Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Podstawowe informacje dotyczące substancji niebezpiecznych w miejscu pracy
Podstawowe informacje dotyczące substancji niebezpiecznych w miejscu pracy

Jak zidentyfikować substancje niebezpieczne w miejscu pracy?

Identyfikacja wszystkich substancji niebezpiecznych używanych, obsługiwanych, przechowywanych lub wytwarzanych w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Dzięki niej można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Dlatego powinien być to pierwszy krok w kierunki minimalizowania niebezpieczeństw w miejscu pracy.

Rodzaj substancji niebezpiecznych w miejscu pracy można zwykle określić, patrząc na etykietę i kartę charakterystyki oraz czytając, jakie składniki znajdują się w każdej substancji chemicznej lub produkcie. W niektórych przypadkach substancja chemiczna może nie mieć etykiety lub karty charakterystyki, na przykład gdy w miejscu pracy powstają opary podczas czynności takich jak spawanie.

Producent lub importer musi określić zagrożenia związane z daną substancją chemiczną na podstawie określonych kryteriów. Ten proces jest znany jako klasyfikacja i to właśnie klasyfikacja zagrożenia substancji chemicznej określa, jakie informacje muszą się znaleźć na etykietach i kartach charakterystyki. Przede wszystkim są to dane wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz piktogramy ułatwiające ich identyfikację wizualną. Na pojemnikach z substancjami znaleźć można piktogramy clp określone przez rozporządzenie dotyczące klasyfikacji, oznakowania oraz pakowania. Są to kwadratowe znaki „stojące” na jednym z wierzchołków. Na białym tle umieszczony jest czarny symbol zagrożenia, a całość otoczona jest przez czerwoną ramkę.

 

Czy karta charakterystyki substancji niebezpiecznych jest obowiązkowa?

Producenci i importerzy są zobowiązani do dostarczania etykiet i kart charakterystyki oraz do cyklicznego przeglądu zawartych na nich informacji lub za każdym razem, gdy jest to konieczne. Dzięki takim działaniom ma się pewność, że informacje zawarte w karcie charakterystyki są prawidłowe. Należy pamiętać, że nowe informacje dotyczące substancji chemicznej mogą prowadzić do zmiany klasyfikacji jej zagrożenia.

 

 

Zawsze należy czytać etykietę znajdującą się na pojemniku substancji w połączeniu z kartą charakterystyki, aby upewnić się, że zidentyfikowano wszystkie zagrożenia chemiczne. Karty specyfikacji produktu mogą dostarczać także informacji o rodzajach niebezpiecznych chemikaliów wytwarzanych podczas użytkowania substancji. Takie wiadomości można znaleźć także w innych źródłach, takich jak kodeksy postępowania lub wytyczne dotyczące procesu.

 

Substancje niebezpieczne produkowane w miejscu pracy

Niektóre procesy produkcyjne będą wytwarzać niebezpieczne chemikalia jako produkty uboczne lub odpady. Zagrożenia te nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania, ponieważ może być to na przykład siarkowodór wydobywający się z instalacji kanalizacyjnej lub też spaliny produkowane przez pojazdy używane w firmie.

Informacje o produktach ubocznych danej substancji mogą być dostępne w karcie charakterystyki, jednak czasami takie informacje nie są w niej ujęte.

Pracownik powinien zostać poinformowany, jakie niebezpieczne chemikalia mogą być wytwarzane podczas pracy. Mogą to być na przykład: toksyczne opary powstałe w czasie użycia prętów spawalniczych, toksyczne pyły lub opary metali będące wynikiem szlifowania, opary ulatniające się podczas pracy z farbami, klejami lub rozpuszczalnikami oraz pył produkowany podczas obróbki drewna. Każdy z tych czynników jest niebezpieczny dla zdrowia, a część stwarza także poważne ryzyko wybuchu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl