Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Akcesoria pomagające utrzymać bezpieczeństwo ruchu drogowego
Akcesoria pomagające utrzymać bezpieczeństwo ruchu drogowego

Bezpieczeństwo ruchu drogowego – jak je zapewnić?

Akcesoria wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego to pachołki, trójkąty, taśmy, gaśnice, apteczki i kamizelki, które są niezwykle istotne w razie wystąpienia wypadku. Pomagają zabezpieczyć teren kolizji przed przyjazdem odpowiednich służb oraz wyłączyć obszar jezdni z ruchu. Podpowiadamy, jakie akcesoria drogowe warto posiadać w samochodzie.

 

Co to są akcesoria drogowe?

Akcesoria drogowe to elementy, z których użyciem zabezpieczyć można miejsce wypadku. Do sprzętu drogowego zaliczyć można:

 

Zasady stosowania akcesoriów poprawiających utrzymanie ruchu drogowego

Poszczególne rodzaje akcesoriów drogowych powinny być stosowane zgodnie z istniejącym zagrożeniem i w odniesieniu do obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Zastosowanie zabezpieczeń drogowych zawsze powinno skutkować podniesieniem bezpieczeństwa osób postronnych i uczestników zdarzenia niebezpiecznego.

 

 

Pachołek ostrzegawczy Słupek odblaskowy Taśma ostrzegawcza Trójkąt ostrzegawczy
Pachołek ostrzegawczy Słupek odblaskowy Taśma ostrzegawcza Trójkąt ostrzegawczy

 

 

W jakiej odległości należy umieścić trójkąt ostrzegawczy?

Trójkąt ostrzegawczy to kompaktowy prostokąt, który po rozłożeniu staje się trójkątem. Jego rozstawienie jest konieczne, jeśli jesteśmy uczestnikami wypadku lub kolizji. Za brak trójkąta na wyposażeniu samochodu można otrzymać mandat. Trójkąt ostrzegawczy poza terenem zabudowanym powinien znajdować się w odległości od 30 do 50 metrów, a na autostradzie lub drodze ekspresowej w oddaleniu 100 metrów. Trójkąt ostrzegawczy w terenie zabudowanym powinien znajdować się nie dalej niż metr od pojazdu.

 

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa do samochodu powinna być na wyposażeniu pojazdu, ale jej posiadanie nie jest ściśle wymagane przez przepisy o ruchu drogowym. Nie mniej jednak może znacznie poprawić widoczność osób udzielających pomocy podczas wypadku po zmroku. Może być też potrzebna w trakcie postoju w nocy z przyczyn losowych lub konieczności wymiany opon na dojazdowe. Kamizelka zwykle ma fluorescencyjną barwę i dodatkowo wszyte pasy odblaskowe.

 

Taśmy i pachołki ostrzegawcze – co warto wiedzieć?

Słupki drogowe odblaskowe powinny być stosowane do krótkich i doraźnych oznaczeń miejsc niebezpiecznych, a więc obszarów wypadków objętych akcją ratunkową. Chcąc wyłączyć obszar jezdni z użytku, pachołek zabezpieczający należy ustawić w odległości od 5 do 10 m od powierzchni wyłączonej. Pomocniczo stosowane są także taśmy ostrzegawcze. Z ich użyciem określa się obszar, na który obowiązuje zakaz wchodzenia. Taśmy ostrzegawcze występują w różnej kolorystyce, najczęściej jednak są dwukolorowe.

 

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy samochodowa?

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy składa się z rękawiczek ochronnych, maseczki do sztucznego oddychania, bandaża, chusty trójkątnej, folii termoizolacyjnej, kompresów gazowych, nożyczek ratowniczych, opasek opatrunkowych, plastra i płynu odkażającego. Apteczka do samochodu jest podstawowym wyposażeniem każdego pojazdu, a jej brak podczas kontroli drogowej oznacza ryzyko mandatu.

 

 

Bariera ostrzegawcza Bariera ostrzegawcza Łańcuch ostrzegawczy Tarcza do zatrzymywania pojazdów

Bariera ostrzegawcza

składana

Bariera ostrzegawcza Łańcuch ostrzegawczy

Tarcza do zatrzymywania

pojazdów

 

 

Jaka gaśnica samochodowa?

Obowiązek posiadania gaśnicy samochodowej na wyposażeniu pojazdu jasno wynika z obowiązujących przepisów. Jaki typ gaśnicy samochodowej wybrać? Najlepiej sprawdzi się gaśnica typu ABC, z której użyciem ugasić można większość pożarów o różnym źródle zapłonu. Prawo obliguje nas do posiadania małej gaśnicy samochodowej, o pojemności minimum 1 kg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl