Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros
Znaki ochrony przeciwpożarowej ppoż
Znaki ochrony przeciwpożarowej ppoż

Znaki przeciwpożarowe powinny znaleźć się w każdym budynku


Podczas sytuacji zagrażających życiu, a zwłaszcza podczas pożarów, najważniejsza jest szybka reakcja. Dzięki temu ryzyko utraty zdrowia lub życia znacznie się zmniejsza. Dlatego w każdym budynku użyteczności publicznej powinny znaleźć się gaśnice oraz inne sprzęty służące do gaszenia pożarów, które powinny być też odpowiednio oznakowane. Służą do tego znaki ochrony przeciwpożarowej, czyli białe piktogramy na czerwonym tle. Ich obecność na korytarzach lub w biurach znacznie ułatwia przeprowadzanie akcji ratunkowych jeszcze przed przyjazdem odpowiednich służb. Dzięki tym znakom ppoż łatwo będzie zlokalizować gaśnicę, hydrant wewnętrzny, koc gaśniczy, drabinę pożarową, aplikator piany czy wózek gaśniczy. Oprócz nich w budynkach powinna znaleźć się także instrukcja przeciwpożarowa z wytycznymi jak postępować w przypadku pożaru.

Znaki przeciwpożarowe mogą być produkowane na podłożu nieświecącym albo świecącym. Ogromną zaletą drugiego typu podłoża jest fakt, że w przypadku braku prądu lub innego źródła światła, są one dobrze widoczne nawet w ciemności.

 


Znaki przeciwpożarowe PN-EN ISO 7010


Podobnie jak ma to miejsce w przypadku znaków ewakuacyjnych, znaczenie znaków przeciwpożarowych jasno wynika ze znajdującego się na nich symbolu. Od czasu wprowadzenia normy PN-EN ISO 7010 w 2012 roku wygląd znaków ppoż w krajach europejskich został ujednolicony, dzięki czemu nabrały one międzynarodowego charakteru.

 

znak bhp Gaśnica znak bhp Hydrant wewnętrzny znak bhp Alarm pożarowy znak bhp Zestaw sprzętu przeciwpożarowego
Gaśnica Hydrant wewnętrzny Alarm pożarowy

Zestaw sprzętu

przeciwpożarowego

 

 


Znaki przeciwpożarowe – znaki ostrzegawcze


Znaki, które także można zaliczyć do znaków ochrony przeciwpożarowej, to niektóre znaki ostrzegawcze. Są to czarne piktogramy nadrukowane na żółtym, trójkątnym tle w czarnej ramce. Takie znaki bhp informują o potencjalnym zagrożeniu, a ich obecność powinna wymusić odpowiednie zachowania, które zwiększą bezpieczeństwo. Takie znaki najczęściej można znaleźć w fabrykach i zakładach pracy, które na co dzień zajmują się substancjami łatwopalnymi oraz na stacjach benzynowych.

 

znak bhp Niebezpieczeństwo pożaru - materiały łatwopalne znak bhp Materiały utleniające znak bhp Niebezpieczeństwo wybuchu - materiały wybuchowe
Niebezpieczeństwo pożaru - materiały łatwopalne Materiały utleniające Niebezpieczeństwo wybuchu - materiały wybuchowe

 

 

Znaki przeciwpożarowe – znaki zakazu


Białe znaki bhp, na których czarny piktogram znajduje się w czerwonym kole i jest przekreślony czerwoną linią, to znaki zakazu. Mają swoje zastosowanie także w miejscach, w których ryzyko pożaru jest bardzo duże, jak na przykład w pobliżu zbiorników z paliwem czy substancjami chemicznymi. Zazwyczaj dotyczą zakazu palenia, ponieważ nawet mały żar z niedopałka papierosa może mieć poważne konsekwencje i prowadzić do rozległych pożarów. Ważnym znakiem zakazu związanym z ochroną przeciwpożarową jest też zakaz gaszenia wodą – nie każda substancja chemiczna dobrze reaguje z wodą. Niektóre stają się jeszcze bardziej wybuchowe i należy je zneutralizować za pomocą specjalnych środków.

 

znak bhp Palenie tytoniu zabronione znak bhp Zakaz używania otwartego ognia - palenie tytoniu zabronione znak bhp Zakaz gaszenia wodą znak bhp Nie zastawiać
Palenie tytoniu zabronione

Zakaz używania otwartego ognia

- palenie tytoniu zabronione

Zakaz gaszenia wodą Nie zastawiać

 

 

Znaki przeciwpożarowe, zarówno te ogólne jak i ostrzegawcze i zakazu, często ratują życie i zdrowie oraz pomagają w zapobieganiu groźnym wypadkom. Ich stosowanie jest niezbędne między innymi do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz odpoczynku.

W naszym sklepie ze znakami bezpieczeństwa oferujemy kilkadziesiąt znaków ppoż, które dostępne są w wielu formatach oraz produkowane na PCV lub folii samoprzylepnej. Są to zarówno podstawowe znaki ochrony pożarowej, spotykane w wielu miejscach oraz bardziej techniczne modele służące do oznaczania zaawansowanego sprzętu gaśniczego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl