamiać pracowników między innymi o wykopach, pracy żurawia, spadających elementach, niesprawnym rusztowaniu, które akurat jest w remoncie czy o materiałach niebezpiecznych składowanych w danym miejscu.

 

Znaki ostrzegawcze budowlane

O potencjalnych zagrożeniach informują także znaki ostrzegawcze bhp stosowane na budowie. Są to łatwo rozpoznawalne piktogramy i znaki z opisem w kształcie trójkąta. Są one koloru żółtego i posiadają czarne elementy.

 

Ostrzeżenie przed urządzeniami do transportu poziomego Ostrzeżenie przed wiszącymi przedmiotami (wiszącym ciężarem) Ostrzeżenie przed spadającymi elementami Uwaga ! Elementy ruchome

Ostrzeżenie przed urządzeniami

do transportu poziomego

Ostrzeżenie przed wiszącymi

przedmiotami (wiszącym ciężarem)

Ostrzeżenie przed

spadającymi elementami

Uwaga ! Elementy ruchome

 

Niebezpieczeństwo na budowie czyha praktyczne na każdym kroku. Pracownik nieświadomy zagrożenia może ulec poważnemu wypadkowi, który może mieć tragiczne konsekwencje. Poruszające się pojazdy jak koparki, walce, betoniarki i wózki widłowe, spadające z wysokości elementy, ruchome części maszyn, wystające pręty, ostre krawędzie, substancje żrące, uciążliwy hałas, prąd elektryczny – te i wiele innych czynników to na budowie wręcz codzienność. Dlatego bardzo ważne jest umieszczanie znaków ostrzegawczych na budowie w pobliżu niebezpiecznych miejsc oraz maszyn.

 

Znaki zakazu na budowie

Kolejna kategoria oznaczeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy są znaki zakazu bhp, czyli białe koła z czarnymi elementami graficznymi przekreślonymi grubą czerwoną ukośną linią. Ich przeznaczeniem jest pokazywanie czynności, które są zabronione w danym miejscu ponieważ mogą prowadzić do wypadków i urazów.

 

Zakaz przejścia Zakaz wkładania rąk do środka Nie zastawiać Zakaz używania niekompletnego rusztowania
Zakaz przejścia Zakaz wkładania rąk do środka Nie zastawiać

Zakaz używania niekompletnego

rusztowania

 

Często spotykany znak zakazu na budowie to nieupoważnionym wstęp wzbroniony lub zakaz przejścia, który zmusza do szukania alternatywnych dróg dotarcia w wybrane miejsce. Inny przykład to zakaz zastawiania, który stawia się w bramach wjazdowych albo w ciągach komunikacyjnych, które służą do transportu materiałów budowlanych lub prowadzą do ważnych punktów budowy.

 

Znaki nakazu na budowie

Oprócz zakazywania pewnych czynności na budowie obowiązują także nakazy wyrażone przez znaki zakazu bhp, czyli niebieskie koła z białymi symbolami. Informują one pracowników o konieczności zastosowania pewnych środków ochronnych lub przyjęcia konkretnych postaw i zachowań. Znaki nakazu na budowie stosowane są za każdym razem, kiedy praca wymaga użycia środków chemicznych lub związana jest z obsługą niebezpiecznych maszyn. Wskazują na konieczność skorzystania ze specjalistycznego wyposażenia jak kask czy maska spawalnicza albo okulary ochronne.

 

Nakaz stosowania ochrony głowy Nakaz stosowania kamizelki odblaskowej Nakaz stosowania ochrony stóp Nakaz stosowania ochrony rąk

Nakaz stosowania ochrony

głowy

Nakaz stosowania kamizelki

odblaskowej

Nakaz stosowania ochrony stóp Nakaz stosowania ochrony rąk

 

Profesjonalne znaki i tablice na budowę w naszej ofercie

Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną lub planujesz inwestycję, skorzystaj z naszej oferty znaków bhp. Dzięki temu unikniesz wypadków oraz przykrych kar finansowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl