Znaki BHP - Znaki Ewakuacyjne, Znaki bezpieczeństwa, Instrukcje BHP
Szukaj odmian i synonimów: np tytoń, tytoniu, papieros

img

Pomoc i zamówienia
732 987 112 | biuro@znaki-bhp.pl
Cechy i elementy odzieży dla stolarza
Cechy i elementy odzieży dla stolarza

Profesjonalna odzież dla stolarza – czy jest potrzebna?

Zawód stolarza potrafi być bardzo niebezpieczny z uwagi na urządzenia, narzędzia oraz materiały, z których się korzysta. Aby pracownik czuł się bezpiecznie, należy przestrzegać zasad bhp oraz wyposażyć go w profesjonalną odzież dla stolarza, która będzie wygodna oraz będzie chronić go przed urazami oraz uszkodzeniami ciała. Wpłynie to na efektywność oraz płynność pracy, co z kolei pozytywnie odbije się na całej firmie. Trzeba pamiętać, że to na pracodawcy spoczywa obowiązek zorganizowania środków ochrony osobistej dla pracownika, w tym właśnie odzieży roboczej dla stolarza.

Stolarz narażony jest na skaleczenia, przecięcia skóry, a nawet utratę palców. Każdego dnia jest narażony na hałas pracujących maszyn i narzędzi elektrycznych. Bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia jest też pył, który dostaje się do płuc, a opiłki mogą prowadzić do uszkodzenia wzroku. Warto pamiętać, że stolarz pracuje nie tylko z samym drewnem, ale też z preparatami do jego pielęgnacji oraz farbami i lakierami. Pochodzące od nich opary mogą prowadzić do podrażnienia błon śluzowych a także wpływać na ogólne samopoczucie.

 

Jakie cechy powinna posiadać odzież dla stolarza?

Stolarka wymaga dużych umiejętności oraz cierpliwości, dlatego też ubiór oraz akcesoria dla stolarza muszą być praktyczne i w żaden sposób nie przyczyniać się do utrudniania pracy. Do tego ważną cechą odzieży dla stolarza jest także wytrzymałość, dzięki której komplet ubrań może być używany przez dłuższy czas bez obaw o to, że stracił swoje właściwości ochronne. Z uwagi na ilość używanych narzędzi trzeba też zainwestować w ubrania z dużą ilością kieszeni oraz specjalnymi pętelkami, do których można przypiąć mniejsze i lżejsze elementy.

Odzież dla stolarza powinna być łatwa w czyszczeniu oraz utrzymaniu. Czynności związane z obróbką drewna, a więc cięcie, wiercenie, piłowanie czy szlifowanie produkują opiłki oraz dużą ilość pyłu, który osiada na elementach stroju. Dlatego też spodnie dla stolarza czy kurtki warto wybierać z materiałów, które można szybko i łatwo omieść. Dobrze sprawdzą się bardziej śliskie tkaniny, które mają też właściwości wodoodporne. Należy też zwrócić uwagę na ilość oraz jakość szwów oraz ich wzmocnienia. W przypadku spodni dla stolarza powinno się wybierać modele ze specjalnymi kieszonkami na kolanach, do których można włożyć ochraniacze kolan, które znacznie podniosą komfort pracy. Aby odpowiednio dobrać odzież dla stolarza trzeba wziąć pod uwagę konkretne zadania, które wykonuje pracownik (czy jest to na przykład ciecie drewna czy lakierowanie), krój, funkcjonalność, jakość wykonania oraz rodzaj materiału, z którego wykonany jest dany element odzieży.

 

 Rękawice robocze powlekane nitrylem GRAPHIXON  Półmaska 3M-MAS-6000  Okulary ochronne 3M-OO-400 MT  Spodnie ochronne ogrodniczki

Rękawice robocze powlekane

nitrylem GRAPHIXON

Półmaska

3M-MAS-6000

Okulary ochronne

3M-OO-400 MT

Spodnie ochronne

ogrodniczki

 

 

Co wchodzi w skład odzieży dla stolarza?

Pamiętać trzeba o kliku podstawowych elementach, którymi są:

  • Rękawice stolarskie – najlepiej aby były one powlekane, co poprawia chwytność. Rękawice ochronią dłonie przed szkodliwymi czynnikami oraz otarciami.
  • Spodnie dla stolarza muszą mieć wiele kieszeni i pod żadnym pozorem nie krępować ruchu.
  • Buty stolarskie powinny mieć dodatkowe wzmocnienia, antypoślizgowe podeszwy oraz stalowe noski, tak aby ochronić palce przed zmiażdżeniem w przypadku upuszczenia desek lub narzędzi.

 

Akcesoria dla stolarza – co warto wybrać?

Ważna jest nie tylko odzież, ale także akcesoria dla stolarza, które służą do ochrony. Przede wszystkim są to okulary ochronne przydatne podczas cięcia, piłowania i szlifowania, nauszniki ochronne niwelujące hałas a także maski filtrujące pył dostający się do układu oddechowego.

Dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na wyposażenie każdego z pracowników w pas na narzędzia, do którego można wygodnie odkładać narzędzia i akcesoria w trakcie pracy, bez konieczności odkładania ich w inne miejsce. Dzięki temu każdy potrzebny przyrząd jest zawsze pod ręką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl