Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Praca w hałasie. Jak zwiększyć komfort pracowników?
Praca w hałasie. Jak zwiększyć komfort pracowników?

Narażenie na nadmierny poziom hałasu może prowadzić do różnych negatywnych skutków dla zdrowia, w tym do utraty słuchu, przewlekłych szumów usznych i innych problemów fizycznych, które mogą mieć negatywny wpływ na psychikę. Dlatego kluczowe znaczenie ma efektywne zarządzanie poziomem hałasu w miejscu pracy. Warto zatem poznać sposoby na kontrolowanie ryzyka związanego z hałasem oraz wdrożyć niezbędne środki pozwalające na zwiększenie komfortu pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Przygotowując strategię ograniczenia hałasu w miejscu pracy należy stworzyć pewną hierarchię środków ochronnych, które można zastosować. Taka lista pozwoli na uporządkowanie sposobów kontrolowania ryzyka utraty słuchu spowodowanego hałasem od najwyższego poziomu ochrony i niezawodności do najniższego, tak aby najskuteczniejsze środki kontroli były brane pod uwagę w pierwszej kolejności.

 

Narażenie na hałas w miejscu pracy

Hałas lub niepożądany dźwięk to jeden z najbardziej powszechnych czynników powodujących problemy zdrowotne w miejscu pracy. Jest produktem ubocznym wielu procesów przemysłowych. Aby powstał dźwięk musi dojść do zmiany ciśnienia w ośrodku (zwykle w powietrzu) spowodowanych wibracjami. Te zmiany ciśnienia wytwarzają fale wychodzące z wibrującego źródła. Narażenie na wysoki poziom hałasu powoduje utratę słuchu, a także może powodować inne szkodliwe skutki zdrowotne. Stopień uszkodzenia zależy przede wszystkim od natężenia hałasu i czasu narażenia.

Utrata słuchu spowodowana hałasem może być tymczasowa lub trwała. Tymczasowy ubytek słuchu wynika z krótkotrwałego narażenia na hałas, a normalny słuch powraca po odpoczynku. Ogólnie rzecz biorąc, długotrwałe narażenie na wysoki poziom hałasu stopniowo powoduje trwałe uszkodzenia w miarę upływu czasu.

 

Dlaczego skuteczne zarządzanie ryzykiem hałasu jest ważne

Skuteczne zarządzanie ryzykiem związanym z hałasem ma kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Niektóre kluczowe korzyści płynące ze skutecznego zarządzania ryzykiem hałasu obejmują:

  • Zapobieganie utracie słuchu
  • Poprawa produktywności - nadmierny hałas może znacznie rozpraszać uwagę, utrudniając pracownikom skupienie się na pracy
  • Zwiększenie bezpieczeństwa - hałas może maskować ważne sygnały dźwiękowe, takie jak alarmy ostrzegawcze lub komunikacja werbalna
  • Zgodność z przepisami - w wielu krajach obowiązują przepisy regulujące poziom hałasu w miejscu pracy

Ogólnie rzecz biorąc, skuteczne zarządzanie ryzykiem związanym z hałasem jest niezbędne do stworzenia bezpiecznego, zdrowego i produktywnego środowiska pracy.

 

Sposoby kontroli hałasu

Oprócz skrócenia czasu narażenia pracowników na źródło hałasu, istnieje prosta hierarchia sposobów ograniczania hałasu:

  • Redukcja u źródła poprzez zmianę procesów lub używanego sprzętu, zmianę prędkości maszyny oraz regularną konserwację i smarowanie urządzeń
  • Obniżenie poziomu hałasu odbieranego przez pracownika (tzw. tłumienie)
  • Środki ochrony indywidualnej, które należy stosować tylko wtedy, gdy powyższe dwa środki zaradcze są niewystarczające

Aby obniży poziom hałasu można odwrócić hałaśliwy sprzęt od pracowników lub umieść go w oddzielnych i odizolowanych obszarach, otoczyć sprzęt materiałem dźwiękochłonnym, zastosować ekrany dźwiękochłonne, stosować odpowiednie materiały budowlane oraz zapewnić dźwiękoszczelne pomieszczenia, w których można wykonywać obowiązki służbowe.

Środki ochrony osobistej, takie jak nauszniki lub wkładki przeciwhałasowe, powinny być używane w następujących okolicznościach:

  • Jeżeli zagrożeń wynikających z narażenia na hałas nie można wyeliminować lub zminimalizować za pomocą innych skuteczniejszych środków kontroli
  • Jako środek tymczasowy do czasu wdrożenia innych środków kontroli
  • Tam, gdzie potrzebna jest dodatkowa ochrona

Jeżeli stosowanie ochronników słuchu jest konieczne, ważne jest, aby ochronniki były noszone przez cały okres narażenia na hałas. Zdejmowanie ochronników słuchu na krótkie okresy znacznie zmniejsza skuteczne tłumienie i może zapewnić niewystarczającą ochronę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl