Oznakowania dla sieci wodociągowych
Specyfika sieci wodociągowej wymusza odpowiednie jej oznakowanie. Znaki BHP dla wodociągów mogą znajdować się w przestrzeni publicznej. Wyróżniamy znaki informacyjne i tablice orientacyjne dla instalacji, które wskazują na położenie kluczowych punktów i fragmentów sieci.
Znaki orientacyjne dla sieci wodociągowych
Tabliczki orientacyjne dla wodociągów są niezbędne w kontekście planowania rozbudowy instalacji lub budowy nowego budynku. Prawo budowlane wymaga, aby zachować określone odległości od sieci, co wpływa na standardy bezpieczeństwa we wznoszonych budynkach. Znaki bezpieczeństwa dla instalacji pełnią również istotną funkcję w kontekście planowania rozbudowy sieci gazowej, kanalizacyjnej i elektrycznej – prawo budowlane przewiduje bowiem prawidłowy sposób przeprowadzenie różnych instalacji obok siebie. Tablice orientacyjne są niezbędne również podczas prac terenowych – Dzięki nim usuwanie awarii sieci przebiega zdecydowanie szybciej, a orientacja w terenie jest znacznie prostsza. Znaki bezpieczeństwa dla wodociągów są pomocne w razie potrzeby rozbudowy sieci. Oznaczenie punktów strategicznych usprawnia projektowanie nowych linii wodociągowych oraz ułatwia ekipie wyznaczanie punktów przyłączy w terenie.
Tablica orientacyjna dla zasuwy | Tablica orientacyjna dla zasuwy na połączeniu |
Tablica orientacyjna dla zasuwy odwadniającej (spust) |
Tablica orientacyjna dla odpowietrznika |
Tablice orientacyjne dla sieci wodociągowych – jak wyglądają?
Znaki dla sieci wodociągowych to białe tablice z niebieskim nadrukiem. Zawierają linie w kształcie litery „T”, która oznacza układ współrzędnych. W prawym górnym roku znajduje się numer instalacji, a poniżej informacja o średnicy rury podawana w milimetrach. Duża litera po lewej stronie wskazuje na typ instalacji, na przykład odpowietrznik, stacja drenażowa lub zasuwa.
Znak bezpieczeństwa - Tablica orientacyjna dla hydrantu
Tablica orientacyjna dla hydrantu różni się kolorystyką – tło jest czerwone a piktogramy białe. W lewym górnym rogu zawsze znajduje się litera „H”, która oznacza hydrant a poniżej litera „T” wskazująca na współrzędne. Znak orientacyjny dla hydrantu jest analogiczny do pozostałych oznaczeń dla wodociągów.
Tablice informacyjne dla sieci wodociągowych
Obszary podlegające szczególnej ochronie w całej strukturze sieci wodociągowej to obszary ujęcia wody podziemnej lub powierzchniowej. W takich miejscach zawsze umieszcza się znaki informacyjne dla sieci wodociągowej, które zawierają czytelny komunikat o znaczeniu określonego obszaru, naniesiony białą czcionką na niebieskim tle. Wyróżnia się znaki wskazujące na teren ochrony bezpośredniej i pośredniej, a o statusie ujęcia decydują zapisy prawa wodnego.
Znak bezpieczeństwa – teren ochrony bezpośredniej i pośredniej
Prawo wodne wskazuje na konieczność wytyczania obszarów ochrony bezpośredniej i pośredniej, które wyznacza się na podstawie analizy ryzyka. Strefa ochrony ujęcia wody jest niezbędna w celu zapewnienia optymalnej jakości wody pitnej trafiającej do użytkowników sieci wodociągowej – na jej obszarze obowiązuje zakaz stosowania chemikaliów i substancji niebezpiecznych. W strefie ochrony bezpośredniej obowiązuje również zakaz wstępu osób postronnych – ma to uchronić teren przed przypadkowym zanieczyszczeniem, mogącym wpłynąć na jakość wody przeznaczonej do spożycia. Znak BHP teren ochrony bezpośredniej informuje o rodzaju ujęcia wodnego i wskazuje na zakaz wstępu osobom nieupoważnionym. Z kolei tablica bezpieczeństwa teren ochrony pośredniej ujęcia wody pełni jedynie funkcję informacyjną o miejscu ujęcia wody powierzchniowej lub podziemnej. Najczęściej znajdują się w miejscach ujęć wody, która przeznaczona jest dla celów przemysłowych.