Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Bezpieczna praca na drabinie – jakich zasad trzeba przestrzegać?
Bezpieczna praca na drabinie – jakich zasad trzeba przestrzegać?

Bezpieczeństwo podczas pracy na drabinie

Zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie jest niezwykle ważne, ponieważ upadek nawet z niewielkiej wysokości może spowodować poważne obrażenia. W sytuacjach ekstremalnych może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia ciała, kalectwa a nawet śmierci. Wiele zgonów spowodowanych upadkiem ma miejsce, gdy pracownicy wspinają się na dachy lub inne podwyższone powierzchnie, dlatego na niebezpieczeństwo narażeni są zwłaszcza pracownicy budowlani, magazynierzy, monterzy czy elektrycy.

 

Zasady bezpiecznej pracy na drabinie

Aby uniknąć zagrożenia i zminimalizować liczbę wypadków należy znać zasady pracy na drabinie. Wydawać by się mogło, że jest to bardzo prosta i oczywista czynność, jednak związanych jest z nią kilka procedur, które wpływają na poziom bezpieczeństwa pracownika. Do najważniejszych należą inspekcja stanu technicznego drabiny przed każdym użyciem oraz ustawienie jej w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej powierzchni.

Kontrolowanie stanu technicznego drabiny powinno by jedną z podstawowych czynności, jakie pracownik przeprowadza przed przystąpieniem do realizowania obowiązków służbowych. Drabina musi zostać sprawdzona pod kątem uszkodzeń oraz zużycia poszczególnych elementów. Nawet najdrobniejsza wada może prowadzić do powstania bardzo niebezpiecznych sytuacji, dlatego też każda wątpliwość co do stanu technicznego konstrukcji powinna zostać zgłoszona przełożonemu lub innej wyznaczonej osobie.

Oględziny drabiny trzeba przeprowadzić bardzo skrupulatnie skupiając się na poszczególnych elementach. Należy sprawdzić, czy szczeble nie są poluzowane oraz czy podstawa jest stabilna. Jeżeli drabina jest rozkładana, trzeba sprawdzić także mechanizm łączący oba ramiona.

Jeżeli drabina jest sprawna, przed wejściem na nią należy upewnić się, że stoi ona na równej powierzchni i jest stabilna. Podłoże musi być odpowiednio twarde, tak aby drabina się nie zapadała oraz wystarczająco płaskie, co pozwoli na uniknięcie kiwania się na boki.

 

Bezpieczne wchodzenie i schodzenie z drabiny

Podczas wchodzenia i schodzenia z drabiny zawsze trzeba być skierowanym w jej stronę. Wpływa to na poczucie równowagi oraz minimalizuje ryzyko upadku. Ważne, aby podczas wspinania przytrzymywać się obiema rękami, a stopy i wagę ciała układać równomiernie na szczeblach. Należy mieć wolne ręce, tak aby w razie potrzeby móc złapać za szczeble - jeżeli zachodzi potrzeba wniesienia czegoś na górę, powinno się użyć wiadra lub paska na narzędzia. Warto pamiętać także o założeniu odpowiedniego obuwia z antypoślizgową podeszwą.

W przypadku wchodzenia po drabinie na wysokość powyżej 7,5 m należy zainstalować poręcze i krawężniki w celu ochrony przed spadającymi przedmiotami. Drabiny z pojedynczą podporą należy zabezpieczyć przed ześlizgnięciem się lub upadkiem na boki poprzez zainstalowanie urządzeń blokujących, które zapobiegają poziomemu ruchowi drabiny.

 

Czego nie robić podczas pracy na drabinie?

Najbardziej niebezpiecznym miejscem na drabinie jest najwyższy szczebel i dlatego też nie można na nim stawać. Pracownik stojący na samym szczycie drabiny nie ma się czego przytrzymać, przez co nie jest w żaden sposób chroniony przed upadkiem. Niewskazane jest także nadmierne wychylanie się w którąkolwiek ze stron, ponieważ mogłoby to prowadzić do utraty równowagi pracownika, a także przewrócenia się drabiny. W razie konieczności przesunięcia drabiny w inne miejsce, należy najpierw z niej zejść. Nie można przesuwać narzędzia, które jest aktualnie używane.

Ostatnia ważna kwestia związana z bezpieczną pracą na drabinie dotyczy warunków pogodowych. Drabina pod żadnym pozorem nie może być używana podczas dużego wiatru, deszczu oraz burzy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl