Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Odzież robocza w przepisach bhp
Odzież robocza w przepisach bhp

Jakie są zasady dotyczące odzieży roboczej i ochronnej

Odzież bhp to specjalny typ ubioru o potencjale ochronnym, który musi być stosowany w niebezpiecznym środowisku prac. Przepisy BHP bardzo dokładnie precyzują, kiedy należy stosować ciuchy robocze, a kiedy odzież ochronną oraz jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami odzieży.



Odzież ochronna bhp — przepisy

Odzież ochronna BHP wedle obowiązujących przepisów to specjalny typ ubrania dla pracownika, który ma chronić przed czynnikami szkodliwymi. Zagrożenia mogą mieć charakter termiczny, mechaniczny, atmosferyczny lub biologiczny, a odzież ochronna ma niwelować ich negatywne oddziaływanie na pracownika. Oprócz różnych elementów ubioru do odzieży ochronnej zaliczane są także akcesoria chroniące twarz, głowę, oczy i słuch.

O konieczności zapewnienia środków ochrony osobistej, do których należy odzież ochronna bhp przepisy mówią jasno. Dostarczenie ciuchów ochronnych leży w obowiązku pracodawcy, który musi dostosować ochronniki do istniejących czynników ryzyka na określonym stanowisku pracy. Co więcej, odzież należy wymienić każdorazowo, gdy nie nadaje się do użytkowania na skutek zniszczenia, rozdarcia i przetarcia.

 

 

Okulary ochronne przeciwodpryskowe Kurtka ochronna żaroodporna Rękawice żaroodporne
Fartuch kwasoługoochronny

Okulary ochronne

przeciwodpryskowe

Kurtka ochronna

żaroodporna

Rękawice żaroodporne

 



O kwestii jaką jest odzież i obuwie robocze przepisy mówią, że elementy odzieży powinny być dobrane adekwatnie do pory roku. Muszą odpowiadać na istniejące zagrożenia i zapewniać ochronę przed oddziaływaniem środków chemicznych, występowaniem pyłów oraz możliwością skaleczenia kończyn dolnych lub ich zmiażdżenia przed upadający przedmiot. Specjalne ochronniki powinny chronić przed hałasem i odpryskami. Do akcesoriów bhp zalicza się takie artykuły jak kaski i hełmy ochronne, wkładki przeciwhałasowe i nauszniki ochronne oraz okulary ochronne.

Do odzieży ochronnej zalicza się także sprzęt ochronny przed upadkiem z wysokości, a więc wszelkiego rodzaju urządzenia asekuracyjne, szelki bezpieczeństwa, linki i amortyzatory.



Odzież robocza – przepisy

Przepisy bhp bardzo dokładnie precyzują różnice pomiędzy odzieżą ochroną a roboczą. Do kategorii odzież robocza przepisy kwalifikują pracownicze ciuchy, których zadaniem jest ochrona przed zabrudzeniami. Odzież robocza nie musi posiadać atestów. Co więcej, nie spełnia ważnych funkcji ochronnych przed szkodliwymi czynnikami.

Odzież robocza chroniąca przed zabrudzeniami powinna być przede wszystkim komfortowa i nie krępować ruchów. Zwykle stosowana jest do prac fizycznych, zatem musi zapewniać maksymalną wygodę podczas wykonywania obowiązków i usprawniać pracę. Obuwie robocze nie musi mieć zabezpieczeń w postaci metalowych podnosków, ale powinno być antypoślizgowe i zapewniać stopie dobrą cyrkulację powietrza chroniąc przed poceniem i przegrzaniem. Z kolei czapki robocze to czapki z daszkiem na lato lub dzianinowe czapki z ociepleniem na zimę.

 

 

Rękawice robocze nakrapiane Kurtka robocza ocieplana zimowa Czapka ochronna Spodnie robocze ogrodniczki

Rękawice robocze

nakrapiane

Kurtka robocza

ocieplana zimowa

Czapka ochronna

Spodnie robocze

ogrodniczki



Zasady prania i konserwacji odzieży roboczej

Osobnym zagadnieniem są kwestie związane z utrzymaniem czystości odzieży pracowniczej. Kodeks pracy w przejrzysty sposób definiuje zasady prania i konserwacji odzieży roboczej. Z przepisów wynika, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pranie, konserwacje, odpylanie i odkażanie odzieży. Pracodawca może przerzucić obowiązek prania na pracownika, jednakże wówczas zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego pokrywającego koszty czyszczenia.

W kwestii jaką jest pranie odzieży roboczej przepisy mówią także o zakazie powierzania prania pracownikowi odzieży, która miała kontakt z substancjami chemicznymi, potencjalnie niebezpiecznymi, a także promieniotwórczymi i toksycznymi. Skażone elementy ubrań muszą być magazynowane w ściśle do tego celu przeznaczonym miejscu, a pracownik nie może ich przechowywać w domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl