Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Czynniki uciążliwe w miejscu pracy
Czynniki uciążliwe w miejscu pracy

Czym są czynniki uciążliwe w środowisku pracy?

Czynnik uciążliwy to czynnik, który może mieć negatywny wpływ na pracownika i może powodować u niego problemy z samopoczuciem oraz zmęczenie. Występowanie czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników, jednak ich długotrwałe działanie może znacznie obniżyć wydajność oraz motywację pracownika. W skrajnych przypadkach mogą one spowodować zmniejszenie zdolności pracownika do wykonywania obowiązków służbowych na danym stanowisku. W pewnych przypadkach czynniki uciążliwe mogą stać się czynnikami szkodliwymi, a nawet niebezpiecznymi i mogą prowadzić do powstania choroby zawodowej.   

 

Jakie są główne czynniki uciążliwe w pracy?

Czynniki szkodliwe i uciążliwe można podzielić na kilka głównych kategorii, co ułatwia ich klasyfikację. Są to:

  • Mikroklimat panujący w miejscu pracy (zimny lub gorący)
  • Prace monotonne
  • Hałas i wysokie natężenie dźwięku
  • Obciążenia psychiczne
  • Oświetlenie
  • Wysiłek fizyczny
  • Promieniowanie

Te czynniki zazwyczaj związane są z pracą fizyczną, jednak nie znaczy to, że praca biurowa jest ich pozbawiona. Przy pracy z komputerem do czynników uciążliwych należą wymuszona pozycja ciała oraz praca z monitorem i sztucznym oświetleniem.

Na parametry mikroklimatu wpływ mają między innymi temperatura powietrza i powierzchni, wilgotność oraz prędkość przepływu powietrza. Przebywanie w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności może negatywnie odbić się na zdrowiu, podobnie jak pracowanie na przykład w chłodni czy w miejscach, gdzie jest bardzo gorąco.

Monotonia w pracy prowadzi do spadku wydajności oraz ma wpływ na stan zdrowia psychicznego. Długotrwałe wykonywanie takich samych czynności może odbić się też na zdrowiu fizycznym: spowalnia działanie układów oddechowego oraz krążenia, powoduje senność i spadek koncentracji oraz zmniejszenie aktywności ruchowej, co z kolei przyczynia się do popełniania większej ilości błędów.

Hałas jest zaliczany do grupy fizycznych czynników uciążliwych. Jest generowany przez pracujące maszyny i urządzenia, procesy technologiczne czy transport międzyzakładowy. Hałas jest bardzo szkodliwy dla słuchu, ale może mieć też negatywny wpływ na koncentrację, a nawet na precyzję ruchów.

Bardzo ważną kwestią w pracy jest oświetlenie. Niedostateczne lub zbyt silne światło na stanowisku pracy może powodować zmęczenie oczu. W miejscach gdzie jest ciemno może dojść do potknięcia się i upadku.

 

Jak ograniczać działanie czynników uciążliwych w miejscu pracy?

W zawodach, w których występuje narażenie na promieniowanie jonizujące, czas ekspozycji, odległość od źródła i promieniowania oraz zastosowana osłona są ważnymi narzędziami zapewniającymi bezpieczeństwo pracowników. Zagrożenie promieniowaniem wzrasta wraz z czasem, w jakim człowiek jest na nie narażony. Stąd im krótszy czas ekspozycji, tym mniejsze niebezpieczeństwo związane z promieniowaniem.

Hałas jest poważnym czynnikiem uciążliwym dla zdrowia i produktywności pracownika. Ilość hałasu, który dociera do kanału usznego, można kontrolować za pomocą różnych środków. Hałas można spróbować zredukować u źródła, stosując różne osłony oraz materiały wyciszające. W przypadku braku pożądanych rezultatów należy wyposażyć pracowników w nauszniki ochronne lub wkładki przeciwhałasowe.

Innym czynnikiem uciążliwym w środowisku pracy zaliczanym do zagrożeń fizycznych jest narażenie na promieniowanie cieplne w fabrykach, takich jak huty, które można kontrolować, instalując osłony odblaskowe i zapewniając odzież ochronną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl