Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Znaki bhp w placówkach medycznych
Znaki bhp w placówkach medycznych

Jakie znaki bezpieczeństwa stosuje się w placówkach medycznych?

Znaki bhp dla służby zdrowia to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów, który obligatoryjnie musi znaleźć się w każdej placówce. Tablice bhp nie tylko ułatwiają komunikację, ale również przyczyniają się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa zarówno przez personel, jak i pacjentów. Znaki bezpieczeństwa dla placówek medycznych wymagane są przez obowiązujące przepisy.

 

Instrukcje sanitarne. Czego dotyczą?

Placówki medyczne to miejsca, gdzie na co dzień używany jest specjalistyczny sprzęt. W pobliżu maszyn i urządzeń muszą znajdować się instrukcje bhp, określające najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas pracy z aparaturą. Instrukcja medyczna zawiera informacje o procedurach obowiązujących przy uruchamianiu i wyłączaniu urządzeń, a także wskazówki dotyczące postępowania w razie stwierdzenia nieprawidłowości w działaniu maszyny. Są to także wskazówki z zakresu przygotowania sprzętu do badań oraz sposobu dezynfekcji delikatnych podzespołów.

Przykładowe instrukcje bhp dla placówek medycznych to:

  • Instrukcja BHP przy obsłudze aparatu typu diadynamik
  • Instrukcja BHP przy obsłudze autoklawu
  • Instrukcja BHP przy obsłudze lasera
  • Instrukcja BHP przy obsłudze aparatu do światłoterapii Bioptron
  • Instrukcją BHP dezynfekcji narzędzi i sprzętu medycznego

Instrukcje sanitarne zawierają istotne informacje dotyczące funkcjonowania placówki medycznej i dotyczą całego personelu, dlatego muszą znajdować się w miejscach ogólnodostępnych.

 

Piktogramy medyczne

Znaki BHP mają pełnić między innymi funkcję informacyjną. W tym celu stosuje się piktogramy medyczne, a dokładnie tabliczki na drzwi do szpitali i przechodni. Takie oznakowania mają ułatwić zdezorientowanym pacjentom odnalezienie właściwego gabinetu lekarskiego lub identyfikację pomieszczeń. Piktogramy medyczne występują w formie niebieskich, prostokątnych tabliczek informacyjnych oraz prostych grafik. Zwykle gabinety lekarskie oznacza się tabliczką na drzwi, a piktogramy znajdują się przy wejściu na oddział lub na klatach schodowych. Często do piktogramów załączana jest tabliczka uzupełniająca treść znaku.

 

 

Gabinet lekarski Strefa aseptyczna Gabinet zabiegowy Znak ostrzegawczy do oznakowania opakowania źródła promieniowania
Gabinet lekarski Strefa aseptyczna Gabinet zabiegowy

Znak ostrzegawczy do oznakowania

źródła promieniowania

 

 

Zasadniczo piktogramy medyczne muszą być czytelne i umieszczone w widocznych miejscach. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych lub mających problemy ze wzrokiem. Szpital ma być miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla pacjentów, dlatego odpowiednie oznakowanie to kwestia kluczowa.

 

Znaki bezpieczeństwa w placówkach medycznych

Placówki medyczne to także zakłady pracy, a więc oprócz oznakowań typowo sanitarnych w każdej przychodni, szpitalu i klinice znajdują się powszechnie stosowane znaki bezpieczeństwa. Są to miejsca publiczne, a więc zastosowanie znaków wynika z obowiązujących przepisów prawa i norm bezpieczeństwa.

Podstawowe znaki bezpieczeństwa dla placówek medycznych to na przykład znaki ewakuacyjne, czyli zielone, fluorescencyjne tablice, wskazujące ścieżki ewakuacji. Równolegle stosuje się także znaki przeciwpożarowe, które umieszcza się w taki sposób, aby ułatwić odnalezienie sprzętu gaśniczego. Znaki ppoż. mają usprawniać i przyspieszać akcję gaśniczą.

W placówkach medycznych muszą znajdować się także ogólne znaki BHP stosowane w każdym zakładzie pracy. Są to między innymi instrukcja udzielania pierwszej pomocy i ogólna instrukcja bhp. Obowiązkowe są także znaki zakazu jak na przykład zakaz palenia tytoniu i używania otwartego ognia oraz ostrzeżenia przed promieniowaniem znajdujące się w pobliżu pracowni RTG. Ważną kwestią jest także właściwe oznakowanie terenu wokół szpitala, a więc wyznaczenie stref parkingowych i miejsca postoju karetek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl