Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Podstawowe środki ochrony przed upadkiem z wysokości
Podstawowe środki ochrony przed upadkiem z wysokości

Kiedy należy zastosować środki ochrony przed upadkiem z wysokości?

Pracownicy pracujący już 1 metr ponad powierzchnią ziemi są uznawani za osoby pracujące na wysokości. Dlatego też muszą zachować środki ostrożności oraz stosować środki ochrony przed upadkiem z wysokości, które w sytuacjach kryzysowych mogą uratować ich zdrowie a nawet życie. W pierwszej kolejności pracownicy wykonujące swoje obowiązki na wysokości powyżej 1 metra powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań związanych z infrastrukturą. Najczęściej stosuje się platformy i barierki, które zapobiegają upadkom spowodowanym przez potknięcia, utratę równowagi lub też zagapienie się albo utratę koncentracji. Jakie są inne podstawowe środki służące do ochrony pracownika przed urazami spowodowanymi przez upadek z wysokości?

 

Szelki bezpieczeństwa – najczęściej używany środek ochrony przed upadkiem z wysokości

Szelki bezpieczeństwa jako jedyny środek ochrony powinny być stosowane jedynie w przypadku, kiedy inne konwencjonalne metody są niepraktyczne lub niemożliwe do zrealizowania. Jeżeli pracownik będzie wykonywać swoje obowiązki na wysokości przynajmniej 2 metrów i nie będzie zabezpieczony przez barierkę, wtedy szelki bezpieczeństwa muszą zostać bezwzględnie zastosowane. Należy natomiast pamiętać, że uprząż jedynie redukuje wysokość upadku. Pracownik wciąż może doznać urazu wynikającego z szarpnięcia podczas zatrzymania. Część modeli szelek jest wyposażona w systemy absorbujące obciążenia oraz elementy wpływające na komfort użytkowania.

W przypadku tego środka ochrony przed upadkiem z wysokości pracownik przed rozpoczęciem pracy musi mieć pewność, że szelki zostały przymocowane w bezpieczny sposób do stabilnego punktu, najlepiej powyżej głowy pracownika. Mocowaniem powinny zajmować się wyłącznie przeszkolone i wykwalifikowane osoby, podobnie zresztą jak i pracą w szelkach bezpieczeństwa.

Przed użyciem uprzęże powinny zostać dokładne sprawdzone. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości nie mogą one zostać dopuszczone do użytku. Takie kontrole przeprowadza się przed rozpoczęciem pracy, natomiast szczegółowe inspekcje i testy warto wykonywać cyklicznie, zwłaszcza w przypadku korzystania z szelek w warunkach, w których są szczególnie narażone na uszkodzenia.

 

Siatki bezpieczeństwa – grupowy środek ochrony przed upadkiem z wysokości

Siatki bezpieczeństwa są stosowane na dość szeroką skalę w celu zabezpieczenia przed upadkiem ludzi, narzędzi oraz materiałów. Najważniejsze jest prawidłowe zainstalowanie siatki, w tym jej napięcie – zajmują się tym specjalistyczne firmy. W przypadku tych środków ochrony przed upadkiem z wysokości trzeba mieć na uwadze fakt, że nie mogą być one stosowane do niskich konstrukcji, ponieważ odległość między siatką a podłożem uniemożliwiłaby wtedy jej bezpieczne ugięcie. Siatki należy rozmieścić tak, aby pracownicy nie upadli z wysokości większej niż 2 m w przypadku uderzenia o ziemię lub inne przeszkody.

 

Poduszki powietrzne – zaawansowany środek ochrony przed upadkiem z wysokości

W przypadku kiedy użycie siatki asekuracyjnej jest niemożliwe (na przykład brak odpowiednich punktów do przyczepienia siatki) lub mało praktyczne, można skorzystać z dużych poduszek powietrznych, które doskonale amortyzują upadki. Istotną kwestią dotycząca poduszek powietrznych jako środków ochrony przed upadkiem z wysokości jest ich wytrzymałość oraz dostateczny stopień napełnienia, tak aby spadająca osoba nie miała kontaktu z ziemią. Poduszki powietrzne mogą być ze sobą łączone w większe systemy, dzięki czemu można je dopasować do rozmiarów danego obszaru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl