Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Prawidłowe oznakowanie dróg i parkingów w kontekście bezpieczeństwa
Prawidłowe oznakowanie dróg i parkingów w kontekście bezpieczeństwa

 

Drogi i parkingi jako miejsca o dużym natężeniu ruchu powinny być czytelnie oznakowanie. Poza znakami drogowymi w wielu sytuacjach powinno stosować się tablice informacyjne. Jaka rolę odgrywają zatem znaki drogowe? Kiedy wymagane jest użycie dodatkowych oznakowań?

Znaki drogowe

Oznaczenia dróg odgrywają kluczową rolę w kontekście bezpiecznego korzystania z jezdni. Usprawniają szybką komunikację i precyzują zasady zachowania dla wszystkich uczestników ruchu. Bez znaków drogowych ruch pojazdów obywałby się w sposób chaotyczny, a uczestnictwo w ruchu drogowym byłoby niebezpieczne. Znaki drogowe mają zatem za zadanie prowadzić do celu oraz porządkować odbywający się na jezdniach ruch. Obowiązują wszystkich uczestników, a zatem do znaków drogowych muszą się stosować kierujący pojazdami, rowerzyści oraz piesi. Ich nieprzestrzeganie związane jest z karami i mandatami. Znaki drogowe to proste infografiki, które muszą być widoczne i rozmieszczone zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podstawowy podział oznaczeń to podział na znaki poziome i pionowe.

 

 

Zakaz wjazdu Roboty drogowe Ruch okrężny Przejście dla pieszych
Znak - Zakaz wjazdu Znak Drogowy A-014 Znak - Ruch okrężny Znak Drogowy D-006

 

 

Znaki drogowe pionowe

Pionowe oznaczenia dróg to tablice ustawione wzdłuż jezdni. Ich klasyfikacja wygląda następująco:

Znaki drogowe ostrzegawcze - znak drogowy A-001 (niebezpieczny zakręt w prawo), znak drogowy A-005 (skrzyżowanie dróg);

Znaki drogowe zakazu - znak drogowy B-009 (zakaz wjazdu rowerów), znak drogowy B-012 (zakaz wjazdu wózków ręcznych);

Znaki drogowe nakazu - znak drogowy C-002 (nakaz jazdy w prawo), znak drogowy C-012 (ruch okrężny);

Znaki drogowe informacyjne - znak drogowy D-006 (przejście dla pieszych), znak drogowy D-003 (droga jednokierunkowa);

Znaki drogowe poziome

Poziome oznaczenia to szablony malowane białą farbą na powierzchni dróg. Pełnią podobną funkcję do pionowych znaków i często są z nimi analogiczne.

Tablice informacyjne

Kluczowym uzupełnieniem znaków drogowych są tablice informacyjne, które stosuje się najczęściej na parkingach. Ich rolą jest określenie obszarów niedostępnych do postoju lub wyłączonych z ruchu. Są zatem kluczowe w kontekście usprawnienia korzystania z miejsc postojowych. Szczególnie ważną rolę pełnią na placach przy galeriach handlowych, dużych przedsiębiorstwach i halach magazynowych oraz w tłocznych centrach miast. Dzięki rozsądnemu oznaczeniu placów parkingowych kierowcy oszczędzają czas na szukanie miejsca postojowego, co znacznie wpływa na swobodny przepływ ruchu a tym samym na zmniejszenie korków.

 

 

Zakaz parkowania dostawa towaru Znak Drogowy D-046 Parking dla inwalidów Piktogram - Parking

 

 

Tablice parkingowe zakazujące

Na wielu parkingach można trafić na obszary objęte zakazem parkowania. Znaki zakazujące to charakterystyczne prostokątne białe tabliczki parkingowe z czerwonym obramowaniem. Dla przykładu - często występującym znakiem zakazu w pobliżu sklepów jest znak zakaz parkowania – dostawa towaru oraz parking dla klientów i gości sklepu. Oznacza to, że konkretne miejsca postojowe wyjęte są z powszechnego użytku. Z kolei tablica zakaz parkowania od 7.00 do 17.00 precyzuje godziny, w ramach których miejsce postojowe jest niedostępne. Natomiast w pobliżu domów prywatnych i osiedli bardzo często spotkać można znaki o treści zakaz parkowania – brama wyjazdowa lub brama  wjazdowa – nie zastawiać.

Informacyjne tablice parkingowe

W wielu sytuacjach niezbędne jest dodatkowe oznaczenie parkingu. Ważne jest to w kontekście zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych dla konkretnych grup. Pomocne są wówczas niebieskie piktogramy z czytelną infografiką. Na przykład tablica informacyjna parking dla klientów sklepu czy też parking dla inwalidów wyłącza konkretne miejsca parkingowe z użytku pod rygorem kar i mandatów. Ułatwienie dla kierowców stanowią również piktogramy parking płatny, parking niestrzeżony lub parking czynny całą dobę. Ważną rolę odgrywają również tabliczki parking dla pojazdów osobowych i parking dla pojazdów ciężarowych, które porządkują tereny dużych parkingów i określają przeznaczenie poszczególnych obszarów.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl