Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Rodzaje szelek bezpieczeństwa
Rodzaje szelek bezpieczeństwa

Szelki bhp. Wykaz norm

Szelki bezpieczeństwa to jedno z podstawowych zabezpieczeń dedykowanych do prac na wysokościach. Znane są także jako szelki asekuracyjne i wraz z dodatkowym osprzętem stanowią kompletny zestaw chroniący przed upadkiem. Ich zadaniem jest rozłożenie sił oddziaływających na ludzkie ciało w czasie upadku, a także ustabilizowanie jego pozycji.

Zasadniczo, szelki zabezpieczające muszą spełniać wymagania następujących norm:

  • PN-EN 363 – dotyczy środków ochrony indywidualnej chroniących przed upadkiem z wysokości, systemów powstrzymywania spadania;
  • PN-EN 361 – określa wymagania względem zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości;
  • PN-EN 358 – wskazuje na wymagania względem sprzętu ochronnego ustalającego pozycję ciała w czasie spadania.

Wszystkie szelki alpinistyczne dopuszczone do użytku powinny posiadać oznaczenie CE określające zgodność produktu z obowiązującymi normami. Szelki muszą posiadać w zestawie kartę użytkowania, ponieważ każdy przegląd szelek bezpieczeństwa powinien zostać w niej skrupulatnie odnotowany. Na karcie znajdują się informacje o parametrach szelek, a okresowe kontrole dopuszczają lub wykluczają sprzęt z dalszego użytku. Inspekcje przeprowadzane powinny być w sposób regularny z dwunastomiesięcznych odstępach czasowych. Z użytku do momentu naprawienia wyklucza się szelki, które noszą ślady uszkodzeń. Natomiast całkowicie wycofane muszą zostać szelki bezpieczeństwa, które choć raz uczestniczyły w asekuracji upadku.

 

Jak dobrać szelki bezpieczeństwa?

Istotną kwestią jest właściwy dobór zabezpieczeń, a szelki wysokościowe mogą występować w kilku wariantach. Zasadniczo, szelki do pracy na wysokości muszą być dopasowane do sylwetki i wagi pracownika oraz zakresu czynności, jakie wykonuje. Szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym doskonale sprawdzają się przy dłuższych pracach, ponieważ zapewniają wysoki stopień wygody i bezpieczeństwa.

Szelki budowlane występują w kilku rozmiarach, a o dokładnych parametrach informują tabele rozmiarowe, które udostępnia producent. Pasy posiadają regulacje, z których użyciem można dopasować szelki do sylwetki. 

Kolejny aspekt to czynniki występujące na stanowisku pracy. Otóż szelki bezpieczeństwa z linką i amortyzatorem mogą wykazywać szereg dodatkowych właściwości, które są odpowiednie do prac w wysokiej temperaturze lub w środowiskach zagrożonych wybuchem.

Szelki asekuracyjne mogą być stosowane w różnych sytuacjach, do których należy zaliczyć prace na dachach, przy renowacji elewacji, prace na silosach, przy ścince drzew, myciu okien w wieżowcach i wielokondygnacyjnych budynkach, a także prace związane ze wznoszeniem mostów i wiaduktów.

 

Jak zbudowane są szelki bezpieczeństwa

Szelki dekarskie w podstawowej wersji zbudowane są z odcinków poliamidowych taśm trwale połączonych ze sobą za pomocą metalowych klamer. W zależności od modelu poszczególne szelki wysokościowe mogą różnić się od siebie zastosowanymi rozwiązaniami.

Najprostsze modele, jakimi są szelki na dach, posiadają jedynie klamrę zabezpieczającą w grzbietowej części. Jest to element kompatybilny z większością systemów łącząco-amortyzujących. Bardziej zaawansowane modele szelek, jak na przykład szelki alpinistyczne, dodatkowo posiadają klamrę w odcinku piersiowym, która dostosowana jest do użycia z elementami samozaciskowymi lub urządzeniami asekuracji pionowej. Jeszcze inne modele posiadają pas biodrowy, który stabilizuje pozycję ciała w czasie pracy w podparciu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl