Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Bezpieczeństwo i higiena pracy w logistyce
Bezpieczeństwo i higiena pracy w logistyce

Dlaczego zasady bhp w magazynie są ważne?

Hale magazynowe są miejscami, w których często może dochodzić do wypadków w przypadku braku wprowadzenia procedur bezpieczeństwa oraz przestrzegania zasad bhp. Dlatego też bezpieczeństwo i higiena pracy w logistyce to ważne zagadnienia, które wymaga dużej wiedzy oraz znajomości przepisów prawnych. Do niebezpiecznych sytuacji może doprowadzić praca pod presją czasu, brak niezbędnych zasobów oraz stosowanie niedozwolonych rozwiązań, które mają zaoszczędzić czas. Wprowadzenie jasnych zasad oraz stosowanie się do nich wpływa na zminimalizowanie wypadków i urazów oraz podniesienie wydajności pracowników.

 

Bhp w magazynie - jakie są najczęstsze przyczyny wypadków w logistyce?

Praca w magazynie wiąże się z kilkoma poważnymi zagrożeniami. Największe z nich to nieprawidłowe składowanie towarów na półkach. Źle ustawione lub niedostatecznie zabezpieczone artykuły mogą spaść nawet z dużej wysokości na znajdującego się pod nimi pracownika, który nie jest świadomy niebezpieczeństwa. Zasady bhp w magazynie dotyczące składowania towarów powinny być znane każdej z zatrudnionych osób, ale tę wiedzę warto co jakiś czas przypominać.

Zagrożenie stanowią także sytuacje, w których pracownik może się pośliznąć, potknąć lub skaleczyć. Może do nich doprowadzić właśnie między innymi złe zabezpieczenie towarów, które mogą się wysypać lub rozlać. Krzywo ustawione pojemniki mogą doprowadzić do tego, że pracownik zawadzi o nie nogą i dozna urazu stopy lub też się przewróci, co może być znacznie bardziej poważne.

Zasady bhp w magazynie dotyczące składowania towarów muszą też uwzględniać wystąpienie pożaru oraz procedury bezpieczeństwa z nim związane. To zagadnienie jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku składowania materiałów łatwopalnych lub wybuchowych.

Należy pamiętać, że praca w magazynie związana jest także z poruszaniem się po nim maszyn transportujących w postaci wózków widłowych. One także stanowią ogromne zagrożenie i trzeba wiedzieć, jak należy się zachowywać kiedy w pobliżu pracuje takie urządzenie.

 

Jak zagwarantować pracownikom bezpieczeństwo w magazynie?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie zatrudnionym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Ten wymóg jest zawarty w artykułach 207-237 ustawy kodeksu cywilnego dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy, które szczegółowo wymieniają także obowiązki pracodawcy. Zgodnie z zasadami bhp w logistyce musi on poinformować pracowników o wszelkich potencjalnych zagrożeniach ogólnych oraz dotyczących konkretnych stanowisk pracy, zapewnić im niezbędne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, umieścić dopasowane znaki bhp w niebezpiecznych punktach a także umieścić instrukcję bhp w magazynie w łatwo dostępnym dla każdego miejscu. Bardzo ważne jest też przeprowadzanie szkoleń bhp dla pracowników, zarówno tych wstępnych jak i okresowych. Dzięki nim pracownik posiada aktualną wiedzę na temat zagrożeń oraz tego, jak się przed nimi uchronić.

Najważniejsze znaki bhp w magazynie to znaki ostrzegawcze, czyli żółte trójkąty z czarnymi elementami w postaci ramki i piktogramu. Są to między innymi ostrzeżenia przed materiałami promieniotwórczym i trującymi, maszynami do transportu poziomego, wiszącymi przedmiotami, śliską powierzchnią czy wystającymi przeszkodami. W magazynie często znajdują się niebieskie znaki nakazu, które są okrągłe i mają białe grafiki. Szczególnie często spotyka się nakaz stosowania ochrony głowy w postaci kasków i hełmów ochronnych oraz kamizelki odblaskowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl