Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Nalepki ADR i RID w transporcie substancji niebezpiecznych
Nalepki ADR i RID w transporcie substancji niebezpiecznych

Nalepki ADR i RID do oznaczania niebezpiecznych substancji

Każdy pojazd, w którym przewożone są groźne substancje chemiczne, musi zostać oznaczony przez specjalistyczne nalepki ostrzegawcze adr. Te pierwsze wymagane są do transportu drogą lądową, natomiast nalepki RID stosuje się do przewozu substancji niebezpiecznych koleją.

Każdego dnia na Polskich drogach oraz na torach można spotkać cysterny z chemikaliami, które stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz środowiska. Należy z nimi odpowiednio postępować oraz zastosować pewne środki ochrony. Należą do nich między innymi nalepki i tabliczki ostrzegawcze substancji chemicznych, które wskazują, jaki materiał znajduje się wewnątrz cysterny czy wagonu oraz jak należy się zachować w jego pobliżu.

 

 Ostrożnie przetaczać  Znak bezpieczeństwa  Gazy palne Materiały promieniotwórcze. Kategoria II 
 Ostrożnie przetaczać  Znak bezpieczeństwa  Gazy palne

 Materiały promieniotwórcze.

Kategoria II


 

Co to jest ADR?

ADR to skrót od Accord relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. To konwencja dotycząca przewozu ładunków niebezpiecznych drogą lądową, która została ustanowiona w 1957 roku. W artykule 2 tej konwencji dopuszczony zostaje transport substancji niebezpiecznych, które spełniają dwa warunki:

  • Są odpowiednio zapakowane i oznaczone
  • Są przewożone w przystosowanych do tego cysternach, kontenerach i wagonach

Konwencja ADR wprowadziła także podział materiałów stanowiących zagrożenie na 9 klas:

  1. Substancje wybuchowe
  2. Gazy palne i niepalne
  3. Ciecze łatwopalne
  4. Ciała stałe łatwopalne oraz takie, które w kontakcie z wodą wydzielają gazy palne
  5. Substancje utleniające
  6. Substancje toksyczne
  7. Materiały radioaktywne
  8. Materiały żrące
  9. Pozostałe materiały i substancje niebezpieczne

Te same oznaczenia stosuje się do transportu kolejowego, którego dotyczy regulamin RID.

 

 

Jak wyglądają tablice ADR i RID?

W transporcie drogowym substancji niebezpiecznych każdy pojazd musi posiadać tablice ADR. Są to pomarańczowe prostokąty przedzielone na dwie części czarną linią. W górnej połowie umieszcza się symbol potencjalnego zagrożenia zgodnie z klasami wprowadzonymi przez konwencję ADR. Składa się on z dwóch lub trzech cyfr. Może zostać uzupełniony poprzez symbol X, który wskazuje, że substancja pod żadnym pozorem nie może mieć kontaktu z wodą. Jeżeli zagrożenie jest wyjątkowo niebezpieczne lub istnieje duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia, dany symbol stosuje się podwójnie.

W dolnej połowie tablicy ADR znajduje się czterocyfrowy numer przypisany do konkretnej substancji. Dla przykładu cysterna przewożąca benzynę na tablicy ADR będzie posiadać symbole 33 w górnej części (groźna ciecz łatwopalna) oraz numer 1203 na dole.

 

 Materiały i przedmioty wybuchowe. Podklasy 1.1, 1.2 i 1.3  Materiały utleniające Oznakowanie dla materiałów o podwyższonej temperaturze  Numer rozpoznawczy 
Materiały i przedmioty wybuchowe. Podklasy 1.1, 1.2 i 1.3  Materiały utleniające Oznakowanie dla materiałów o podwyższonej temperaturze  Numer rozpoznawczy

 

 

Nalepki ADR i RID jako uzupełnienie tablic substancji chemicznych

Oprócz charakterystycznych pomarańczowych tablic na pojazdach umieszcza się także nalepki ostrzegawcze ADR i RID, które pozwalają na zachowanie jeszcze większej ostrożności. Stosuje się je między innymi do oznaczania materiałów wybuchowych (naklejki pomarańczowe), gazów palnych i materiałów ciekłych zapalnych (naklejki czerwone), gazów niepalnych (naklejki zielone), materiałów wytwarzających gazy palne w kontakcie z wodą (naklejki niebieskie). Często spotykana jest naklejka ostrzegawcza z numerem rozpoznawczym substancji, czyli czarna plansza z symbolem UN, po którym wpisuje się numer substancji.

Nalepki ADR i RID mają charakterystyczny kształt kwadratu stojącego na jednym z rogów, dzięki czemu łatwo je rozpoznać. Muszą mieć wymiar co najmniej 10cm na 10cm oraz powinny być umieszczane po obu stronach oraz z tyłu cysterny lub wagonu.

Jeżeli szukasz profesjonalnych oznaczeń substancji niebezpiecznych w transporcie, serdeczne zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu. Oferujemy duży wybór tabliczek w kilku rozmiarach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl