Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Bhp w warsztatach samochodowych
Bhp w warsztatach samochodowych

Zasady bhp w warsztatach samochodowych – podstawa bezpieczeństwa pracownika

Praca mechanika związana jest z szeregiem zagrożeń, z którymi pracownik może spotkać się każdego dnia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów bhp w warsztatach samochodowych, w tym także stosowanie znaków bhp związanych z takimi miejscami. Jakie są wymagania dotyczące warsztatów i jakie znaki bezpieczeństwa powinny się w nich znaleźć?

 

Bhp w warsztatach samochodowych – jakie zagrożenia czekają na mechanika?

Pomimo zachowania ostrożności przez pracownika, czasami może dojść do wypadku podczas wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dość często zdarzają się stłuczenia, skaleczenia czy zranienia. Do tego może dojść też do poparzeń, porażenia prądem czy też szkodliwego narażenia na działanie czynników chemicznych lub pyłów. Pracownik narażony jest też na urazy spowodowane przez działanie maszyn, w tym wirujące elementy czy też ostre przedmioty. Pod uwagę wziąć trzeba też specyficzny układ pomieszczeń warsztatowych, podnośniki oraz kanały w podłodze używane do naprawy podwozia.

 

 

Zakaz używania otwartego ognia, zakaz palenia tytoniu Nie zostawiać włączonych silników spalinowych Zakaz uruchamiania maszyny (urządzenia) Ostrzeżenie przed substancjami łatwopalnymi

Zakaz używania otwartego ognia,

zakaz palenia tytoniu

Nie zostawiać włączonych

silników spalinowych

Zakaz uruchamiania

maszyny (urządzenia)

Ostrzeżenie przed

substancjami łatwopalnymi

 

 

Najważniejsze przepisy bhp w warsztatach samochodowych

Jeżeli chodzi o warsztat samochodowy wymogi bhp nie dotyczą tylko i wyłącznie konkretnych stanowisk, ale też całego budynku przeznaczonego na warsztat. Obiekt powinien być podzielony na trzy części: biurową dla klientów, socjalną dla pracowników i taką, w której dokonuje się napraw. Część warsztatowa musi mieć odpowiednie wymiary i być dostosowana pod użytek zaawansowanych urządzeń i procesów, które zależą od rodzaju działalności prowadzonej przez dany serwis. Mogą być to naprawy mechaniczne, elektryczne, lakierowanie czy wulkanizacja. Każda z tych dziedzin związana jest z innymi zagrożeniami i może wymagać od właściciela warsztatu zastosowania innych środków bezpieczeństwa. 

Zgodnie z zasadami bhp w warsztatach samochodowych każde stanowisko musi zostać dobrze przygotowane jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Powinno się przygotować różne urządzenia, wyposażenie do badań stanu technicznego, przyrządy pomiarowe, podnośniki oraz wyposażenie używane do naprawy samochodu. Ważne jest też dobre oświetlenie, czystość i suchość podłogi, brak elementów, o które pracownik mógłby się potknąć. W razie jakichkolwiek wątpliwości pracownik powinien zgłosić zastrzeżenia swojemu przełożonemu.

 

Przestrzegane zasad bhp w warsztatach samochodowych

Każdy z pracowników zobowiązany jest do przestrzegana przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na terenie zakładu. Przede wszystkim muszą stosować się do instrukcji bhp warsztatowych, jak na przykład instrukcji przy obsłudze wyważarki kół, przy obsłudze hydraulicznego podnośnika samochodowego, przy montażu i demontażu opon czy do ogólnej instrukcji bhp dla warsztatów samochodowych i instrukcji przeciwpożarowej.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi odpowiedni warunków potrzebnych do wykonywania swoich obowiązków, w tym wyposażenie go w odpowiednią odzież roboczą. Podstawowe elementy to na pewno kombinezon roboczy oraz powlekane rękawice, które chronią przed zabrudzeniem smarami oraz drobnymi otarciami.

 

 

Ostrzeżenie przed zgnieceniem dłoni Ostrzeżenie przed ładowaniem baterii Nakaz stosowania ochrony rąk Nakaz stosowania odzieży ochronnej

Ostrzeżenie przed

zgnieceniem dłoni

Ostrzeżenie przed

ładowaniem baterii

Nakaz stosowania

ochrony rąk

Nakaz stosowania

odzieży ochronnej

 

 

Ważne jest też stosowanie się do znaków bhp znajdujących się na terenie obiektu. Najczęściej są to znaki zakazu, nakazu oraz ostrzegawcze. Z uwagi na benzynę znajdującą się w samochodach jeden z podstawowych znaków w warsztatach samochodowych to znak zakazu palenia. Często spotyka się też znak ostrzegający przed nadmiernym hałasem, nakazujący stosowanie ochrony rąk czy zakazujący zostawiania włączonych silników spalinowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl