Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie – zasady i znaki bhp
Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie – zasady i znaki bhp

Bhp w gospodarstwie rolnym

Rolnictwo jest wymagającą oraz dość niebezpieczną branżą. Rolnik powinien posiadać umiejętności i kwalifikacje w kilku dziedzinach. Zachowanie wysokich standardów bhp w rolnictwie jest zatem bardzo ważne i wręcz niezbędne w kwestiach bezpieczeństwa. Obowiązkiem właściciela gospodarstwa rolnego jest przestrzeganie zasad bhp oraz jak najlepsza ochrona pracujących dla niego osób przed urazami oraz wypadkami w pracy.  

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie

Najczęstszymi wypadkami, które rejestruje się w gospodarstwach rolnych są upadki, urazy spowodowane działaniem maszyn, przygniecenia przez maszyny lub zbiory a także pogryzienia przez hodowane zwierzęta. Pracownicy narażeni są także na działanie środków chemicznych oraz pyłów. Najwięcej wypadków miało miejsce w obrębie lub w najbliższym otoczeniu budynków gospodarczych, a znacznie mniej wydarzyło się na polach oraz łąkach. Ich liczbę można ograniczyć poprzez stosowanie znaków oraz instrukcji bhp w rolnictwie oraz edukację pracowników i uświadamianie ich o potencjalnych zagrożeniach.

 

 

Znak BHP - Zakaz używania otwartego ognia, zakaz palenia tytoniu Znak BHP - Nie dotykać Znak BHP - Zakaz przewozu osób na urządzeniach transportowych Znak BHP - Zakaz przebywania pod ciężarem

Znak BHP - Zakaz używania

otwartego ognia, zakaz palenia

tytoniu

Znak BHP - Nie dotykać

Znak BHP - Zakaz przewozu

osób na urządzeniach

transportowych

Znak BHP - Zakaz przebywania

pod ciężarem

 

 

Na pewno najwięcej niebezpieczeństwa wynika z pracy i obsługi urządzeń. Zasady bhp w rolnictwie dotyczące pracy z nimi są naprawdę obszerne. Maszyny rolnicze służą między innymi do siewu i zbioru plonów i ich obróbki, a także do prac porządkowych prowadzonych po zakończeniu sezonu. Gospodarstwo rolne może też zajmować się obróbką i przetwórstwem owoców i warzyw, do czego także wykorzystuje się specjalistyczne maszyny. Urządzenia mają ostre i ruchome elementy, które mogą powodować skaleczenia, głębokie rany albo nawet prowadzić do utraty kończyn. Dlatego też konieczne jest używanie znaków ostrzegawczych oraz stosowanie się do wytycznych zawartych w odpowiednich przepisach.

 

Zasady bhp w rolnictwie

Obok urazów mechanicznych na pracownika gospodarstwa rolnego czyhają też zagrożenia chemiczne. Uprawa roślin wymaga pracy ze środkami chemicznymi służącymi do oprysków lub do wzmacniania i nawozu upraw. Bhp w gospodarstwie rolnym zakłada stosowanie środków ochrony indywidualnej w postaci masek przeciwpyłowych, ochrony rąk i rękawic specjalistycznych a także ochrony górnych dróg oddechowych.

Chemikalia stosowane w uprawie roślin mogą mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia, które ostatecznie mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też dla zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa niezbędne jest stosowanie jasnych i wymownych oznaczeń substancji oraz znaków wyrażających konieczność użycia zabezpieczającego sprzętu.

Równie niebezpieczne są pyły, które mogą pojawić się podczas stosowania suchych nawozów, przewozu i przechowywania zbóż, młócenia czy obróbki drewna. Mikro cząstki dostające się do płuc mogą osadzać się w narządach powodując poważne zmiany chorobowe. Pracownik nieświadomy zagrożenia może zacząć wykonywać swoje obowiązki bez ochrony, co może doprowadzić do tragedii.

 

 

Znak BHP - Ostrzeżenie przed bykiem Znak BHP - Nakaz stosowania ochrony dróg oddechowych Osobom nieupoważnionym obsługa maszyn surowo zabroniona Tabliczka na drzwi - Hala produkcyjna - obcym wstęp wzbroniony

Znak BHP - Ostrzeżenie przed

bykiem

Znak BHP - Nakaz stosowania

ochrony dróg oddechowych

Osobom nieupoważnionym

obsługa maszyn surowo

zabroniona

Tabliczka na drzwi -

Hala produkcyjna - obcym

wstęp wzbroniony

 

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy w rolnictwie w przypadku zwierząt oraz roślin

W gospodarstwie rolnym występuje także ryzyko związane z zagrożeniem biologicznym. Choroby zakaźne można złapać od zwierząt i ich odchodów czy też rozkładających się roślin, które wydzielają toksyczne związki. Te czynniki mogą wywołać też alergie i choroby skórne. W tym przypadku ważne jest stosowanie odzieży bhp oraz rękawic dostosowanych do ich przeznaczenia. Zasady bhp w rolnictwie mówią także o konieczności dbania o czystość pomieszczeń, dobrą wentylację oraz przechowywanie substancji chemicznych i nawozów w szczelnych pojemnikach dedykowanych do tego celu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl