Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Gaśnice – klasyfikacja i charakterystyka
Gaśnice – klasyfikacja i charakterystyka

Gdy dochodzi do pożaru, pierwszymi odruchami są gorączkowe poszukiwania gaśnicy. Tymczasem okazuje się, że użycie gaśnicy niezgodnie z jej przeznaczeniem może dodatkowo pogorszyć sytuacje i wzniecić ogień, zamiast go ugasić. Co zatem warto wiedzieć o gaśnicach?

 

Jak odczytywać oznaczenia na gaśnicach?

Na każdej gaśnicy widnieją piktogramy, które charakteryzują jej działanie. Zatem gdy na etykiecie widnieje symbol A, produkt jest przeznaczony do gaszenia materiałów stałych, B oznacza, że gaśnica jest przydatna do gaszenia płonących cieczy oraz materiałów rozpuszczalnych. Z kolei symbol C informuje, że gaśnicy można użyć, gasząc pożar spowodowany gazami a D metalami. Litera F na etykiecie informuje o możliwości użycia gaśnicy do płonących olejów lub tłuszczy kuchennych.

 

Rodzaje gaśnic

Na gaśnicach widnieją piktogramy, które określają rodzaj gaśnicy. Mamy zatem do czynienia z następującym podziałem:

A – gaśnica proszkowa, pianowa;

B – gaśnica proszkowa, śniegowa, pianowa;

C – gaśnica proszkowa, śniegowa;

D – gaśnica proszkowa;

E – gaśnica proszkowa, pianowa, śniegowa.

 

Co warto wiedzieć o gaśnicach?

Gaśnice proszkowe wypełniane są drobnym proszkiem gaśniczym – węglanowym lub fosforanowym. Gaśnice fosforanowe są zdecydowanie częściej stosowane ze względu na większy zakres oddziaływania oraz odporność na wilgoć i wstrząsy.

Gaśnice śniegowe to zbiorniki wypełnione skroplonym dwutlenkiem węgla, który w trakcie rozpylania ulega rozprężaniu i osiąga minusową temperaturę. Są niezastąpione podczas gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych, natomiast nie mogą być używane w stosunku do ludzi. Zbyt niska temperatura może spowodować odmrożenia ciała.

Gaśnice pianowe działają na zasadzie wystrzeliwania za pomocą sprężonego i niepalnego gazu specjalnej piany gaśniczej. Mają szerokie zastosowanie, ale nie można ich użyć do gaszenia sprzętu elektrycznego pod napięciem.

 

Gaśnica pianowa 6l GPN-6x AB Gaśnica proszkowa 1kg GP-1Z B/C samochodwa Gaśnica proszkowa 2kg GP-2x ABC Gaśnica śniegowa 5kg GS-5x B/E do 245 kV

Gaśnica pianowa 6l

GPN-6x AB

Gaśnica proszkowa 1kg GP-1Z

B/C samochodowa

Gaśnica proszkowa 2kg

GP-2x ABC

Gaśnica śniegowa 5kg GS-5x

B/E do 245 kV

 

Przechowywanie gaśnic

W punktach użyteczności publicznej, przedsiębiorstwach, zakładach produkcyjnych i magazynach gaśnice powinny znajdować się w miejscu ogólnodostępnym. Najczęściej sprzęt gaśniczy przechowuje się przy wejściach do budynku, na korytarzach oraz wyjściach ewakuacyjnych. Dodatkowo miejsca składowania sprzętu gaśniczego są odpowiednio oznaczone – znaki BHP wskazują drogę do miejsc ich składowania, a instrukcje PPOŻ informują o sposobie prawidłowego użycia sprzętu.

 

Rozmieszczenie gaśnic

Istnieją pewne zasady, które odnoszą się do rozlokowania gaśnic w obiektach. Przyjmuje się, że jedną jednostką masy gaśniczej jest 2 kg środka i powinien on przypadać na każde 100 metrów kwadratowych powierzchni. Należy również zadbać, aby odległość z każdego miejsca w budynku, w którym może przebywać człowiek do punktu przechowywania sprzętu gaśniczego, nie przekroczyła 30 m oraz żeby zachować 1 m szerokości dostępu do szafki z gaśnicą.

 

Gaśnica samochodowa – co warto wiedzieć?

Gaśnica samochodowa zgodnie z przepisami powinna znaleźć się w każdym pojeździe. Ze względów bezpieczeństwa należy zadbać, aby gaśnica była unieruchomiona i nie przemieszczała się po samochodzie. Oprócz tego powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, tak aby można było po nią chwycić z fotelu kierowcy. Warto wiedzieć, że gaśnice samochodowe mają swój termin przydatności. Okres gwarancji to okres, w którym urządzenie będzie działać poprawnie i wynosi on 5 lat. Okres legalizacji z kolei dotyczy wnętrza gaśnicy, a zatem środka gaśniczego i jego zdolności do użycia. Po tym czasie gaśnica zgodnie z przepisami powinna zostać zalegalizowana. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl