
Jakie znaki bezpieczeństwa stosuje się w placówkach medycznych?
Znaki bhp dla służby zdrowia to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów, który obligatoryjnie musi znaleźć się w każdej placówce. Tablice bhp nie tylko ułatwiają komunikację, ale również przyczyniają się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa zarówno przez personel, jak i pacjentów. Znaki bezpieczeństwa dla placówek medycznych wymagane są przez obowiązujące przepisy.
Instrukcje sanitarne. Czego dotyczą?
Placówki medyczne to miejsca, gdzie na co dzień używany jest specjalistyczny sprzęt. W pobliżu maszyn i urządzeń muszą znajdować się instrukcje bhp, określające najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pracy z aparaturą. Instrukcja medyczna zawiera informacje o procedurach obowiązujących przy uruchamianiu i wyłączaniu urządzeń, a także wskazówki dotyczące postępowania w razie stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu maszyny. Są to także wskazówki z zakresu przygotowania sprzętu do badań oraz sposobu dezynfekcji delikatnych podzespołów.
Przykładowe instrukcje bhp dla placówek medycznych to:
- Instrukcja BHP przy obsłudze aparatu typu diadynamik
- Instrukcja BHP przy obsłudze autoklawu
- Instrukcja BHP przy obsłudze lasera
- Instrukcja BHP przy obsłudze aparatu do światłoterapii Bioptron
- Instrukcją BHP dezynfekcji narzędzi i sprzętu medycznego
Instrukcje sanitarne zawierają istotne informacje dotyczące funkcjonowania placówki medycznej i dotyczą całego personelu, dlatego muszą znajdować się w miejscach ogólnodostępnych.
Piktogramy medyczne
Znaki BHP mają pełnić między innymi funkcję informacyjną. W tym celu stosuje się piktogramy medyczne, a dokładnie tabliczki na drzwi do szpitali i przechodni. Takie oznakowania mają ułatwić zdezorientowanym pacjentom odnalezienie właściwego gabinetu lekarskiego lub identyfikację pomieszczeń. Piktogramy medyczne występują w formie niebieskich, prostokątnych tabliczek informacyjnych oraz prostych grafik. Zwykle gabinety lekarskie oznacza się tabliczką na drzwi, a piktogramy znajdują się przy wejściu na oddział lub na klatach schodowych. Często do piktogramów załączana jest tabliczka uzupełniająca treść znaku.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Gabinet lekarski | Strefa aseptyczna | Gabinet zabiegowy |
Znak ostrzegawczy do oznakowania źródła promieniowania |
Zasadniczo piktogramy medyczne muszą być czytelne i umieszczone w widocznych miejscach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych lub mających problemy ze wzrokiem. Szpital ma być miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla pacjentów, dlatego odpowiednie oznakowanie to kwestia kluczowa.
Znaki bezpieczeństwa w placówkach medycznych
Placówki medyczne to także zakłady pracy, a więc oprócz oznakowań typowo sanitarnych w każdej przychodni, szpitalu i klinice znajdują się powszechnie stosowane znaki bezpieczeństwa. Są to miejsca publiczne, a więc zastosowanie znaków wynika z obowiązujących przepisów prawa i norm bezpieczeństwa.
Podstawowe znaki bezpieczeństwa dla placówek medycznych to na przykład znaki ewakuacyjne, czyli zielone, fluorescencyjne tablice, wskazujące ścieżki ewakuacji. Równolegle stosuje się także znaki przeciwpożarowe, które umieszcza się w taki sposób, aby ułatwić odnalezienie sprzętu gaśniczego. Znaki ppoż. mają usprawniać i przyspieszać akcję gaśniczą.
W placówkach medycznych muszą znajdować się także ogólne znaki BHP stosowane w każdym zakładzie pracy. Są to między innymi instrukcja udzielania pierwszej pomocy i ogólna instrukcja bhp. Obowiązkowe są także znaki zakazu jak na przykład zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia oraz ostrzeżenia przed promieniowaniem znajdujące się w pobliżu pracowni RTG. Ważną kwestią jest także właściwe oznakowanie terenu wokół szpitala, a więc wyznaczenie stref parkingowych i miejsca postoju karetek.