Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Instrukcje BHP stosowane przy pracach spawalniczych
Instrukcje BHP stosowane przy pracach spawalniczych

Znaki i instrukcje bhp przy spawaniu

Spawanie to proces, który polega na łączeniu dwóch materiałów, najczęściej metali takich jak aluminium i stal oraz tworzyw sztucznych. Materiały są nagrzewane do wysokich temperatur, a następnie łączone za pomocą spoiwa. Pożądane temperatury uzyskuje się z użyciem łuku spawalniczego, czyli elektrycznego impulsu powstającego pomiędzy dwoma biegunami lub poprzez spalanie acetylenu. Spawanie jest metodą niezwykle powszechną w wielu zakładach wytwórczych oraz warsztatach. Zatem jakie zagrożenia wpisane są w stanowisko pracy spawacza? Jaką rolę pełnią instrukcje BHP?

 

Zasady bezpieczeństwa przy pracach spawalniczych

Podstawowe zagrożeniem podczas wykonywania prac spawalniczych związane jest z wysokim promieniowaniem UV, które może negatywnie wpłynąć na wzrok. Z kolei wdychanie oparów jest szkodliwe dla układu oddechowego a odpryski i iskry powodują ryzyko uszkodzenia skóry. Podstawowe wyposażenie pracy spawacza to środki ochrony osobistej takie jak przyłbica ze ściemnianym filtrem, skórzane rękawice oraz kombinezon wykonany z niepalnego materiału. Niezwykle ważne są również instrukcje BHP przy pracach spawalniczych, które zawierają niezbędne informacje o istniejącym zagrożeniu dla zdrowia oraz wskazują na procedury bezpieczeństwa. Znaki BHP powinny zatem znajdować się widocznym miejscu, tak aby każdy spawacz miał do nich łatwy dostęp.

 

Nakaz stosowania

ochrony rąk

Nakaz stosowania

odzieży ochronnej

Nakaz stosowania

maski spawalniczej

 

Jakie piktogramy BHP należy stosować przy pracach spawalniczych?

Podstawowa klasyfikacja prac spawalniczych dzieli je na spawanie gazowe oraz elektryczne. Spawanie gazowe to proces wykorzystujący energię powstałą podczas spalania acetylenu. Ze względu na wysoką temperaturę wytwarzającą się podczas spalania stanowisko pracy spawacza powinno posiadać instrukcję BHP przy spawaniu gazowym. Z kolei spawanie elektryczne to proces korzystający z łuku elektrycznego. Znaki BHP instrukcja bezpiecznej obsługi przy spawaniu łukiem elektrycznym i instrukcja BHP przy spawaniu elektrycznym powstały w oparciu o specjalistyczną ocenę ryzyka występującego w procesie spawania łukiem, zatem zalecane są do użytku w każdym przedsiębiorstwie posiadającym spawarki elektryczne. Dużą popularność zyskała metoda spawania elektrycznego, która odbywa się w osłonie gazów ochraniających metale przez utlenianiem się. W tym kontekście kluczowa dla stanowiska pracy jest instrukcja BHP przy spawaniu w osłonie gazów obojętnych, która jest obowiązkowa w przypadku stosowania metod MIG, MAG i TIG. Z kolei dla warsztatów i przedsiębiorstw trudniących się spawaniem plazmowym, czyli metodą wykorzystującą łuk plazmowy, zaleca się dedykowaną instrukcję BHP przy cięciu plazmowym.

 

Instrukcja bezpiecznej obsługi

przy spawaniu łukiem elektrycznym

Instrukcja BHP przy pracach

spawalniczych na budowie

Ogólna instrukcja BHP

przy pracach spawalniczych

 

Znaki BHP przy pracach spawalniczych – zasady stosowania

W każdym przedsiębiorstwie posiadającym urządzenia spawające muszą być stosowane określone procedury bezpieczeństwa określone przez ogólnoobowiązujące przepisy. W tym kontekście niezwykle przydatne są tabliczki bezpieczeństwa, zawierające przydatne informacje z zakresu procedur pracy, schematu postępowania w przypadku wystąpienia nagłego wypadku oraz instrukcje z zakresu konserwacji używanego sprzętu. Ich rozmieszczenie na terenie zakładu powinno być dobrze przemyślane. Ze względu na ryzyko pożaru w obszarach, w których znajdują się spawarki powinny zostać zawieszone instrukcje PPOŻ, które w jasny i klarowny sposób wskazują na prawidłowy sposób przeprowadzenia akcji gaśniczej. Ogólna instrukcja BHP przy pracach spawalniczych musi znajdować się wszędzie tam, gdzie obsługiwane są maszyny spawające. Istotna jest zasada, aby znaki BHP stosować adekwatnie do istniejącego ryzyka. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl