Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Kolory kasków na budowie – co oznaczają?
Kolory kasków na budowie – co oznaczają?

Dlaczego kolor kasku na budowie ma znaczenie?

Hełmy i kaski ochronne są jednymi z podstawowych środków ochrony osobistej na budowie. Na przeciągu wielu lat te ochronniki głowy zapobiegły wielu tragediom oraz łagodziły skutki poważnych wypadków, które mogłyby skończyć się nawet trwałym kalectwem. Kaski ochraniają głowę przed uderzeniami przez spadające przedmioty, skaleczeniami, zgnieceniami oraz amortyzują czaszkę podczas upadku. Jednak oprócz funkcji ochronnej pełnią też inną rolę. Kolor kasku na budowie wskazuje na zajmowane stanowisko, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć konkretne osoby w razie potrzeby. Wprowadzenie takiego rozwiązania było dużym ułatwieniem nie tylko dla samych pracowników, ale także dla osób wizytujących plac budowy oraz przeprowadzających inspekcje budowlane.

 

Hełm budowlany zielony Hełm budowlany pomarańczowy Hełm budowlany biały Hełm budowlany żółty

Hełm budowlany zielony

3M-KAS-H700N

Hełm budowlany pomarańczowy

3M-KAS-H700N

Hełm budowlany biały

3M-KAS-H700N

Hełm budowlany żółty

3M-KAS-H700N

 

W czym pomagają różne kolory kasków na budowie?

Dobra organizacja na budowie to podstawa bezpieczeństwa. To samo dotyczy pracowników, którzy powinni być dobrze widoczni i rozpoznawalni. Dlatego też wprowadzono różne kolory kasków budowlanych, które są wyraziste i widoczne z daleka. Dzięki temu od razu można wskazać na konkretnego pracownika i wiedzieć, jakie jest jego zadanie na placu budowy oraz w którym miejscu powinien przebywać w danym momencie. Pozwala to na uniknięcie wypadków oraz zamieszania.

Noszenie przez pracowników różnych kolorów kasków jest szczególnie ważne w przypadku dużych inwestycji budowlanych, gdzie każdego dnia na placu przebywają nawet setki ludzi, którzy wykonują różne czynności i zajmują się innymi sprawami. Dla przykładu, jeżeli trzeba będzie zgłosić wypadek lub istotny problem wpływający na bezpieczeństwo, trzeba to zgłosić odpowiednim osobom. Jeżeli każdy ma na głowie kask w przypisanym do stanowiska kolorze, takie zadanie nie sprawi większego problemu.

 

Hełm budowlany czerwony Hełm budowlany niebieski Hełm budowlany czarny

Hełm budowlany czerwony

3M-KAS-H700N

Hełm budowlany niebieski

3M-KAS-H700N

Hełm budowlany czarny

3M-KAS-SOLARISN

 

Co oznacza kolor kasku na budowie?

Najbardziej powszechne kolory kasków na budowie to biały, żółty, niebieski, zielony, pomarańczowy i czerwony. Każdy z nich oznacza co innego i jest przeznaczony dla innej osoby.

Prawdopodobnie najczęściej spotykany jest żółty kask na budowie. Noszą go pracownicy fizyczni, osoby zajmujące się kopaniem fundamentów, układających pustaki i cegły oraz wykonujące inne prace wymagające użycia rąk i mięśni. 

Biały kask na budowie oznacza osoby zajmujące stanowiska kierownicze, inspektorów oraz inżynierów. To oni odpowiadają za to, aby praca na budowie przebiegała bez zakłóceń oraz do nich trzeba zgłaszać wszystkie ewentualne problemy.

W Polsce niebieski kask na budowie noszą zazwyczaj operatorzy maszyn, elektrycy oraz osoby pracujące na wysokościach, na przykład przy konstrukcji dachu lub elewacjach znajdujących się kilka lub kilkanaście metrów nad ziemią.

Zielony kask na budowie przypisany jest specjalistom do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. To oni odpowiedzialni są za opracowanie specjalnych procedur bhp mających na celu poprawę warunków pracy oraz minimalizowanie zagrożeń. Przeprowadzają oni niezbędne analizy niebezpieczeństw na danych stanowiskach pracy oraz wydają na ich podstawie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Nieco rzadziej spotkać można pomarańczowy kask na budowie noszony przez geodetę, który czasami pojawia się na placu budowy aby dokonać pomiarów. Natomiast czarny kask na budowie przeznaczony jest dla architekta.

Czasami zdarza się, że na placu budowy przebywają goście lub stażyści i praktykanci, którzy znajdują się tam tymczasowo. Wtedy wręcza się im czerwony kask budowlany, który pozwala im chronić głowę w niebezpiecznych warunkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl