Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Odzież budowlana – jakie ubranie robocze trzeba nosić na budowie?
Odzież budowlana – jakie ubranie robocze trzeba nosić na budowie?

Ubrania robocze budowlane

Miejsca gdzie prowadzone są prace budowlane są bardzo niebezpieczne. Źródłem zagrożenia są pojazdy ciężarowe, tymczasowe konstrukcje, praca na wysokości i używanie niebezpiecznych materiałów. Dlatego też tak ważne jest stosowane profesjonalnej odzieży budowlanej, która nie tylko ma zapewnić komfort pracownikom, ale też przede wszystkim dobrą ochronę ciała.

Zgodne z przepisami obowiązującymi w Polsce pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikowi potrzebną odzież bez żadnej dodatkowej opłaty – te same zasady dotyczą ubrań budowlanych. W co zatem trzeba wyposażyć budowlańca, aby zabezpieczyć go przed drobnymi urazami i poważniejszymi uszkodzeniami?

 

Ochrona stóp w odzieży budowlanej

Uszkodzenia stóp na budowie, gdzie cały czas przenosi się ciężkie przedmioty, zdarzają się często. Szczególnie narażone są palce, które mogą zostać zmiażdżone. Dlatego też buty budowlane powinny posiadać dodatkowe elementy wzmacniające, jak na przykład metalowe podnoski wytrzymałe na uderzenia z energią o 100J lub 200J. Prawidłowo dobrana ochrona nóg jest też potrzebna ze względu na fakt, że na placu budowy podłoże jest bardzo nierówne. Gruba podeszwa oraz zabezpieczenie kostki w postaci wyższej cholewki zapobiegną potknięciom, urazom i skręceniom. Warto też zadbać o to, aby ze względu na specyfikę pracy buty budowlane były wodoodporne. W miesiącach zimowych i podczas chłodniejszej pogody zaleca się stosowanie skarpet termoaktywnych.

 

Ochrona nóg w odzieży budowlanej

Spodnie na budowę muszą być wykonane z wytrzymałego materiału odpornego na przetarcia i rozdarcia. Spodnie do kolan mogą być dobrym rozwiązaniem podczas upałów, jednak trzeba pamiętać, że nie zapewniają one dobrej ochrony dolnej części nóg. Warto zainwestować w ochraniacze kolan dla pracowników, którzy pracują przy wylewkach lub układaniu płytek. Nakolanniki sprawią, że praca w nienaturalnej pozycji będzie bardziej komfortowa.

Jeżeli robotnicy pracują na drodze lub w warunkach o niższej widoczności (na przykład tunele), to spodnie robocze budowlane muszą posiadać elementy odblaskowe. Dzięki temu pracownik zostanie dostrzeżony przez kierowców samochodów osobowych lub ciężarowych. Spodnie na budowę zazwyczaj posiadają wiele kieszeni na drobne narzędzia oraz specjalne elementy na kolanach, do których można wygodnie włożyć ochraniacze. 

 

Rękawice powlekane budowlane OX-DRAGOS Kamizelka odblaskowa Pomarańczowa KOS-5 Kask budowlany KAS Y Spodnie budowlane LH-FMN-T KBS

Rękawice powlekane

budowlane OX-DRAGOS

Kamizelka odblaskowa

pomarańczowa KOS-5

Kask budowlany żółty KAS Y

Spodnie budowlane

LH-FMN-T KBS

 

Ochrona ciała na budowie

Kurtka budowlana to jeden z podstawowych elementów wyposażenia pracownika. Jest potrzebna zwłaszcza wtedy, gdy pada deszcz lub jest zimniej. Kurtka zimowa budowlana dobrze izoluje górne części ciała od chłodu i często jest także wodoodporna. Ocieplane ciuchy budowlane mają kilka warstw wykonanych z różnych materiałów, tak aby jak najlepiej zatrzymywać ciepło. Na wiosnę i w lecie wystarczą lekkie koszulki z krótkim lub długim rękawem. Pracownicy budowlani mają obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych przez cały czas pracy.

 

Rękawice budowlane

Charakter pracy budowlańca wymaga zastosowania dobrej ochrony rąk. Rękawice budowlane chronią między innymi przed otarciami, skaleczeniami, oparzeniami oraz przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych. Często od strony chwytnej pokryte są gumą lub innym materiałem, co znacznie ułatwia pracę i przenoszenie przedmiotów. Z kolei rękawice antywibracyjne przydadzą się zwłaszcza operatorom młotów pneumatycznych.

 

Kask budowlany

Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa obowiązujących na budowie jest noszenie kasku budowlanego, który chroni głowę. Kolory hełmów nie są dobierane przypadkowo i każdy z nich ma swoje znaczenie w zależności od zajmowanego stanowiska:

  • czerwony – praktykant lub osoba odwiedzająca budowę
  • żółty – pracownik fizyczny
  • niebieski – elektryk, pracownik wysokościowy lub operator maszyny
  • pomarańczowy - geodeta
  • zielony – specjalista ds. bhp
  • biały – kierownik budowy oraz inżynierowie

Zastosowanie takich barw ułatwia identyfikację osób przebywających na placu budowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl